reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Starship se proletí na orbitu, FAA udělila SpaceX povolení

16.4.2023, Kateřina Hoferková, aktualita
Starship se proletí na orbitu, FAA udělila SpaceX povolení
Kosmická loď Starship integrovaná na Super Heavy se konečně připravuje k prvnímu testovacímu letu na oběžnou dráhu Země. FAA vydala společnosti SpaceX povolení ke startu, Starship má tedy zelenou.
FAA (americká agentura Federal Aviation Administration) udělila společnosti SpaceX povolení ke startu kosmické lodi Starship na Super Heavy, a to od pondělí 17. dubna. Tato licence je platná po dobu pěti let, firma SpaceX by ji ale ráda využila již první den a start Starship plánují pozemní týmy už na pondělí.
 
Týmy na texaské základně Starbase dokončily poslední kontroly a přípravy na první testovací orbitální let. Dlouho očekávaný let by se měl konat v pondělních ranních hodinách místního času (odpoledne SELČ), pokus by mohlo překazit akorát počasí, které ale v současné době vypadá poměrně příznivě.
 
 
Pokud by byl pondělní start odvolán, SpaceX by další pokus mohla naplánovat hned na úterý nebo na středu. K získání licence pro testovací let Starship vedla dlouhá cesta, kdy FAA podrobila startovací zařízení SpaceX v Boca Chica důkladnému prozkoumání vlivů tohoto střediska na životní prostředí. Základna se totiž nachází v blízkosti Mexického zálivu a je obklopena mokřady, v nichž žije mnoho druhů pobřežních ptáků a dalších živočichů. SpaceX tedy musela kromě překonání spousty technických překážek se Starship ještě splnit seznam 75 opatření pro ochranu místních volně žijících zvířat.
 


reklama