Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Steve Jobs: život a smrt fenoménu

14.10.2011, Petr Štefek, článek
Steve Jobs: život a smrt fenoménu
Minulý týden nás opustil velikán světa počítačů a všemožných inovací Steve Jobs. K uctění jeho památky jsme připravili článek o jeho životní i profesní cestě. Doplněno o kapitoly mapující období 1997 až 2011. Jaký byl Jobs manažer? Jaký měl osobní život?
Steva Jobse a duchovního otce hitů jako je iPhone nebo iPad asi není třeba nikomu představovat. Víme ale všichni, jaká byla cesta tohoto vizionáře a snílka k úspěchu? Rozhodl jsem se věnovat tento článek jeho osobnosti, která nás minulý týden opustila a rozhodně si podobné rozloučení na našich stránkách zaslouží, protože se stala ikonou inovativního myšlení a změnila náš svět jako málokdo v dějinách lidstva. Největší síla Steva Jobse nikdy netkvěla ve špičkovém vzdělaní nebo zámožné rodině a dostatku peněz. Steve byl jednoduše člověk s vizí a silou vůle, která dokázala přenášet hory.

Steven Paul Jobs se narodil 24. února roku 1955 a odešel z tohoto světa 5. října roku 2011 po několikaletém boji se zákeřnou rakovinou. Mezi jeho největší milníky v profesní kariéře patří založení společnosti Apple a řízení společnosti Pixar Animation Studios, jež je známa skrze filmové hity, jako je Příběh hraček nebo Příšerky s.r.o. Málokdo ovšem ví, že se Jobs stal v roce 2006 členem vedení Walt Disney Company, která v roce 2006 získala Pixar Animation Studios v rámci svých strategických akvizic za horentní sumu.

Steve Jobs byl vizionář a uměl využít nebo vylepšit technologie, v kterých jiní neviděli budoucnost nebo komerční úspěch. Mezi jeho první úspěchy patří v 70. letech první řada komerčně úspěšných počítačů Apple II, které ovšem spatřily světlo světa s neocenitelnou pomocí Steve Wozniaka nebo Mike Markkuly a mnoha dalších "bezejmenných" lidí, kteří v potu práce dokázali to, co žádná jiná existující počítačová firma včetně tehdejší společnosti Hewlett-Packard.
Apple II - 70. léta


V 80. letech zase Jobs spatřil budoucnost v tehdy profesionální technologii Xerox PARC, která představovala uživatelské grafické rozhraní na bázi dnes známé myši k počítačům. Tato technologie později znamenala také nosnou výhodu počítačů Apple řady McIntosh. Jak je tedy vidět, Jobs uměl využít velmi dobře to, co ostatní používali pro něco jiného nebo příliš nevěděli, co s tím. Stejný příklad bychom mohli uvést např. u USB, které Intel před několika desítkami let zastrčil do šuplíku a Jobs ho z něj později vytáhl a udělal standard.

Jméno Steva Jobse je neodmyslitelně spjato se společností Apple, ale jak si řekneme dále, Steve se společností rozloučil na dlouhých 11 let a věnoval se své společnosti NeXT, která se specializovala na vývoj počítačové platformy pro profesionální segment. Apple se ale bez Jobse potácel dlouhodobě na pokraji finanční propasti a hlavně bojoval s absencí vize, což vyústilo v roce 1996 v akvizici NeXT ze strany Apple a návrat Jobse do čela společnosti. Nutno podotknout, že právě Steve Jobs stál za komerčním úspěchem společnosti od roku 1998 až do dnešních dnů.

Jobs za Apple dýchal a neusínal nikdy na vavřínech, a tak se společnost stala lídrem v oblasti hardwarových i softwarových inovací. Apple svůj největší komerční úspěch nezaznamenal v prodeji desktopů nebo notebooků, kde platil dlouhá léta za jakýsi high-end pro individualisty a profesionály, ale trefu do černého udělal především s uvedením svého revolučního mobilního telefonu iPhone ovládaného skrze dotykový displej. Co bylo vizí a ztřeštěným nápadem, je dnes běžnou praxí.

Největší devizou Apple, kterou Jobs bral v úvahu při návrhu každého zařízení, byla jeho jedinečnost a exkluzivita. Jako skvělý marketér dokázal vytvořit poptávku pro produktech Apple hraničících často s hysterií. Steva Jobse nemůžeme brát pouze jako vizionáře, ale také jako skvělého stratéga a marketéra. Obchodní úspěchy Apple v posledních letech lze označit jako bezprecedentní, což dokládá také průběžný růst hodnoty akcií, které dělají v průběhu let hlavním akcionářům pouze radost.

Steve Jobs nikdy nedokončil univerzitu a v mnoha ohledech se dal označit za problémovou osobnost, jejíž rozlet zastavila až zhoubná rakovina slinivky, kterou mu poprvé diagnostikovali v roce 2004. Na čas se zdálo, že svůj boj díky operacím vyhrál. Bohužel pro něj, se nemoc po čase vrátila, aby ukončila jeho život v nedožitých 57 letech.

Jeho působení napříč společnostmi a různými průmyslovými odvětvími by mohlo být příkladem pro všechny šéfy nadnárodních či technologických společností. Jobs ovlivnil mnoho několik průmyslových odvětví a do historie vešel jako vizionář a pionýr v oblasti nových technologií. Smrt Steva Jobse zasáhla milióny lidí po celém světě a své kondolence vysílali do éteru všichni, od obyčejných lidí zapalujících svíčku u jeho podobizny až po prezidenta USA Baracka Obamu.