Surface Hub bude samozřejmě „poháněn“ operačním systémem Windows 10. Hardwarově bude založen na procesoru Core i7 ve větší verzi a Core i5 v menší verzi. Dále bude mít 8 GB RAM a 128 GB SSD u obou verzí. Grafická jednotka bude Nvidia Quadro K2200 u většího a integrovaná Intel HD 4600 u menšího modelu. Surface Hub dále bude mít dvě kamery, mikrofon i reproduktory.
Kromě Windows 10 bude používat Skype, předpokládám, že v nějak speciálně upravené a skupinové (tele)kooperaci přizpůsobené verzi. Aspoň podle dostupných fotek. Aspoň soudím, že se tahle aplikace bude jmenovat Skype. Díky němu tak může sloužit jako zařízení pro skupinové videokonference, což má podle Microsoftu být hlavním účelem zařízení. Mimochodem, možnost hromadně kreslit ve Skypu na dálku by se mi moc líbila i v běžné verzi.

Ale videokonferencemi se možnosti Surface Hubu – aspoň podle mého názoru – nevyčerpávají. Když pomineme tuhle možnost, pořád máte k dispozici počítač s funkcí digitálního whiteboardu (tj. interaktivní tabule) podporujícího spolupráci v týmu. Samozřejmě, cena je velmi vysoká (viz další odstavec), ale ve spoustě bohatších společností může mít Surface Hub i tohle doplňkové využití.
Větší model vyjde na 19999 dolarů – tj. kolem půl miliónu korun. Menší má stát 6999 USD – tj. asi 175 000 Kč. Cena byla nastavena podle nákladů potřebných na vybavení telekonferenční místnosti pro 8-12 lidí (větší verze) a pro 3-4 lidi (menší verze). Tedy podle nákladů obvyklých v USA, které mají být několikanásobně vyšší, než je pořizovací cena Surface Hubu.
Microsoft sice původně přijímal na Surface Hub předběžné objednávky od 1. července s tím, že k dispozici bude od 1. září, ale teď posunul termín až na 1. ledna příštího roku. Takže natěšení uživatelé musí počkat.
Co vy, koupili byste si ho, pokud byste měli firmu „rozstrkanou“ v několika vzdálených lokalitách? A jedna ekonomická poznámka – Microsoft umí dělat výborný hardware, ale otázkou je, jestli na něm umí i slušně vydělávat. Ale ta cena je snad dost zisková.
Zdroj: ZDNet