www.svethardware.cz
>
>
>

SPHERE poprvé přímo spatřil exoplanetu, a to velice podivnou

SPHERE poprvé přímo spatřil exoplanetu, a to velice podivnou
, , aktualita
Dá se říci, že podivný je celý systém, na který se nástroj SPHERE zaměřil. Jde o HIP 65426, který se skládá z mladé hvězdy a jedné známé planety. Astronomové si tak budou muset vyjasnit, na co se vůbec dívají.
K oblíbeným
reklama
 
Hvězda HIP 65426 je od nás vzdálená 11,1 parseků, čili 36,2 světelných let a jde o trpaslíka spektrální třídy A2V, který má asi dvojnásobnou hmotnost Slunce a je pouze nějakých 14 milionů let stará. Kvůli tomu je na ní podivné už jen to, že jako velice mladá hvězda nemá kolem sebe disk s materiálem, který zbyl po jejím stvoření. Tato hvězda také zatím velice rychle rotuje, a to asi 150x rychleji než Slunce a má u sebe jednu potvrzenou planetu objevenou teprve letos. 
 
 
Výraz "u sebe" je zde trošku přehnaný, neboť planeta HIP 65426b je od své hvězdy vzdálena asi 92 astronomických jednotek (AU), čili je 92x dále než Země od Slunce. Je zřejmé, že musela do této vzdálenosti odcestovat, ale na to je daný systém příliš mladý, takže jí k tomu něco muselo velice pomoci. 
 
Především jde ale o planetu, která nebyla odhalena tranzitní metodou nebo sledováním gravitačního vlivu, ale spatřena byla přímo nástrojem SPHERE (Spectro-Polarimetric High-contrast Exoplanet REsearch), pro nějž to znamená vůbec první takový objev. Ten funguje tak, že zakrývá světlo samotné hvězdy, aby u ní vynikly daleko slaběji svítící objekty. Jde tak o alternativu výše zmíněných metod a především té nejpoužívanější tranzitní. V jejím případě musí být hvězdné systémy z našeho pohledu vhodně a přesně natočeny, aby planeta z našeho pohledu přecházela přes tvář své hvězdy a my mohli sledovat změny v jejím svitu. Ty také musí být pozorovány pravidelně, což také znamená, že takto nalezené planety se obvykle nacházejí velice blízko své hvězdy, kterou částečně zastiňují v kratších intervalech. 
 
Přímé sledování tak bylo umožněno i tím, že jde o velkou planetu velice vzdálenou od své hvězdy a díky tomu mohlo být zjištěno, že na jejím povrchu vládnou teploty kolem 1300 °C, které jsou ovlivněny zbytkovým teplem po zformování planety. Její hmotnost pak astronomové odhadují na 6 - 12násobek Jupiteru, takže jde ještě o prostou planetu, ne o hnědého trpaslíka, který selhal jako hvězda a nedokázal zažehnout fúzi. 

Co se týče její velké vzdálenosti od hvězdy, v takovém případě to obvykle znamená vliv nějakého třetího tělesa. Astronomové tak uvažují o scénáři, v němž v systému vznikala ještě třetí planeta, jejíž oběžná dráha se ale destabilizovala a zavedla ji přímo do hvězdy. Tím se ztratil její gravitační vliv, což "vystřelilo" HIP 65426b na okraj systému. Méně pravděpodobnější scénář pak je, že by se planeta zformovala zároveň s hvězdou, což by byl vůbec první takový zjištěný případ. 
 
reklama
Nejnovější články
Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem
Mladý hacker Grant West souhlasil s tím, aby se jemu zabavené Bitcoiny prodaly a s jejich pomocí vyplatily prostředky zpět obětem, které hackersky napadl. Jinak by totiž ve vězení strávil ještě několik let navíc.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Včera, aktualita, Jan Vítek