reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Superpočítač HPE bude v Hawkingově centru zkoumat vývoj vesmíru

29.11.2017, Jan Vítek, aktualita
Superpočítač HPE bude v Hawkingově centru zkoumat vývoj vesmíru
Společnost Hewlett Packard Enterprise ohlásila novou spolupráci s Centre for Theoretical Cosmology, a to v rámci projektu COSMOS. Ten už řadu let zkoumá vývoj vesmíru od Velkého třesku a nyní získá nové silné superpočítače. 
Stephen Hawking Centre for Theoretical Cosmology už od roku 1997 v různých formách rozvíjí projekt COSMOS, přičemž na tom se původně podílely především společnosti SGI a Intel. Nyní bude hlavním hardwarovým partnerem společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE), na jejíchž superpočítačích poběží složité simulace vývoje vesmíru, které vezmou v potaz i nejnovější vědecké poznatky, jaké nám zajistilo třeba sledování gravitačních vln
 
 lidé z Centre for Theoretical Cosmology
 
Společnost HPE poskytne konkrétně své servery Superdome Flex, jež přispějí k tomu, abychom v rámci projektu COSMOS lépe pochopili vývoj vesmíru. Zástupci tohoto projektu přitom říkají, že ten se týká doby bezprostředně po Velkém třesku, a to "biliontinu biliontiny sekundy" po něm až po přítomnost. A kvůli tomu, aby mohli vzít v úvahu nové objevy posledních let, potřebují flexibilní a výkonné počítače pro testování svých teorií a zkoumání nových konceptů elementární fyziky. 
 
 
Nové servery Superdome ale nevezmou veškerou práci na sebe, neboť lidé z COSMOS už mají k dispozici slušnou výbavu v podobě počítačů SGI Altix UV2000, Cosmos2 (1536x Xeon E5-4650L) a Cosmic (288x Intel Xeon E5-4650L + 24x Intel Xeon Phi 5110P).
 
Zatím není jasné, v jaké podobě se do institutu dostaví superpočítače od HPE, neboť ty mohou škálovat od 4 do 32 procesorových patic (Xeon Scalable) a podporovat 768 až 48 TB paměti. Jisté je jen to, že tyto Superdome Flex nebudou určeny pouze pro projekt COSMOS, ale budou připraveny i pro jiná oddělení daného institutu, což zahrnuje také výzkum oceánů, medicínu a jiné. 
 
Zprávy Google - zde můžete nastavit sledování magazínu Svět hardware.
reklama
reklama