www.svethardware.cz
>
>
>

Sulon Cortex: VR headset s volností pohybu

Sulon Cortex: VR headset s volností pohybu
, , aktualita
Situace mezi výrobci VR headsetů a jejich produkty už začíná být malinko nepřehledná. Objevila se další firma, která doufá, že může nabídnout v této oblasti něco navíc, co ostatní nemají. Jde o Sulon a jeho headset Cortex.
K oblíbeným
reklama
Zvláště v prvních měsících tohoto roku se vyrojila řada nových headsetů, které se přidaly k těm již dříve známým, jako je Oculus Rift (nyní ve stádiu prototypu Crescent Bay) či Sony Morpheus. Sulon však není jen novou společností, která se snaží dostat na stejný píseček s tím samým, co mají i ostatní. Její platforma Cortex chce nabídnout i něco navíc a týkat se to bude volnosti pohybu a mapování prostředí kolem uživatele. Redaktor Tom's Hardware si mohl Cortex už vyzkoušet, ovšem ten ještě není hotový, a tak ještě nefunguje tak, jak nám jeho výrobce slibuje.

Veškeré zprávy o VR headsetech najdete v naší speciální sekci.

Sulon Cortex se od ostatních VR headsetů liší už na první pohled tím, že na opačné straně od displejové části má umístěnou poměrně velkou kouli, která tedy bude sedět na našem temeni. Odtamtud bude skenovat prostředí, což nám má dodat neobyčejně velkou volnost. Co se týče ostatních VR headsetů, pak v případě Crescent Bay je uživatel omezen prostorem jen 150 x 150 cm, v němž pozici headsetu monitoruje kamera. HTC Vive potřebuje dvě stanice v opačných částech místnosti, odkud budou s pomocí čtyř laserových paprsků vytvářet virtuální prostor, díky čemuž si budeme moci "hrát" na ploše až 5 x 5 metrů. Podobně jako Crescent Bay pak funguje OSVR od Razeru nebo Morpheus od Sony, všechny potřebují kamery pro sledování pohybu.

Sulon ale tvrdí, že jeho Cortex si mapování okolního prostoru zajistí sám v reálném čase. Mělo by to tedy fungovat tak, že si jej nasadíme na hlavu, Cortex si svými tykadly ohmatá okolní prostor a jemu přizpůsobí i virtuální scénu. Toto ale zatím ještě úplně nefunguje, protože se doposud pracuje na příslušném softwaru. Ten má být hotový během několika měsíců.

Ovšem Cortex i v aktuálním stavu dokáže nabídnout něco navíc, co Oculus Rift zatím nedokáže. Dá nám volnost pohybu, která byla demonstrována v jakési filmové scéně. Tu si můžeme volně procházet a pohlížet na ni z různých úhlů. Nešlo o plnou 3D scénu, v níž by byl uživatel přímo pohlcen, ale o jakýsi náhled na stanici metra vykreslovanou Unreal Enginem, kde probíhal boj. Uživatel může scénu obcházet a dívat se na ni z různých úhlů, což by Oculus Rift kvůli svému systému sledování polohy headsetu neumožnil.

Firma Sulon tedy rozhodně má co nabídnout a její systém sledování pohybu a polohy z ní dělá dalšího velkého hráče na poli virtuální reality. Však tato technologie má potenciál poskytnout uživateli daleko lepší zážitek třeba při sledování sportovních událostí. Mohli bychom si snadno vybrat, z jakého úhlu budeme sledovat třeba tenis, basketball, hokej a jiné sporty odehrávající se na hřišti a revolucí by mohly projít i filmy.

Ovšem nyní svět virtuální reality připomíná spíše džungli než vyspělé technologické odvětví. Uspět mohou i malé a dosud neznámé společnosti, které stejně jako Sulon vymyslí něco nového. Jenomže cesta ke konečnému produktu bude ještě dlouhá a nejistá. Firma chce ještě v tomto roce vydat vývojový kit v ceně 499 USD, který budeme moci využít s enginy Unity 3D a Unreal.

Zdroj: Tom's Hardware
reklama
Nejnovější články
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity
Zástupce firmy Google, který má přímo na starosti platformu Stadia, byl ochoten odpovídat na všetečné otázky lidí na fórech Reddit. My jsme se tak dozvěděli i to, že bychom dle jeho představ neměli o službě mluvit jako o Netflixu pro hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017 Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017
V září roku 2017 se začala odkrývat kauza, která se týkala amerických úvěrových registrů obsahujících informace o téměř polovině obyvatelů USA a její už tak od počátku obludné rozměry časem ještě narostly. Jaké je vyústění?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
První benchmarky dávají RTX 2080 SUPER téměř na úroveň TITANu V První benchmarky dávají RTX 2080 SUPER téměř na úroveň TITANu V
Na trh musí teprve ještě dorazit slíbená karta GeForce RTX 2080 SUPER, která už je ale na cestě, protože byla vyzkoušena v prvních testech. A není překvapivé, že to je zrovna benchmark z Final Fantasy XV.
Dnes, aktualita, Jan Vítek