www.svethardware.cz
>
>
>

Sony Spatial Reality Display: "magické" okno do 3D světa

Sony Spatial Reality Display: "magické" okno do 3D světa
, , aktualita
Jak docílit 3D vjemu na obrazovce bez brýlí, které by zatmívaly naše oči, filtrovaly barevné složky nebo jinak ovlivňovaly náš vjem? Sony má řešení s využitím svých nových Spatial Reality Display (SR Display). Jak fungují?
K oblíbeným
reklama
Sledování obrazu na Sony Spatial Reality Display (SR Display) vypadá opravdu zajímavě. Téměř jako by šlo o okno do virtuálního 3D světa, stačí změnit úhel pohledu na displej samotný a ten nám ukáže zobrazený předmět z odlišného úhlu. Podobný efekt známe i z holografických samolepek, ovšem zde jde o něco zcela jiného, než je střídání dvou obrázků dle toho, z jakého úhlu se na ně koukáme. 
 
 
Důležitou nápovědu nám poskytne informace, že nové displeje Sony využívají firemní technologii Eye-Sensing Light Field Display (ELFD). Někdo už by mohl mít jasno, ovšem je důležité vědět, že výsledný obraz se nezobrazuje jako plochý. Je tu i 3D vjem a ve skutečnosti se uplatní hned tři technologie. 
 
Je to jednak High-speed Vision Sensor, čili čidlo nebo kamera sledující přesnou pozici očí pozorovatele v prostoru před displejem. To poskytuje důležitá data, na jejichž základě se displej přizpůsobí. Jde jednak o Real-time Rendering Algorithm, který se stará o samotné zobrazení stereoskopického snímku v reálném čase, který se mění právě na základě úhlu pohledu pozorovatele. Nakonec tu jsou Micro Optical Lens, čili celé pole malých čoček na 15,6" displeji, které mají za úkol rozdělit obraz pro pravé a levé oko, a tedy zajistit 3D vjem. Více se zatím nedozvíme. 
 
 
Díky přiloženému videu se ale můžeme podívat na to, co lze od displeje očekávat. Není to pochopitelně zařízení, které by dokázalo dnes nahradit řádný pracovní monitor. Jde spíše o pomůcku pro designéry, aby se podívali na to, jak bude jejich vůz, hodinky či jiný produkt vypadat v reálném světě. Žádné video nám ale pochopitelně nezprostředkuje úplný zážitek ze sledování obrazu na Spatial Reality Display. 
 
Z popisu funkce je jasné, že obraz může najednou sledovat pouze jeden člověk, a další specifikace říkají, že by se měl pohybovat ve vzdálenosti 30 až 75 cm před displejem a pozorovací úhly při tom nemohou překročit 20 ° nahoru, 40 ° dolů a po 25 ° do stran. Samotný displej přitom nabízí rozlišení 3840 x 2160, kontrast 1400:1, jas 500 nitů a pokrytí prostoru Adobe RGB ze 100 procent. Má také tři reproduktory s výkonem celkem 5,5 W, vstup HDMI a vystačí si s 12V/2A napájením. 
 
Cena však dosáhne 5.000 dolarů s dostupností od příštího měsíce. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TSMC výrazně navyšuje kapitálový rozpočet až na 28 mld. USD TSMC výrazně navyšuje kapitálový rozpočet až na 28 mld. USD
A okamžitě nás může napadnout, jak moc je toto rozhodnutí ovlivněno plány společnosti Intel outsourcovat výrobu svých čipů, o čemž se však stále ještě rozhoduje a těžit z toho může právě společnost TSMC.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA se pochlubila novým RTX On trailerem na ruský Atomic Heart NVIDIA se pochlubila novým RTX On trailerem na ruský Atomic Heart
Dle krátké ukázky by se dalo mluvit o ruské verzi hry Control, neboť jde také o 3D FPS akci v uzavřených prostorách s notnou dávkou paranormality, hlavní hrdina je rovněž vládní agent a i zde půjde o hru, v níž se mají ukázat výhody ray tracingu a DLSS.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Japonské supravodivé adiabatické CPU vyzkoušeno na 2,5 GHz Japonské supravodivé adiabatické CPU vyzkoušeno na 2,5 GHz
Skupina výzkumníků z Národní univerzity v Jokohamě vyzkoušela v praxi supravodivý procesor nataktovaný na 2,5 GHz. Jedná se o CPU zvané MANA, aneb Monolithic Adiabatic iNtegration Architecture. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Měsíc by chtěli využít i astronomové a osadit jej teleskopy Měsíc by chtěli využít i astronomové a osadit jej teleskopy
Návrat na Měsíc dává velkou naději také astronomům, kteří jej vidí jako vhodnou základnu pro budoucí teleskopy. Možná že tak budeme v budoucnu mluvit nejen o vesmírných, ale také o měsíčních teleskopech a podobných zařízeních.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NASA: raketa SLS je po testu v pořádku, proč ale skončil předčasně? NASA: raketa SLS je po testu v pořádku, proč ale skončil předčasně?
Závěrečný test hlavního stupně rakety SLS v rámci série zvané Green Run proběhl na konci minulého týdne a měla představovat ideálně osmiminutový zážeh čtyř motorů RS-25. Test byl ale brzy zastaven a my jsme byli zvědaví na příčinu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek