www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Společnosti AMD, IBM a Toshiba stvořily nejmenší paměťovou buňku SRAM

Společnosti AMD, IBM a Toshiba stvořily nejmenší paměťovou buňku SRAM
, , aktualita
Společnosti AMD, IBM a Toshiba nedávny vyvinuly světově nejmenší funkční paměťovou buňku SRAM (Static random access memory), s čímž se samozřejmě náležitě pochlubily. Buňka byla vyrobena pomocí 22nm technologie, zabírá prostor o velikosti...
K oblíbeným
reklama
Společnosti AMD, IBM a Toshiba nedávny vyvinuly světově nejmenší funkční paměťovou buňku SRAM (Static random access memory), s čímž se samozřejmě náležitě pochlubily. Buňka byla vyrobena pomocí 22nm technologie, zabírá prostor o velikosti pouze 0,128 um2 a využívá tranzistory typu FinFET (fin-shaped Field Effect Transistor). Pro porovnání, Intel a jeho 32nm SRAM buňky zabírají prostor 0,171 um2.Nové SRAM buňky využívají materiál HKMG (high-k / metal gate) a šetří prostor díky využití vertikálních tranzistorů FinFET namísto konvenčních tranzistorů s rovinným hradlem. Výzkumníci rovněž úspěšně simulovali využití tranzistorů FinFET pro buňky SRAM zabírající prostor 0,063 um2 a dle výsledků by tyto tranzistory měly nabídnout daleko stabilnější provoz než rovinné FET díky tomu, že umožní průchod většího množství proudu, čímž se mají zlepšit přepínací schopnosti.

Nová technologie je tak zúčastněnými firmami viděna jako výrazný krok dopředu pro využití ve výrobě pomocí 22nm i pokročilejšího procesu.

Zdroj: X-bit labs
reklama
Nejnovější články
Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama
Rover Perseverance se zatím na Marsu nehnul ani o kousek, neboť NASA jej po přistání ještě testuje a také zkoumá jeho okolí. Můžeme se ale podívat na to, jaký portrét své rodinky si rover přivezl s sebou a co se nachází v jeho okolí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií
Své výsledky předvádí nový systém založený na umělé inteligenci, a sice Deep Nostalgia Tool. Vyvinut byl společností D-ID zvláště k tomu, aby byl schopen rozhýbat lidi zachycené na starých snímcích. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K
Intel možná odsunul nástup procesorů Rocket Lake-S až na konec března, kdy se mají objevit také recenze, ovšem to už bude zřejmě naprosto nezajímavé datum. Tyto procesory se už dostaly na trh.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel
V současné době bychom se skutečně vůbec nedivili, kdyby Google už počítal se zrušením služby Stadia a zvláště pak poté, co si přečteme zprávu o tom, jak Stadii oproti plánům chybí stovky tisíc uživatelů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby
Ethereum 2.0 a rovněž Ethereum Improvement Proposal #1559 (nebo zkráceně EIP-1559) je katastrofa řítící se na těžaře této kryptoměny, kteří by ji přirozeně chtěli zcela zablokovat, což se ovšem asi nestane. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů