www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

SpaceX vypustilo další kopu Starlinků, Musk už slibuje betaverzi služby

SpaceX vypustilo další kopu Starlinků, Musk už slibuje betaverzi služby
, , aktualita
"Vláčky" satelitů Starlink už můžeme běžně pozorovat na nočním nebi a brzy jich bude ještě víc. Máme tu novou várku 60 satelitů, které vypustil na orbitu Falcon 9 a Elon Musk už v reakci na twitteru mohl slíbit betaverzi služby. 
K oblíbeným
reklama
Přelet satelitů Starlink na nočním nebi skutečně nelze přehlédnout, jde o dlouhou šňůru jasných bodů. Budeme je moci pozorovat i dnes, pokud k tomu budou vhodné podmínky. Stačí se podívat na oblohu v čase 20:54 a sledovat, co přiletí od západu. Další příležitost bude už ve 22:15 a pak ráno ve 3:42. 
 
 
SpaceX má aktuálně přitom na orbitě "jen" 415 satelitů Starlink, pokud odečteme ty, které již selhaly. Firma přitom již získala povolení jich vypustit na 12 tisíc a tím nechce končit (v plánu je až 40 tisíc), takže z toho je zřejmé, že je budeme moci pozorovat v podstatě neustále a noční nebe už nebude takové, jaké bývalo. Je ale otázka, jak se projeví slibovaná opatření firmy SpaceX, která mají zajistit, aby Starlink nesvítily tak jasně. Jde především o speciální nátěr, ale zatím to nevypadá, že by se mělo cokoliv výrazně změnit. 
 
Nejde ovšem jen o "kosmetický" dopad na noční nebe, což je jistě označení, s nímž by astronomové zásadně nesouhlasili. Jde i o hrozbu pro veškerý vesmírný program, čili Kesslerův syndrom. Srážky satelitů mohou vytvořit neproniknutelnou stěnu trosek, která by byla schopna zničit velké procento raket mířících do vesmíru a dle mnohých jde o zcela reálný problém. 
 
Starlink na časosběrném snímku nad Itálií
 
Ale zpět ke službě Starlink, která dle Muska může být zprovozněna po vypuštění 400 až 800 satelitů. Do tohoto intervalu se už SpaceX dostala a dle Muska by uzavřené betatestování mělo proběhnout v horizontu 3 měsíců a otevřené pak do 6 měsíců. Lze ale očekávat, že u nás to nebude. 
 
 
Víme už také, že Starlink nějakým způsobem funguje již nyní, neboť Musk se před několika měsíci pochlubil tweetem, který byl zadán právě přes tuto síť. Ta bude vyžadovat pozemní uplinky, které pak budou zajišťovat konektivitu pro běžné uživatele, čili ti se sami nebudou připojovat přímo k satelitům. SpaceX již získala povolení od FCC zřídit v USA na milion takových stanic a potřebovat ho bude i v dalších zemích.
 
 
Zdroj: Space


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity
Automobilce Tesla se daří a Elon Musk si může mnout ruce. Firma má za sebou už 5. ziskové čtvrtletí v řadě za sebou. Tentokrát by ke kladným číslům téměř nepotřebovala ani prodej emisních kreditů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
23.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek6 komentářů