reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SpaceX doufá, že další raketu vypustí v listopadu

14.9.2016, Kateřina Hoferková, aktualita
SpaceX doufá, že další raketu vypustí v listopadu
Výbuch rakety Falcon 9 společností SpaceX velmi otřásl. Není tedy divu, že další lety do vesmíru musí být na nějakou dobu pozastaveny. Provozní ředitel SpaceX však věří, že by se jejich rakety mohly podívat do vesmíru už v listopadu.
Nešťastná událost ukázala, že i SpaceX se někdy nedaří. Po dlouhém seznamu úspěchů přišla velká rána v podobě děsivého výbuchu rakety Falcon 9 Full Thrust. Tento incident se udál nedávno, a to 1. září po deváté hodině ranní místního času v kosmodromu na Mysu Canaveral na Floridě. Raketa se připravovala na testovací zážeh a zničehonic vybouchla. A jednalo se o skutečně velkou explozi.

I když se u SpaceX jedná o anomálii, tato událost společnosti přeci jen pochroumala pověst. Nehledě na to, že nadšený nebyl ani Mark Zuckerberg, který měl na palubě Falconu 9 satelit AMOS pro účely Facebooku. I když je možné, že se vůbec nejedná o vinu přímo společnosti SpaceX, její plány to narušilo. Společnost měla už jen na září naplánováno pár dalších letů.

Do incidentu 1. září mělo SpaceX na svém kontě jen jednu nehodu, ta se udála 28. června 2015, dále bylo na seznamu několik neúspěšných přistání rakety. Exploze tedy u SpaceX nejsou zvykem, proto se jednalo o velký šok. Elon Musk, CEO společnosti, připustil, že se jednalo o nejsložitější nehodu, co kdy SpaceX měla.

SpaceX musela po nehodě upravit své plány, takže nějakou dobu nebudou další lety prováděny. CEO Elon Musk však chce do vesmíru další raketu vypustit v letošním listopadu. Toto přání bylo vyřčeno, i když zatím pořád není jasné, co přesně se při výbuchu Falconu 9 stalo.

Zprávu o tom, jak dlouho by mělo SpaceX trvat, než se věci s lety do vesmíru opět pohnou, sdělila Gwynne Shotwell, provozní ředitelka společnosti. "Odhadujeme, že zpátky k létání se dostaneme asi po třech měsících, listopad je časový rámec," prohlásila Shotwell na konferenci v Paříži.

Zároveň však Gwynne Shotwell počítá s tím, že listopad je pouze ten nejlepší scénář. V horším případě by to SpaceX nestihla a musela start další rakety ještě odložit.. Vyřešit se musí i to, že SpaceX bude muset startovat z jiné startovací rampy. Startovací plošina, na které Falcon 9 na úplném začátku září vybouchl, se nestihne opravit tak brzy. Navíc se stále ještě vyšetřuje příčina exploze. Jestli se tedy SpaceX skutečně stihne vzpamatovat do listopadu, je zatím otázkou.

Zpoždění všech letů ovlivní i první vypuštění rakety Falcon Heavy. S ní bude možné počítat až někdy v začátku roku 2017, a to přibližně v prvním čtvrtletí. Tato velká raketa má v budoucnu sloužit i jako přeprava pro posádku, která bude vyslána na Měsíc nebo na Mars.

Zdroj: engadget.com
reklama
reklama