reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Steve Jobs: život a smrt fenoménu

, , článek
Steve Jobs: život a smrt fenoménu
Minulý týden nás opustil velikán světa počítačů a všemožných inovací Steve Jobs. K uctění jeho památky jsme připravili článek o jeho životní i profesní cestě. Doplněno o kapitoly mapující období 1997 až 2011. Jaký byl Jobs manažer? Jaký měl osobní život?
Steve Jobs: život a smrt fenoménu
V srpnu 2011 Jobs rezignoval na svou funkci generálního ředitele Apple, ale zůstal stále předsedou správní rady. Akcie Apple samozřejmě zareagovaly propadem, ale nebyl tak veliký, jak se obecně očekávalo vzhledem k důležitosti Jobse pro společnost. Vše bylo zřejmě způsobeno tím, že Jobsovo zdraví bylo na přetřes několik let a jeho odstoupení nebylo žádným velkým šokem. Jobs se poslední rok svého života ztrácel před očima a z dříve dobře živené postavy byl nakonec jen stín. Odchod Jobse z výkonné pozice v Apple měla vliv samozřejmě také na společnost Walt Disney, jejíž akcie klesly o více než procento.
Jobs v roce 2011


Pokud si myslíte, že Jobs inkasoval za své působení v Apple nějaký horentní plat, budete zřejmě překvapeni, protože jeho roční výkon byl ohodnocen 1 dolarem. Samozřejmě Jobs měl v držení také skoro 5,5 mil. akcií Apple, což dělá slušnou částku a dostával i další opce. Podobně tomu bylo u společnosti Disney, kde měl v držení 138 mil. akcií. Celkově se jeho jmění odhaduje na 8,3 mld. dolarů, a to stačí s přehledem na umístění v první padesátce nejbohatších američanů. Zajímavý je také fakt, že akcie společnosti Apple se v posledních dnech dostaly nad hranici 400 dolarů, což je nezvykle dobrý výsledek. Pokud jste v roce 2000 investovali 1 tisíc korun do akcií Apple, tak dnes mají hodnotu přibližně 40 krát vyšší.

Jobs byl také během let 2001-2003 vyšetřován z možného daňového úniku, který mu způsobila opce, kterou dostal od Apple za svou činnost. Podezření byly vyvráceny a Jobs vyšel z této šlamastiky poměrně hladce, neboť k němu došlo spíše administrativním pochybením než úmyslem (špatné ocenění akcie) a jak je známo, výběr daní berou v USA smrtelně vážně a úlevy tam nedostane žádný občan a ani společnost, oči se rozhodně nad ničím nepřivírají.


Jobs jako tvrdý šéf


Jobs nebyl jako šéf pro své zaměstnance žádným požehnáním. Několikero publikací se o Jobsovi zmiňuje jako o egomaniakovi a velmi tvrdém šéfovi. Časopis Fortune Jobse zařadil mezi nejtvrdší šéfy s odkazem na jeho společnost NeXT. Spoluzakladatel společnosti NeXT Dan Lewin se vyjádřil ve smyslu toho, že Jobs skutečně představoval rozporuplnou osobnost, která dosahovala neuvěřitelných výšek, ale zároveň si bylo těžké představit, kam až dovedl klesnout. Jobsova kancelář na podobné zprávy reagovala s tím, že se Steveho osobnost od té doby podstatně změnila. Těžko říci, ale je zřejmé, že se jeho vystupování a chování setkalo s pokorou až ve světle své vlastní nemoci.
A mám tě!


Jobs si nebral servítky a často se dostával do sporu s vydavateli neautorizovaných životopisných materiálů. Knihu iCon: Steve Jobs dokonce samotný Jobs nechal vyřadit z Apple Store. Samozřejmě těžko soudit tyto kroky, když člověk nemá dost zákulisních informací, ale faktem zůstává, že pokud se věci nehýbaly pod Steveho taktovkou, byl na světě problém. Bývalý kolega Jef Raskin se dokonce o Jobsovi vyjádřil ve smyslu, že by mohl být klidně perfektním králem Francie (zřejmě myšleno s ohledem na jeho panovačnost). FloydNorman z Pixaru se o Jobsovi vyjadřuje jako o dospělém manažerovi, který nikdy nestrkal nos do věcí, kterým nerozuměl a kreativce filmů nechával pracovat bez násilných zásahů.

Jobs se také dostal do sporu s CEO společnosti Dell Michaelem Dellem, když Jobs kritizoval konkurenční společnost z produkování neinovativních béžových krabic. Michael Dell se naopak v roce 1997 opřel do Jobse s tím, že kdyby byl na jeho místě, vyplatil by akcionáře a zavřel krám. Jobs si všechny tyto události dobře pamatoval a v roce 2006, když hodnota Apple překročila hodnotu společnosti Dell, napsal všem zaměstnancům email, ve kterém stálo, že tým Dellu a jeho samotný CEO nebyl tak dobrý v předvídání budoucnosti, a proto má nyní Apple větší hodnotu. Zároveň si však uvědomoval, že věci mohou být zítra jinak, ale jisté zadostiučinění to pro Jobse znamenalo.
Jobs vs. Dell


Zajímavý byl Jobsův přístup k dobročinnosti. Prostě ji nepodporoval, což je např. v ostrém kontrastu s Billem Gatesem, který pro tyto účely vybudoval svou vlastní nadaci se svou manželkou. Jobs navíc ukončil většinu dobročinných programů taky v Apple, kam se po dlouhé odmlce vrátil v roce 1997. Ať už Jobse vedlo k těmto krokům cokoli, na veřejnosti se o tom příliš nezmiňoval, ale zřejmě to souviselo s jeho hodnotovým žebříčkem a tím, že on nic v životě zadarmo nedostal.
reklama
reklama
reklama