www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>

SpaceX bude muset upravit motory, než bude moci vozit astronauty k ISS

SpaceX bude muset upravit motory, než bude moci vozit astronauty k ISS
, , aktualita
Zpráva pro americký kongres obsahuje závěry zkoumání, které provedla US Government Accountability Office. Zjistilo se, že turbopumpy v motorech Merlin využívaných firmou SpaceX mohou selhat, což by mělo fatální dopad.
K oblíbeným
reklama
Lidé z US Government Accountability Office zkoumali pro Commercial Crew Program americké NASA technickou způsobilost zařízení firem SpaceX a Boeing k tomu, aby mohla v budoucnu vynášet nejen náklad, ale už i astronauty k vesmírné stanici ISS. Jedná se především o problémy s turbopumpami v motorech Merlin v raketách Falcon 9, které mají za úkol pomocí turbín pumpovat palivo do spalovacích komor. Jak se zjistilo, lopatky těchto turbín by mohly praskat, což je pochopitelně zcela zásadní nedostatek, který by mohl způsobit velkou katastrofu.NASA tak očekává, že motory v raketách Falcon 9 projdou příslušnými úpravami, než vůbec povolí firmě SpaceX pro ni vynášet lidi do vesmíru. Mluvčí SpaceX John Tayler k tomu řekl, že turbíny mají být dostatečně robustní na to, aby začaly praskat. Nicméně firma se chystá jejich design modifikovat tak, aby něco takového už vůbec nehrozilo a NASA mohla být spokojena. SpaceX s tím prý již dříve počítala jako s úpravou pro svou finální verzi rakety Falcon 9, takže půjde o jeden z rozdílů motoru Merlin 1D++ oproti starší verzi Merlin 1D+. Nové motory budou použity v raketách Falcon 9 Block 5, které později nahradí dnešní verzi Falcon 9 Full Thrust a zajistit mají také snazší návrat prvního stupně raket zpět na zem či plovoucí plošinu. Dle Elona Muska by Falcon 9 Block 5 měla poprvé letět ještě letos.

Jsou tu ale i další problémy, které bude Commercial Crew Program chtít vyřešit. V případě firmy Boeing jde třeba o spolehlivost padákového systému, který má za úkol dopravit posádku bezpečně zpět na zem. To vše je v souladu s úmyslem NASA zajistit, aby pravděpodobnost ztráty posádky při nehodě byla přinejhorším 1:270. Do toho se ale počítá i zásah vyšší moci, jako je třeba zásah mikrometeoritem. Plánují se také další opatření, jak zajistit ještě vyšší bezpečnost a uvažuje se o rutinních prohlídkách návratových lodí přímo na orbitě, aby se NASA přesvědčila, že jsou dobře připraveny pro vstup do atmosféry a přistání. Nejde už tak ani o design samotných raket a vesmírných lodí, jako spíše o další opatření pro zajištění bezpečnosti.

Co se týče prvních pilotovaných letů, pak Boeing takovou misi vypraví nejdříve v srpnu roku 2018 a SpaceX si jako cíl vybrala květen 2018. Je třeba říci, že nová zpráva pro kongres by v případě firmy SpaceX neměla toto cílové datum ohrozit, neboť požaduje něco, s čím firma už předtím počítala. Nicméně zda SpaceX opravdu vyšle lidi do vesmíru v květnu příštího roku, to není ani tak vůbec jisté.

Zdroj: Ars Technica
reklama
Nejnovější články
Člověk vs AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk Člověk vs AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk
Drone Racing League (DRL) dosud pořádala závody v ovládání dronů pro lidské závodníky. Letos se ale mezi účastníky mohla dostat poprvé také umělá inteligence. Prozatím se jí nepodařilo vyhrát.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat
Společnost Western Digital máme v případě technologií pro energetický podpořený zápis dat spojenou především s MAMR. Ta se ale trošku překvapivě zatím ještě nepoužije, nicméně od 24TB modelů by to mělo být jiné. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Může mít Mléčná dráha dvě supermasivní černé díry? Může mít Mléčná dráha dvě supermasivní černé díry?
Dle běžně uváděných informací má naše galaxie jednu supermasivní černou díru zvanou Sagittarius A* (SgrA*) s hmotností kolem 4 milionů Sluncí. Nejsou ale přece jen nakonec tyto díry dvě?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel odmítá informace analytiků o dalším zpoždění 10nm CPU Intel odmítá informace analytiků o dalším zpoždění 10nm CPU
Známý server SemiAccurate přišel se zprávou, že Intel měl výrazně posunout nástup produktů v rámci své serverové roadmap, což později podpořil analytik z Wells Fargo. Mělo by přitom jít o serverové Ice Lake. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Senior Fellow Intelu předpovídá Mooreovu zákonu světlou budoucnost Senior Fellow Intelu předpovídá Mooreovu zákonu světlou budoucnost
Intel rozjel novou informační kampaň, v níž se nám snaží ukázat, že se chystá řádně rozjet vývoj nových výrobních procesů, který by měl za deset let vyústit v nástup 1,4nm technologie. Nyní o tom promluvil i Robert Chau. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek