www.svethardware.cz
>
>

Specializovaný eXtreme Data Processor uleví hlavnímu CPU od přívalu dat

Specializovaný eXtreme Data Processor uleví hlavnímu CPU od přívalu dat
, , aktualita
Mladá společnost Pliops, která se dá ještě označit za startup, odhalila svůj první zásadní produkt, a sice XDP. Jedná se o tzv. eXtreme Data Processor, který v serverovém světě řeší to, co DirectStorage v herním. 
K oblíbeným
reklama
S nástupem moderních a výkonných SSD přišel problém, jak a čím zpracovávat příval dat, který už může dosahovat v běžných modelech pro PCIe 4.0 propustnosti kolem 7 GB/s a navíc může jít o komprimovaná data. V případě PC zde poslouží API DirectStorage či NVIDIA RTX IO, respektive na straně hardwaru to bude výkon grafických karet namísto procesorů, což je ostatně příhodné i kvůli tomu, že právě v paměti karet by daná data stejně většinou měla skončit. 
 
 
Ovšem v případě serverů pochopitelně o hry nejde, pokud se samozřejmě nejedná o herní streamovací služby. Právě sem míří společnost Pliops založená v roce 2017 se svými akcelerátory XDP. Ty tak mají za úkol odlehčit procesorům v serverech vybavených rychlými SSD. Pliops je přitom bohatě financovaná firma, která má podporu společností jako Intel, NVIDIA či Xilinx, který bude nejspíše brzy patřit AMD. 
 
 
Pliops XDP jsou nízkoprofilové karty obsahující jisté FPGA od firmy Xilinx, které dle vzhledu karty evidentně nemá na dnešní poměry vysokou spotřebu. Úkolem této karty je posloužit jako datový akcelerátor či v podstatě vylepšený RAID kontroler pro některé běžně využívané serverové aplikace a celkově zvýšit efektivitu při zpracování dat. Jedná se o všechny aplikace využívající přístup klíč/hodnota, čili především databáze, kde tak XDP převezme práci hlavního procesoru a zvládne přitom právě i komprimaci/dekomprimaci dat a rovněž jejich šifrování. 
 
 
Čili XDP převezme obsluhu napojených SSD a díky komprimaci dat z nich dokáže efektivně získat vyšší výkon a to má samozřejmě také svůj vliv na celkovou zátěž SSD z hlediska životnosti, neboť se do nich bude zapisovat menší objem dat. Zlepšuje se tím celková charakteristika v případě write amplification, která umožní v serverech i nasazení pamětí QLC namísto TLC. 
 
Vedle samotného FPGA bychom pod chladičem objevili ale také sestavu NV-DIMM, čili pamětí DRAM i NAND Flash. DRAM zde poslouží jako potřebná cache zvyšující celkový výkon, která (nejspíše s využitím kondenzátorů na kartě) v případě výpadku napájení svá data uloží do blízké nevolatilní paměti Flash. 
 
Celou prezentaci najdete na Servethehome.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD a MediaTek prý uvažují o založení společného podniku AMD a MediaTek prý uvažují o založení společného podniku
Společnosti AMD a MediaTek patří mezi největší firmy tvořící čipy a také logicky i mezi největší zákazníky TSMC. Nyní se přitom dozvídáme, že by mohly vytvořit nový společný podnik, s jehož pomocí by se AMD mohlo více prosadit v mobilním světě.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nedostatek kvalifikované pracovní síly může dále zdražovat výrobu čipů Nedostatek kvalifikované pracovní síly může dále zdražovat výrobu čipů
Vysoký zájem o počítačové čipy a elektronické součástky je náročný nejen na zdroje a výrobní kapacity jako takové, ovšem ty jsou pochopitelně spojeny i s potřebnou pracovní sílou. Té se nedostává, a přirozeně tak rostou mzdy.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Kioxia si chystá SSD pro PCIe 5.0 se 14 GB/s Kioxia si chystá SSD pro PCIe 5.0 se 14 GB/s
Společnost Kioxia, která vznikla relativně nedálo z bývalé Toshiba Memory, si připravila SSD, jež již budou určena pro rozhraní PCIe 5.0, a nabídnout tak vysoké přenosové rychlosti končící až na 14 GB/s.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Doporučené PC sestavy: září 2021 Doporučené PC sestavy: září 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek22 komentářů
NIO uvádí na trh hybridní akumulátory s NMC i LFP NIO uvádí na trh hybridní akumulátory s NMC i LFP
Nevýhody lithiových akumulátorů se dají řešit různě. Automobilka NIO to nyní řeší "novým" typem akumulátorů, který využívá hybridní konstrukce. Kombinuje články NMC a LFP, které mají různé vlastnosti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala