www.svethardware.cz
>
>
>

Sterilní neutrina zatím selhávají jako kandidáti na temnou hmotu

Sterilní neutrina zatím selhávají jako kandidáti na temnou hmotu
, , aktualita
Hledání temné hmoty stále pokračuje bez přesvědčivého nálezu a nyní můžeme navíc říci, že jeden z kandidátů v podobě sterilního neutrina nebyl detekován ani v rámci experimentu s využitím dat z 20 let pozorování vesmíru.
K oblíbeným
reklama
Sterilní neutrino je tak dosud stále hypotetická částice, na kterou by měla působit pouze gravitace a ne slabá interakce/jaderná síla, takže je velice těžko zaznamenatelná. Tento typ neutrin se tak stal jeden z kandidátů na temnou hmotu, o níž se v podstatě ví, kde se nachází i kolik jí je, ale dosud se neví, čím je tvořena, jak uvádí astrofyzik Ben Safdi (University of Michigan).
 
 
Právě Safdi se svými kolegy provedl experiment, který zahrnoval zpracování dat sbíraných po dvě dekády, která se týkají naší vlastní Galaxie a specifického rentgenového signálu. Právě ten by měla vydávat sterilní neutrina, na což ukázaly i rentgenové signály z řady jiných galaxií a astronomové doufali, že jsou konečně na cestě k objevení podstaty temné hmoty. 
 
Safdi se tak pustil do zkoumání dat z 20letého zkoumání vhodných (tmavých a odlehlých) oblastí Galaxie, aby našel kýžený rentgenový signál, který má vznikat přeměnou sterilních neutrin v normální hmotu, na což ukazuje jejich hypotéza. Ten ale jednoduše nebyl nalezen, a tak doposud neexistuje žádný důkaz na základě pozorování, který by sterilní neutrina mohl potvrdit, jak Safdi uvádí v závěru práce. Galaxie by přitom měla být plná temné hmoty, takže se očekávalo, že pokud je hypotéza správná, její stopy budou nalezeny. 
 
Znamená to tak, že rentgenové signály z cizích galaxií byly pravděpodobně vytvořeny něčím jiným a pravděpodobně šlo o "kontaminaci", která mohla mít původ ve hvězdách nebo v horkém plynu. Nicméně na druhou stranu stále nelze vyloučit, že sterilní neutrina existují a opravdu tvoří temnou hmotu. Pouze nebyl zjištěn průvodní jev jejich rozpadu, ale Safdi zatím nechce zkoušet zcela jiný přístup, ačkoliv by se mohlo zdát, že na hledání specifického rentgenového signálu mohou astronomové zapomenout. Uvádí, že by prostě mohlo jít o jiné vlnové délky rentgenového záření s tím, že už začal nový výzkum využívající jinak stejný přístup. Výhoda je ta, že tým už má k dispozici svou metodu, kterou může aplikovat na jiná data. Tak snad příště. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU? JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU?
Společnost Jon Peddie Research vypustila do světa další přehled o stavu trhu s GPU, a to samostatnými i integrovanými. Potvrzuje se nám tu, že poptávka po PC byla opravdu vysoká, ovšem co dodávky samostatných GPU?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky
Už nějaký ten pátek víme, že někteří těžaři kryptoměn začali využívat i celé nové herní notebooky, a to jednoduše proto, že jsou celkově dostupnější než samostatné grafiky. Nyní už je tento trend zřejmý. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache
Nový Samsung SSD 980 Pro už je dávno na trhu, ovšem nyní se dozvídáme o modelech Samsung SSD 980, které by někdo mohl s verzí Pro snadno zaměnit. Dostal by ale SSD bez vlastní DRAM cache.   
Dnes, aktualita, Jan Vítek