www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX má za sebou další úspěšný start, Falcon 9 se opět vrátil

SpaceX má za sebou další úspěšný start, Falcon 9 se opět vrátil
, , aktualita
Společnost SpaceX absolvovala se svým Falconem 9 další úspěšný let. Raketa zajistila zásobovací misi pro Mezinárodní vesmírnou stanici a po splnění úkolu se bezpečně vrátila zpátky. Elon Musk tedy může být spokojen.
K oblíbeným
reklama
Soukromá společnost SpaceX si může na své konto zapsat další úspěšnou misi. Po nešťastné zářijové nehodě před startem Falconu 9 následovala půlroční pauza ve veškerých startech raket společnosti Elona Muska. Na začátku letošního roku se ale SpaceX povedlo vrátit se do zajetých kolejí a seznam úspěšných misí se začíná opět prodlužovat. Raketa Falcon 9 tentokrát úspěšně odstartovala ze startovací plošiny v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě.

SpaceX tentokrát startovala z poněkud netradiční plošiny. Svou obvyklou startovací plošinu musí společnost ještě nechat po nehodě v září opravovat, a proto se Falcon 9 vznesl z historického místa LC-39A. Jedná se o stejnou startovací plošinu, ze které letělo legendární Apollo 11. Toto historické místo nebylo pro start rakety využito od roku 2011, kdy zde startoval raketoplán Atlantis. SpaceX zároveň drží i jisté prvenství, protože se jednalo o první soukromý let, který zde byl realizován.


Víkendová mise SpaceX nicméně zaznamenala malé zpoždění. Původně byl totiž start Falconu 9 naplánován už na sobotu 18. února, na poslední chvíli se však přesunul až na neděli. Vše však proběhlo v pořádku a po splnění mise dosedl první stupeň Falconu 9 bezpečně zpět na zem.

Mise, kterou SpaceX tentokrát plnilo, byla pro Mezinárodní vesmírnou stanici. Jednalo se o dovážku zásob a přístrojů a na ISS vše dopravila kosmická loď Dragon. Byla to už desátá zásilka, kterou pro ISS zařizovala právě soukromá společnost Elona Muska.

Na palubě kosmické lodi Dragon letěl do vesmíru i experimentální modul Raven od NASA. Ten po připojení na Mezinárodní vesmírnou stanici bude testovat technologie umožňující autonomní setkání kosmických lodí. Senzory tohoto modulu pomohou lodím navštěvujícím ISS bezpečně doletět až na místo určení. Kosmická loď Dragon je momentálně na cestě k Mezinárodní vesmírné stanici, dorazit na místo určení a vyložit náklad by měla ve středu.

SpaceX se tedy plnou parou vrhla do plnění misí pro své zákazníky, mezi než patří i NASA. Další zakázky potřebuje soukromá společnost zejména z finančních důvodů a navíc je třeba obnovit důvěru ve služby SpaceX. Pro budoucí mise, ve kterých budou hrát roli už i astronauti, je totiž zapotřebí, aby byly systémy co nejméně poruchové. Hlavními cíli společnosti pro tento rok jsou především vyšší kadence startů a také použití jednoho z Falconů 9, který už se dříve zvládl úspěšně vrátit.

Zdroj: engadget.com

reklama
Nejnovější články
V Indonésii postaví obří plovoucí solární elektrárnu o rozloze 16 km2 V Indonésii postaví obří plovoucí solární elektrárnu o rozloze 16 km2
Singapurská společnost Sunseap Group chce v Indonésii na ostrově Batam postavit obrovskou solární elektrárnu, která bude plovoucí. Zemi by tak tento projekt měl pomoci v přechodu na obnovitelné zdroje energie.
Včera, aktualita, Milan Šurkala35 komentářů
Záhadná kometa konečně ukázala své koma Záhadná kometa konečně ukázala své koma
Nedávno zaujal astronomy záhadný objekt blížící se směrem do středu Sluneční soustavy, i když s úctyhodným odstupem, který byl později vyhodnocen jako velká kometa, a to možná taková, která tu ještě nikdy nebyla. 
23.7.2021, aktualita, Jan Vítek
PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu
Společnost Arm ukázala procesor PlasticArm, který byl vyvinut v úzké spolupráci s PragmatIC, jež byla navázána už někdy před osmi lety. Máme tu tak fyzicky flexibilní 32bitové CPU Arm, které se může hodit pro celou řadu věcí. 
23.7.2021, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU
Společnost SiFive dala minulý rok vývojářům k dispozici desky HiFive Unmatchd RISC-V s procesorem či SoC U7. Právě na jedné z nich byl nyní zprovozněn Radeon RX 6700 XT pod systémem Linux. 
23.7.2021, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky
Seagate právě pracuje na nových pevných discích s vysokou kapacitou 20 TB, které budou určeny pro běžné spotřebitele a ne servery, NAS a podobně. Kdy přijdou a jaké technologie nám vůbec nabídnou?
23.7.2021, aktualita, Jan Vítek12 komentářů