www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX otestuje systém VisorSat pro zneviditelnění satelitů Starlink

SpaceX otestuje systém VisorSat pro zneviditelnění satelitů Starlink
, , aktualita
Na noční obloze se stále častěji objevují šňůry satelitů Starlink, které jeden za druhým létají na nízké orbitě a jsou zatím velice dobře viditelné. Společnost SpaceX ovšem slíbila, že tento trn v patě astronomů bude řešit. 
K oblíbeným
reklama
SpaceX chce otestovat svůj systém zvaný VisorSat, který má za úkol odstínit satelity Starlink tak, aby pokud možno zmizely z noční oblohy, a to samozřejmě jen pro oči a objektivy pozorovatelů. Klíčem je tak zajistit to, aby přestaly odrážet sluneční světlo dolů na potemnělou Zemi, protože pak se stávají nejen zajímavým fenoménem na obloze, ale i velkou překážkou pro pozorování oblohy. Při tom se často používají dlouhé expozice, kvůli nimž mohou astronomové získat snímek plný čar, jako je třeba tento:
 
 
Čili co slibuje nové řešení firmy SpaceX zvané VisorSat? Mohlo by se zdát, že s ním firma přichází už pozdě, když už má na orbitě více než čtyři sta satelitů Starlink, ale plánuje jich vyslat ještě mnohonásobně víc, takže i toto řešení za pochodu má velký smysl. 
 
 
VisorSat využije prostý systém stavitelných stínítek, která budou orientována tak, aby zastínila vysoce odrazivé antény. Dle Elona Muska by jen to mělo stačit k tomu, aby byly Starlink pro pouhé oko neviditelné a minimalizoval se dopad na astronomii. 
 
Dále se i změní orientace satelitů, které právě putují po vypuštění z rakety Falcon 9 na vyšší oběžnou dráhu, neboť právě v té době jsou nejlépe viditelné. 
 
Dříve také firma SpaceX experimentovala se speciálními protiodrazivými nátěry, ovšem VisorSat bude dle Elona Muska mnohem efektivnější. SpaceX tento systém otestuje už v rámci příští várky 60 satelitů Starlink, čili nejspíše už v horizontu jednoho týdne, protože start je v této době plánován na 7. května.
 
Velice brzy se tak ukáže, jak dobře bude VisorSat fungovat a pokud se osvědčí, využit bude už na všech budoucích satelitech Starlink. A co ty čtyři stovky, které už na oběžné dráze jsou? V jejich případě se bude muset počkat na to, až doslouží a sestoupí do atmosféry, ovšem vzhledem k předpokládané životnosti tří až čtyř let to nebude dlouhé čekání. Tedy za předpokladu, že satelity budou schopny se pomocí svého iontového pohonu navést na sestup, jinak to může trvat déle. 
 
 
Zdroj: TechCrunch


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ryzeny 5000G jdou na trh, máme tu testy Ryzeny 5000G jdou na trh, máme tu testy
AMD se zítra odhodlá vypustit na trh nová APU v podobě dvou modelů z generace Ryzen 5000G, což ovšem platí už jen pro volný trh, čili DIY. Na tom jsou ostatně APU už celkově velice nedostatkové zboží, takže lze počítat s obrovským zájmem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře