reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Sony Ericsson T630 - První dojmy

, , článek
Sony Ericsson T630 - První dojmy
Model Sony Ericsson T610/616 vydaný v minulém roce se na celém světě prodával opravdu dobře, měl a má ovšem některé vady na kráse. Nyní, téměř o 9 měsíců později, tu máme model T630, vlastně novou a vylepšenou verzi T610, která slibovala co nejvíce problémů odstranit. Je dobře známým faktem, že má lepší TFT displej a ptáte se, copak se nám změnilo dál?
Sony Ericsson T630 - První dojmy
Sony Ericsson T630
Fyzické aspekty a vzhled

T630 je k sehnání ve 2 barvách - bílé a černé (pouze v některých oblastech). Dnešní článek se týká verze bílé, jenž na první pohled působí velmi Applovsky - průsvitná tlačítka a hladký design má skoro retro nádech. Podobně jako u T610 i kvalita provedení T630 je výborná. Žádné vrzání a vůbec, vše působí poměrně solidně.

Sony Ericsson T630 má rozměry 43 x 102 x 17 mm, je tedy o chlup menší než T610. Při běžném použití ale nezaznamená uživatel co se týče rozměrů žádného výraznějšího rozdílu. Asi málokdo si potrpí na keypady, na kterých není dostatek místa na prsty, tento problém se T630 naštěstí vyhnul, tlačítka jsou mírně vyklenutá, takže práce s nimi je velmi jistá. Tlačítka jsou podsvícena bílými LEDkami.

Model T630 používá stejný joystick jako T610. O tom, zda jde o kvalitní ovládací prostředek, se názory vcelku různí, protože někdo dává přednost směrovému tlačítku. Konečně máme spoušť digitálního fotoaparátu a ovladač hlasitosti na levé straně mobilu a Online button na pravé straně. Infraport nalezneme na horní straně a konektory pro "drátové" HF a nabíjení dole.

Displej a uživatelské rozhraní

Uživatele T630 čeká zbrusu nový LCD TFT displej zobrazující 65536 barev, což je oproti STN displeji T610 rozdíl - a jaký rozdíl! Nový displej je jednoznačně čitelnější a působí živějším dojmem. Displej T630 je také čitelnější na slunci a jasném světle.

Při pokusném porovnání kvality displejů mezi Z600 (TFD), přístrojem Samsung E700 (TFT) a T630 jevil displej T630 oproti Z600 více barevných detailů i sytosti, je také mírně jasnější. Displej Z600 je markantně větší, ale zase není tak ostrý, což je způsobeno zejména faktem, že pixely na T630 jsou menší, takže displej celkově působí ostřejším dojmem. Samsung je u mobilů známý svými kvalitními displeji a ani Samsung E700 nezklamal, displej E700 je oproti T630 lepší, protože barvy i sytost se v porovnání s T630 jevily opět o něco živěji. Každopádně, displej T630 byl od modelu T610 nahrazen kvalitnějším kusem.

Uživatelské rozhraní T630 je velmi podobné tomu, jež je k nalezení u mobilů T610 a Z600, má ale několik malých změn. "My Shortcuts" ikona byla nahrazena ikonou "My Friends" o níž si povíme později. Několika drobných změn doznala i struktura menu, která by nyní měla být o něco intuitivnější. T630 je při procházení menu rychlejší než T610, na nejrychlejší model na trhu to sice není, ale změna v rychlosti, navíc tím správným směrem, nikdy nezaškodí...

Zprávařina

Sony Ericsson T630 podporuje práci se SMS, MMS i emaily, dost na to, abyste měli nejen svoje kontakty stále na dosah. Lepení SMS a MMS zpráv je obecně velmi jednoduché, i když nějaké mouchy jsou i tu - např. T9 místy práci docela zpomalovala.

MMS zprávy se velice snadno používají, skvělá věc vestavěného editoru MMS je, že uživatel má poměrně značnou kontrolu nad tím, jak se zpráva zobrazí příjemci (časování částí). Synchronizace emailu funguje s tradičními IMAP/POP3 servery a přes GPRS naprosto bez problémů. Mimochodem, velice šikovné je, že můžete posílat emaily i s přiloženými objekty, stejně jako na PC. Ač T630 email s přílohou pošle, bohužel nedokáže obdobný email s přílohou přijmout. Tohoto omezení je věru škoda, takže doufejme, že to opraví první patch.

The My Friends application
My Friends

My Friends je aplikace, díky které jste stále informováni o tom, kdo, kdy a jak. My Friends Vám pohlídá tyto modelové situace - někdo si kupříkladu nepřeje být rušen voláním, pokud zrovna obědvá, jiný je zase v určité hodiny pouze na SMS atd. Podpora služby My Friends je závislá na operátorovi.

Multimédia

T630 má pro práci s multimédii několik velice pěkných aplikací, které nejsou příliš často k vidění. Aplikace "Music DJ" uživateli umožňuje složit si vlastní zvonění z předvytvořených částí, ze kterých se zvonění sestaví dohromady. Lze volit různé styly, opakovat refrén atd. Osoby, pro které je zhola nepřijatelné vystrčit nos z domu bez zvonění odrážejícího jejich dnešní náladu, jistě potěší 32hlasá polyfonie. Co již tak nenadchne je trochu slabší hlasitost, které prostě na velmi hlučných místech nebude stačit dech. T630 obsahuje i editor obrázků, jenž umí nakreslit jednoduchý nový nebo vyeditovat stávající v paměti přístroje.

Podobně jako dřívější mobily Sony Ericssonu, i T630 podporuje Themes měnící styl menu a pozadí. Přímo v telefonu jsou 4 různá témata, vše vcelku pohledné kusy. Není samozřejmě problém vytvořit si svoje na PC a na T630 je přenést.

A konečně je tu ještě hlasový záznamník, skvělá to věc na rychlé poznámky v situacích, kdy není čas lovit PDA nebo tužku a blok.

Digitální fotoaparát

Zadní část přístroje byla předělána, takže nyní trochu připomíná skutečný digitální fotoaparát, též tlačítko uzávěrky doznalo intuitivnějšího umístění, což dělá veškerou fotografickou práci na tomto mobilu elegantnější zkušeností. T630 bezesporu těží i z displeje, na kterém vypadají nasnímané obrázky lépe, nový displej má také rychlejší odezvu na pohyb.

Zklamáním je ovšem optika aparátu, ta se od dob kolegů T610 a Z600 nijak nezměnila, takže si vyfotíme obrázek v rozlišení maximálně CIF (288 x 352), což je použitelné leda tak na MMS zprávy (lze fotit i v módu 120 x 160 pixelů). Mizerné rozlišení digitálu nevytrhne ani přítomnost několika možností, jak sejmutý obrázek upravit (night mode, sepia, negativ, ...). Mezi fotografiemi z T630 a Z600 není žádný výraznější viditelný rozdíl. Namísto co by Sony Ericsson použil optiku s dnes již slušným VGA minimem, radši zabudoval jakýsi "Extended Photo" mód, který roztáhne obrázky z 288 x 352 do 640 x 480 "bez ztráty kvality." Bohužel, tato funkce není příliš praktická, protože testované obrázky byly pixelované a nepříliš krásné, jak se ostatně dalo čekat. Navíc, asi málokdo bude chtít po každém snímku čekat půl minuty na to, až si ho CPU přežvýká z rozlišení CIF do VGA.

A je tu ještě další problém - i když sejmete obrázek v normálních 288 x 352 pixelech, po stisknutí spouště stále chvilku trvá než se uživateli zpřístupní menu. To ovšem není ani tak chyba aparátu jako spíše samotné T630. Přes téměř roční nářky lidí na velikost paměti u T610 se Sony Ericsson rozhodl opět použít paměť kapacity 2 MB, která je rozdělena mezi obrázky, hry i zvonění. "Extended" fotka zabírá nějakých 70 kB, takže příliš prostoru k experimentům zde skutečně není.

Telefonní funkce

Jedna ze stížností na T610 byla směřována i na jeho horší práci se signálem. Zahraniční redaktor vynesl v rámci testu na jeden pyrenejský vrchol T68i i T610 a zjistil, že T68i má signál lepší. V jednoduchém porovnání "ještě ano - už ne" si ale T630 vedl o něco lépe než Sony Ericsson P800, dodejme ještě, že šlo o 900 MHz síť.

Kvalita zvuku při probíhajícím hovoru je velice dobrá, také reproduktor má dostatečnou rezervu hlasitosti i pro hlučnější místa. Bohužel, mobilu chybí funkce hlasitého odposlechu, škoda...

Výdrž akumulátoru je následující - 4 dny s 15 minutami hovoru a s vypnutým Bluetooth. Se zapnutým BT a občasnou aktivní prací výdrž spadne asi na 2,5 dne.

The V-Rally game
Aplikace

T630 nabízí stejný kalendářový systém, jaký byl k nalezení v T610 a Z600. Kalendář lze synchronizovat s Outlookem, také je samozřejmě možno komunikovat s PDA nebo dalšími telefony. Mezi ostatními programy nalezneme i další staré známé - poznámky, alarm, stopky, kalkulačku atd. Telefon podporuje i možnost uložení dat do heslem chráněné oblasti. T630 obsahuje prohlížeč WAP 2.0.

Ani po stránce zábavy na tom není T630 špatně, vestavěny má hry Colorbug, Deep Abyss, Minigolf a V-Rally. Nejzábavnějším a nejlépe udělaným titulem je patrně V-Rally, ale i Minigolf hraný s kolegou přes Bluetooth pobaví.

Konetivita

Sony Ericsson T630 obsahuje množství komunikačních kanálů - Bluetooth, GPRS i Infraport, což je velice solidní základ. Zejména díky BT je práce s přístrojem velice pohodlná, lze používat bezdrátové headsety nebo se třeba připojovat s telefonem v kufříku přes PDA na web.

U modelů T610 a Z600 se občas objevovaly stížnosti na kvalitu zvuku při používání Bluetooth headsetu. V testu T630 s HBH-60 nebyl žádný podobný problém pozorován, audio čisté a s připojením taktéž žádné problémy.

Závěr

Sony Ericsson T630 je jedním z nejvyváženějších mobilních telefonů na dnešním trhu. Spojuje v sobě dobrý displej, přehledné uživatelské rozhraní, vynikající konektivitu a i docela pohlednou vizáž. Oproti T610 několik příjemných zlepšováků, pár nepříjemností typu 2 MB paměti ovšem zůstalo i zde. Přístroj má sice fotoaparát s (na dnešní dobu) nepříliš oslňujícím rozlišením, ale integrovaný Bluetooth jej přinejmenším pro jistou skupinu zákazníků více než vyvažuje.
Zdroj: MobileBurn
reklama
reklama
reklama