www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>

SpaceX bude muset upravit motory, než bude moci vozit astronauty k ISS

SpaceX bude muset upravit motory, než bude moci vozit astronauty k ISS
, , aktualita
Zpráva pro americký kongres obsahuje závěry zkoumání, které provedla US Government Accountability Office. Zjistilo se, že turbopumpy v motorech Merlin využívaných firmou SpaceX mohou selhat, což by mělo fatální dopad.
K oblíbeným
reklama
Lidé z US Government Accountability Office zkoumali pro Commercial Crew Program americké NASA technickou způsobilost zařízení firem SpaceX a Boeing k tomu, aby mohla v budoucnu vynášet nejen náklad, ale už i astronauty k vesmírné stanici ISS. Jedná se především o problémy s turbopumpami v motorech Merlin v raketách Falcon 9, které mají za úkol pomocí turbín pumpovat palivo do spalovacích komor. Jak se zjistilo, lopatky těchto turbín by mohly praskat, což je pochopitelně zcela zásadní nedostatek, který by mohl způsobit velkou katastrofu.NASA tak očekává, že motory v raketách Falcon 9 projdou příslušnými úpravami, než vůbec povolí firmě SpaceX pro ni vynášet lidi do vesmíru. Mluvčí SpaceX John Tayler k tomu řekl, že turbíny mají být dostatečně robustní na to, aby začaly praskat. Nicméně firma se chystá jejich design modifikovat tak, aby něco takového už vůbec nehrozilo a NASA mohla být spokojena. SpaceX s tím prý již dříve počítala jako s úpravou pro svou finální verzi rakety Falcon 9, takže půjde o jeden z rozdílů motoru Merlin 1D++ oproti starší verzi Merlin 1D+. Nové motory budou použity v raketách Falcon 9 Block 5, které později nahradí dnešní verzi Falcon 9 Full Thrust a zajistit mají také snazší návrat prvního stupně raket zpět na zem či plovoucí plošinu. Dle Elona Muska by Falcon 9 Block 5 měla poprvé letět ještě letos.

Jsou tu ale i další problémy, které bude Commercial Crew Program chtít vyřešit. V případě firmy Boeing jde třeba o spolehlivost padákového systému, který má za úkol dopravit posádku bezpečně zpět na zem. To vše je v souladu s úmyslem NASA zajistit, aby pravděpodobnost ztráty posádky při nehodě byla přinejhorším 1:270. Do toho se ale počítá i zásah vyšší moci, jako je třeba zásah mikrometeoritem. Plánují se také další opatření, jak zajistit ještě vyšší bezpečnost a uvažuje se o rutinních prohlídkách návratových lodí přímo na orbitě, aby se NASA přesvědčila, že jsou dobře připraveny pro vstup do atmosféry a přistání. Nejde už tak ani o design samotných raket a vesmírných lodí, jako spíše o další opatření pro zajištění bezpečnosti.

Co se týče prvních pilotovaných letů, pak Boeing takovou misi vypraví nejdříve v srpnu roku 2018 a SpaceX si jako cíl vybrala květen 2018. Je třeba říci, že nová zpráva pro kongres by v případě firmy SpaceX neměla toto cílové datum ohrozit, neboť požaduje něco, s čím firma už předtím počítala. Nicméně zda SpaceX opravdu vyšle lidi do vesmíru v květnu příštího roku, to není ani tak vůbec jisté.

Zdroj: Ars Technica
reklama
Nejnovější články
Pevné disky WD Red Pro nově ve 16TB a 18TB variantách Pevné disky WD Red Pro nově ve 16TB a 18TB variantách
Společnost WD rozšiřuje nabídku pevných disků pro NASy řady Red Pro o další dva modely. Doposud bylo maximem 14 TB, nově však bude možné koupit i varianty s vyššími kapacitami 16 TB a 18 TB.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval
Kosmická společnost SpaceX poslední dobou kromě jiného také usilovně pracuje na vývoji kosmické lodi Starship. Jednotlivé prototypy prochází různými testy, nyní je na řadě SN8 a jeho let do 15 kilometrů namísto původních 18 km. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další
Pokud nehodláte používat PlayStation 5 pouze k hraní her, ale jako všestranné centrum domácí zábavy, potěší vás podpora populárních aplikací pro streamování hudby a videí. Nejasno zatím zůstává nad Dolby Vision a Dolby Atmos.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR
Nová pracovní stanice Dell Precision 3240 Compact je určena pro širokou škálu zákazníků od domácích kanceláří až po výzkumné laboratoře. Využívá 10. generaci procesorů Intel Core nebo Xeon.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem
Blackstone je další ze společností a týmů vědců, kde se zkouší využití 3D tisku při výrobě akumulátorů. V tomto případě by mělo jít o solid-state akumulátory, tedy ty s pevným elektrolytem, které zajišťují větší bezpečnost.
Včera, aktualita, Milan Šurkala