www.svethardware.cz
>
>
>
>

SpaceX by se v létě mohlo pokusit o přistání horního stupně Falconu Heavy

SpaceX by se v létě mohlo pokusit o přistání horního stupně Falconu Heavy
, , aktualita
Termín startu rakety Falcon Heavy se neustále mění kvůli nacházení nových komplikací. Nyní se ale zdá, že by to raketa do léta mohla stihnout. Při demo letu by dokonce mohl být zachráněn i horní stupeň rakety.
K oblíbeným
reklama
Společnosti SpaceX se nedávno podařil historický kousek. V pátek totiž poprvé úspěšně startoval a přistával již jednou použitý první stupeň rakety Falcon 9. Elon Musk je na svou společnost náležitě pyšný a zveřejnil na Twitteru informaci o plánovaném startu Falcon Heavy. Ta by měla poprvé letět už v pozdější části letošního léta. Při demo letu této velké rakety by se SpaceX mohlo pokusit o zachránění horního stupně rakety.

Start rakety Falcon Heavy se zdá jako prokletý, protože se už několikrát oddaloval. V současné době Elon Musk plánuje start už toto léto, velká raketa se však musí na svou cestu dobře připravit. Falcon Heavy bude schopná dopravit na nízkou orbitu až 60 tun, slavnému Saturnu V se však v nosnosti nevyrovná.

Elon Musk si je však vědom, že přistání horního stupně Falconu Heavy se snadněji řekne, než udělá. Společnosti se bude muset nejdřív povést úspěšně odstartovat, Falcon Heavy bude mít na rozdíl od Falconu 9 ještě dvě přídavné části na bocích, díky kterým se právě zvýší nosnost rakety.

Samo SpaceX potvrzuje, že přejít z rakety s jedním jádrem na stroj se třemi je neuvěřitelně obtížné. I proto se start odsouval a i nyní se může stát, že Falcon Heavy v létě ještě neodstartuje. Vždy je lepší start odsunout a počkat, než bude systém opravdu připravený, než riskovat nehodu. Toho si je vědom i cílevědomý Elon Musk. K pokusu o záchranu horního stupně Falcon Heavy sám dodal, že šance na úspěch jsou nízké, ale stálo by to za zkoušku.

Opětovné použití stupňů raket SpaceX je důležité pro systém, který plánuje Elon Musk používat ke kolonizaci Marsu. Interplanetary Transport System je však ještě poměrně daleko od své realizace, nyní se SpaceX zaměřuje ještě na Falcon 9. Společnost cílí i na to, aby bylo možné s již použitou raketou odstartovat do 24 hodin po jejím prvním letu, v plánu je také zachránění druhého stupně Falconu 9.

Zdroj: engadget.com
reklama
Nejnovější články
Colorful si připravil Micro ATX desku s AMD X570 Colorful si připravil Micro ATX desku s AMD X570
Společnost Colorful se chystá vypustit na trh menší základní desku formátu Micro ATX, která je založena na větší desce X570 Gaming Pro V14. Jedná se o model CVN X570M GAMING Pro, jenž také nese čipovou sadu X570. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Radeon RX 5500 otestován, půjde o modernější ekvivalent RX 580? AMD Radeon RX 5500 otestován, půjde o modernější ekvivalent RX 580?
Nikdo nemůže očekávat, že grafické karty Radeon RX 5500 nám nabídnou z hlediska výkonu něco, co tu dosud ještě nebylo. Jde tak především o to, za jakou cenu nám AMD daný výkon nabídne a zda to bude výhodné. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ohvězdičkovaná jádra v Ryzen Master neodpovídají nejlepším jádrům dle Windows Ohvězdičkovaná jádra v Ryzen Master neodpovídají nejlepším jádrům dle Windows
Nové Windows 10 mají s využitím CPPC2 (Collaborative Power and Performance Control 2) přednostně využívat ta nejlepší jádra v procesorech AMD i Intel. Odpovídá to ale tomu, co nám ukazuje Ryzen Master? A je to vůbec problém?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Valve ukázalo Half-Life: Alyx, půjde o revoluční titul pro VR? Valve ukázalo Half-Life: Alyx, půjde o revoluční titul pro VR?
Virtuální realita do světa her dosud nezasáhla nijak zásadním způsobem, nicméně společnost Valve to chce evidentně změnit. Využije k tomu přitom svou herní řadu Half-Life, na jejíž pokračování množí toužebně čekali.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Bill Gates podpořil Heliogen: solární energie a software pro boj s CO2 Bill Gates podpořil Heliogen: solární energie a software pro boj s CO2
Miliardář Bill Gates je znám také jako velký filantrop a podporovatel projektů pro záchranu planety. Jedním z dalších je projekt Heliogen, který má pomoci nahradit fosilní paliva díky solární energii i využití pokročilého softwaru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů