www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX hodlá své Super Heavy při přistání chytat pomocí startovních ramp

SpaceX hodlá své Super Heavy při přistání chytat pomocí startovních ramp
, , aktualita
Rakety Falcon 9 už běžně přistávají, k čemuž jim stačí v podstatě jen malá rovná a pevná plocha. Těsně před dosednutím raketa rozevře své čtyři nohy, které ale jinak představují mrtvou zátěž. SpaceX se jich tak chce zbavit. 
K oblíbeným
reklama
SpaceX tak už zvládlo přistávání s raketami Falcon 9 a co bylo ještě před několika lety naprostá senzace, je dnes už jen rutina. Rozevírací nohy raket hlavních stupňů Falcon 9 či postranních stupňů Falcon Heavy (na snímku) však poslouží právě jen v samotném závěru letu, aby raketa měkce a vzpřímeně dosedla na pevnou zem či plovoucí plošinu. Jinak jde pouze a jen o zátěž a o další věc, která se může porouchat a představuje další náklady. 
 
 
Elon Musk se přitom na konci minulého roku vyjádřil v tom smyslu, že se jeho SpaceX chce těchto nohou zbavit a využít namísto nich výsuvné rameno na věži startovací rampy. Využít pak k tomu chce mřížované stabilizátory (grid fin) umístěné v horní části nosiče, jaké mají právě i rakety Falcon 9. Na nosiči Super Heavy ale budou pochopitelně mnohem větší a právě za ně by se mohla raketa po dosednutí zachytit. 
 
render nosiče Super Heavy - zdroj: Neopork
 
Otázka ale je, zda mají tyto stabilizátory po dosednutí rakety na zem nést celou její váhu, anebo ji jen zajistí ve vzpřímené poloze a hlavní zátěž ponesou nějaké malé nohy vespod. Elon Musk ale píše o tom, že zátěž má spočívat právě na stabilizátorech, takže to vypadá, že půjde o první případ. 
 
Musk dále píše ještě o tom, že tento způsob umožní, aby nosič byl zakrátko opět připraven ke startu, a tím má na mysli dokonce méně než hodinu. Takový čas přitom může sotva vystačit na předletovou přípravu a doplnění paliva, natož pak ještě umístění nového nákladu, takže ambice jsou skutečně obrovské a zatím jde pochopitelně spíše jen o vizi toho, čeho by Super Heavy a Starship mohly být schopny. I několik dní mezi přistáním a dalším startem bude představovat obrovský úspěch, ovšem samozřejmě s tím, zda bude vůbec zapotřebí, aby rakety firmy SpaceX startovaly tak často. 
 
Lodě Starship mají rovněž přistávat vzpřímeně, ale ty by už měly využívat vlastní nohy, neboť se nepočítá pouze s tím, že budou dosedat na Zemi. Nyní můžeme být zvědaví na to, jak může vypadat systém, který má zachytávat nosiče Super Heavy. Lze si představit prostě dvě ramena (či jen jedno?), která raketu krátce před dosednutím obejmou a za ně se zaklesnou stabilizátory. Ale uvidíme.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Podle Steamu je mezi hráči více GeForce RTX 3090 než Radeonů RX 6000 Podle Steamu je mezi hráči více GeForce RTX 3090 než Radeonů RX 6000
Tradiční průzkum hardwaru od společnosti Steam ukazuje jednu zajímavou skutečnost. Na platformě se používá tak moc karet GeForce RTX 3090, že překonávají celou řadu nových Radeonů RX 6000 dohromady.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Spotify Plus: plán za $0,99 s neomezeným přeskakováním, ale i reklamami, v testu Spotify Plus: plán za $0,99 s neomezeným přeskakováním, ale i reklamami, v testu
Vedle služby YouTube se rýsuje na nový plán předplatného i u streamovací služby Spotify. Ta zkouší Spotify Plus za 0,99 USD měsíčně, nicméně reklamy zůstanou. Uživatelé ale dostanou pár užitečných věcí navíc.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Crucial uvedl SSD P5 Plus s PCIe 4.0 a rychlostí až 6600 MB/s Crucial uvedl SSD P5 Plus s PCIe 4.0 a rychlostí až 6600 MB/s
Crucial představil nová SSD řady P5 Plus, která využívají rychlého rozhraní PCIe 4.0. Nabídnou vysoké přenosové rychlosti zejména u čtení, přičemž využívají 176vrstvých čipů TLC NAND Micronu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně
Reklamy jsou jedním ze způsobů, jak se financuje chod platformy YouTube a jak vydělávají youtubeři. Pokud ale uživatelé nechtějí sledovat reklamní spoty, mají nově možnost levnějšího předplatného Premium Lite.
4.8.2021, aktualita, Milan Šurkala38 komentářů
Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX
Společnost Minisforum zařazuje do své nabídky čím dál zajímavější modely minipočítačů ve stylu NUC. Nyní tu máme model založený na mobilním APU AMD Ryzen 9 5900HX, čili téměř nejvýkonnějším čipu svého typu
4.8.2021, aktualita, Jan Vítek