reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sony pozastavilo distribuci CD chráněných DRM, ochranu využívají první viry

12.11.2005, Milan Šurkala, aktualita
Sony pozastavilo distribuci CD chráněných DRM, ochranu využívají první viry
Pokud jste ještě neslyšeli o nové ochraně disků Sony DRM (Digital Rights Management), tak raději ani slyšet nechtějte. Mark Russinovich je jedním z lidí, kteří se v počítačích opravdu dobře vyznají. Svědčí o tom prográmky na stránkách www.sysinternals.com....
Pokud jste ještě neslyšeli o nové ochraně disků Sony DRM (Digital Rights Management), tak raději ani slyšet nechtějte. Mark Russinovich je jedním z lidí, kteří se v počítačích opravdu dobře vyznají. Svědčí o tom prográmky na stránkách www.sysinternals.com.Jednoho krásného dne, když testoval aplikaci RootkitRevealer (RKR) přišel na zajímavou věc. V systému se objevily docela zajímavé záznamy v registrech, které normální uživatel nemá možnost nijakým klasickým způsobem zjistit. Časem přišel na to, že jsou to záznamy z ochrany disků Sony chráněných systémem DRM, konkrétně XCP (Extended Copy Protection). Ten je ovšem dosti agresivní. Uživatel si disk sice může přehrát, ale tím jeho práva téměř končí a spousta dalších je omezována.

Problém je především v tom, že spousta všelijakého balastu se nahraje přímo do počítače a kontroluje pak systémové soubory i vkládaná chráněná CD (a v případě jakýchkoli nesrovnalostí je nedovolí přehrát). Obrovská kritika na stranu Sony se valí již z toho důvodu, že takový software se do počítače vůbec dostane, ale především proto, že nejde odstranit. Je totiž tak zakamuflovaný, že jej nevidí ani antivirové programy.

A zde je jádro problému, už jsou trojské koně využívají tuto DRM ochranu ke svému šíření. Konkrétně Stinx-E. Ten se maskuje jako fotografie zaslaná britským obchodním magazínem, po spuštění však pěkně využije techniky maskování DRM a škodí jak se mu zlíbí.

Sony proto pozastavilo distribuci CD chráněných tímto systémem, vydalo opravný patch (ten jen zviditelní DRM ochranu, která si neustále užírá výkon počítače) a nechalo se slyšet, že brzy s distribucí znovu začne.

Zdroj: www.cdrinfo.com, www.pcworld.com, www.sysinternals.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama