Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Student objevil chybu na Mezinárodní vesmírné stanici

23.3.2017, Kateřina Hoferková, aktualita
Student objevil chybu na Mezinárodní vesmírné stanici
Chyby se objevují v nejrůznějších systémech. Někdy se ale objeví za netradičních okolností. Když mladý britský student vypracovával svůj projekt do školy, všiml si na údajích z Mezinárodní vesmírné stanice nesrovnalostí.
I mistr tesař se někdy utne, platí to i o NASA. Chyby se objevují ve všech systémech, i tam, kde je člověk nerad vidí. Vždy je ale dobré, když je daný problém objeven, i když to se někdy může stát za neobvyklých okolností. Pokud se chyba týká Mezinárodní vesmírné stanice, která obíhá kolem naší Země, není to pro NASA nic příjemného. A právě chybu na ISS objevil student z Velké Británie při vypracovávání svého školního projektu.

Sedmnáctiletý Brit Miles Solomon pracoval se svými spolužáky na projektu do školy, při kterém používal data z TimPix Project, což byl výzkum prováděný astronautem Timem Peakem během jeho pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici v letech 2015 a 2016.
Mezinárodní vesmírná stanice


Miles Solomon při pozorném prozkoumávání dat narazil na údaje ze senzorů zaznamenávajících radiační záření. Tato čidla sledují úroveň radiace na ISS a upozorňují, když je vysoká a když se snížila. V údajích se však objevila nesrovnalost. Některé z naměřených hodnot měly negativní hodnotu energie. Teenager usoudil, že se musí jednat o poruchu senzorů a poslal e-mail NASA, aby je o této chybě informoval.

NASA už měla o tomto problému povědomí již dříve, myslela si ale, že se jedná jen o ojedinělou záležitost, která se staně jednou či dvakrát do roka kvůli problému s algoritmem. Vědci z NASA si také mysleli, že chybu už vyřešili. Jenže mladý student objevil, že se chyba objevuje i vícekrát denně a senzory zaznamenávají špatné údaje, proto hned konal.

K reálným datům z vědeckých projektů a prací se britští studenti na školách dostávají díky Ústavu pro výzkum na školách - IRIS. Takto se mohl Miles Solomon dostat k projektu astronauta Tima Peaka. A nyní z toho získala i NASA. Tato kosmická agentura nyní mladého Brita požádala, aby jim pomohl se na problém podívat a analyzovat ho. Sám student je z objevení chyby a reakce NASA nadšený.

Zdroje: IFLScience, BBC