www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Stanou se teď z Applu a Microsoftu kamarádi?

Stanou se teď z Applu a Microsoftu kamarádi?
, , aktualita
Šéf Applu Tim Cook se rozpovídal na konferenci BoxWorks a prohlásil, že jeho společnost a Redmond teď budou spíš spolupracovat než soupeřit, protože je to v zájmu jejich společných uživatelů. Zavládne mezi oběma giganty harmonie?
K oblíbeným
reklama
Mezi Applem a Microsoftem panuje celou dobu jejich existence rivalita a tvrdá konkurence. Byť občas proložená obdobími větší či menší vstřícnosti. Třeba když kdysi Redmond podal Cupertinu v nesnázích pomocnou ruku. Přesto k sobě mají svým způsobem blízko, protože dělají podobný byznys a řady jejich zákazníků se docela překrývají. Microsoft už léta dodává svá časem prověřená Office pro Mac a podobných příkladů je stále víc a víc.

Nutnost vzájemné spolupráce teď na uvedené konferenci potvrdil Tim Cook. Microsoft už dodává Office pro iPhone, iPad i pro Mac. Kromě toho portuje stále víc svých dalších aplikací na tyto platformy Applu. A zákazníci tomu tleskají, včetně těch z podnikového sektoru. Tim Cook na BoxWorks mimo jiné řekl: „Apple a Microsoft mohou spolupracovat ve více věcech, než ve kterých mohou soutěžit… Myslím, že to je to, co od nás podniky chtějí… To, co nepřinášíme, je hluboká znalost všech těch vertikál, kterými podniky se podniky zabývají.“

Pro uvedený vztah se v marketingu a strategickém managementu používá označení coopetition, což je zkratka pro cooperative competition. Přeložil bych to volněji jako soutěž při spolupráci. Čili stav, kdy zdravý rozum dvěma podnikům diktuje nutnost v něčem spolupracovat, zatímco v něčem jiném si nadále konkurují. A přesně do tohoto stadia dospěl vztah Applu a Microsoftu zejména v podnikovém (enterprise) segmentu.

Řada lidí v podnicích chce mít iPhone nebo iPad z Cupertina a chtějí na nich Office z Redmondu. A ve stále větším počtu případů to právě tak i je. Navrch chtějí perfektní podporu a služby od obou výrobců. Microsoft a Apple tak jsou ve vlastním zájmu nuceni spolupracovat. Vyplatí se to oběma. Apple dodá hardware a operační systém, Microsoft aplikace. Podnikový zákazník je spokojen.

Jako bonus Microsoft přibalí své porozumění podnikovým procesům, protože tady je opravdu silný. Apple je tady slabší a podle slov Tima Cooka výše si to uvědomuje. Dohromady se mohou skvěle doplňovat. Nevím, jestli to Cupertinu došlo až teď, ale Satya Nadella tohle evidentně pochopil už dřív. A právě pod jeho vedením Microsoft začal intenzivně portovat své aplikace na iOS.

Mimochodem, myslíte, že v Redmondu ještě věří v úspěch Windows 10 na mobilech a tabletech, nebo to už vzdali? Nebo pořád aspoň trochu věří, ale tohle je plán B? Nebo prostě obě společnosti konečně pochopily, co potřebuje a chce jejich společný zákazník? Ono je to vlastně jedno, podstatné je, že oba giganti nakonec dostali rozum. Asi teď ubude nebo úplně přestane vzájemné špičkování a pošťuchování.

Docela by mě zajímalo, jestli při vší té nově se objevivší vstřícnosti každá ze společností nemá pořád aspoň trochu postranní úmysly. Microsoft pořád pracuje na Windows 10 Mobile, se kterými chce ukousnout z koláče Applu. A Apple kromě Microsoftu pořád spolupracuje s IBM v podnikovém segmentu, takže také asi má svůj plán B (čtěte třeba tady).

Ještě jedna zajímavost. Tim Cook byl na BoxWorks dotázán, jestli Apple nějak nesloučí iOS a OS X do jediného systému. Odpověděl takto: „Nevěříme v to mít jediný operační systém pro PC a mobilní zařízení. Myslíme si, že když budete čerpat z obou, nedostanete to nejlepší ani z jednoho. Stále se velice soustředíme na dva.“

Myslíte, že Redmondu a Cupertinu vydrží ta vzájemná vstřícnost dlouho? Řekl bych, že jak jsou teď v IT byznysu rozdány karty, tak by i mohla. Vypadá to, že více a těsněji spolupracovat je teď daleko rozumnější alternativa, než si jít bezhlavě po krku.

Zdroj: Neowin
reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek