www.svethardware.cz
>
>
>

SPHERE poprvé přímo spatřil exoplanetu, a to velice podivnou

SPHERE poprvé přímo spatřil exoplanetu, a to velice podivnou
, , aktualita
Dá se říci, že podivný je celý systém, na který se nástroj SPHERE zaměřil. Jde o HIP 65426, který se skládá z mladé hvězdy a jedné známé planety. Astronomové si tak budou muset vyjasnit, na co se vůbec dívají.
K oblíbeným
reklama
 
Hvězda HIP 65426 je od nás vzdálená 11,1 parseků, čili 36,2 světelných let a jde o trpaslíka spektrální třídy A2V, který má asi dvojnásobnou hmotnost Slunce a je pouze nějakých 14 milionů let stará. Kvůli tomu je na ní podivné už jen to, že jako velice mladá hvězda nemá kolem sebe disk s materiálem, který zbyl po jejím stvoření. Tato hvězda také zatím velice rychle rotuje, a to asi 150x rychleji než Slunce a má u sebe jednu potvrzenou planetu objevenou teprve letos. 
 
 
Výraz "u sebe" je zde trošku přehnaný, neboť planeta HIP 65426b je od své hvězdy vzdálena asi 92 astronomických jednotek (AU), čili je 92x dále než Země od Slunce. Je zřejmé, že musela do této vzdálenosti odcestovat, ale na to je daný systém příliš mladý, takže jí k tomu něco muselo velice pomoci. 
 
Především jde ale o planetu, která nebyla odhalena tranzitní metodou nebo sledováním gravitačního vlivu, ale spatřena byla přímo nástrojem SPHERE (Spectro-Polarimetric High-contrast Exoplanet REsearch), pro nějž to znamená vůbec první takový objev. Ten funguje tak, že zakrývá světlo samotné hvězdy, aby u ní vynikly daleko slaběji svítící objekty. Jde tak o alternativu výše zmíněných metod a především té nejpoužívanější tranzitní. V jejím případě musí být hvězdné systémy z našeho pohledu vhodně a přesně natočeny, aby planeta z našeho pohledu přecházela přes tvář své hvězdy a my mohli sledovat změny v jejím svitu. Ty také musí být pozorovány pravidelně, což také znamená, že takto nalezené planety se obvykle nacházejí velice blízko své hvězdy, kterou částečně zastiňují v kratších intervalech. 
 
Přímé sledování tak bylo umožněno i tím, že jde o velkou planetu velice vzdálenou od své hvězdy a díky tomu mohlo být zjištěno, že na jejím povrchu vládnou teploty kolem 1300 °C, které jsou ovlivněny zbytkovým teplem po zformování planety. Její hmotnost pak astronomové odhadují na 6 - 12násobek Jupiteru, takže jde ještě o prostou planetu, ne o hnědého trpaslíka, který selhal jako hvězda a nedokázal zažehnout fúzi. 

Co se týče její velké vzdálenosti od hvězdy, v takovém případě to obvykle znamená vliv nějakého třetího tělesa. Astronomové tak uvažují o scénáři, v němž v systému vznikala ještě třetí planeta, jejíž oběžná dráha se ale destabilizovala a zavedla ji přímo do hvězdy. Tím se ztratil její gravitační vliv, což "vystřelilo" HIP 65426b na okraj systému. Méně pravděpodobnější scénář pak je, že by se planeta zformovala zároveň s hvězdou, což by byl vůbec první takový zjištěný případ. 
 
reklama
Nejnovější články
Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů
A výsledná částka může být ještě mnohem vyšší, neboť VLSI žaluje firmu Intel ve více státech, přičemž ten se pochopitelně brání a chystá se odvolat. O co konkrétně v tomto případu ovšem jde a které patenty měly být porušeny?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál? Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál?
Dobře víme, že rover NASA Perseverance se trefil na předem určené místo přistání v kráteru Jezeru, ovšem kde to přesně je? Na to se můžeme nyní podívat i díky tomu, že si rover i další části sestupového zařízení našla družice TGO. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek