Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Švédi pracují na organické protonové baterii, nabije se za 100 sekund

6.4.2020, Milan Šurkala, aktualita
Švédi pracují na organické protonové baterii, nabije se za 100 sekund
Na švédské Uppsala Universitet pracují na nových organických protonových akumulátorech. Ty mají výhodu v tom, že nevyžadují kovy, stačí zde cyklické uhlíkaté sloučeniny a zředěná kyselina sírová.
Vývoj nových typů akumulátorů neustává a posledních několik let se hovoří také o protonových verzích. Ty vyvíjejí i ve Švédsku na Uppsala Universitet. Zdejší tým vědců dokázal vytvořit organický akumulátor, který nevyužívá kovů jako lithiové články. Základem jsou zde triofeny, cyklické uhlíkaté sloučeniny se čtyřmi uhlíky a jednou sírou v cyklu. Na konci molekul jsou navázány redox-aktivní skupiny v podobě naftochinonů (anoda) nebo hydrochinonů (katoda). Elektrolytem je tu zředěná 0,5M kyselina sírová. Nabíjením anody se mění její stav z NG na NQH2 (dvojná vazba s kyslíkem v naftochinonu se změní a místo toho zde bude skupina OH), v případě katody je to opačně a jejím nabitím dochází ke změně stavu z QH2 na Q (tedy vznik dvojné vazby s kyslíkem). V podstatě tak jde o transfer vodíku mezi polymerizovanými elektrodami.
 
Organická protonová baterie
klikněte pro zvětšení
 
První testy ukázaly, že různé strategie nabíjení vedou k odlišným výdržím. Vyzkoušeli aplikování konstantního proudu (constant current - CC) i konstantního napětí (constant voltage - CV). Např. na katodě při CV dosáhli maximálních 80mAh/g za pouhých 15 sekund, celý postavený akumulátor s anodou i katodou ale potřeboval okolo 100 sekund. Po 100 nabíjecích cyklech byla katoda na 92 % maximální životnosti. Při CC nabíjení bylo dosaženo trochu nižších 75 mAh/g a po 100 cyklech zbývalo už jen 87 %. Pokud jde o anodu, tak se povedlo dosáhnout hodnot 68 mAh/g a 100 % kapacity po 100 cyklech, resp. 70 mAh/g a 90 %.
 
Zatímco toto byly testy samotných elektrod, vědci vyzkoušeli postavit i samotné akumulátory. Nabíjení konstantním napětím vypadá být mnohem slibnějším. Bylo dosaženo 60 mAh/h při 3C a akumulátor dosahoval 85 % původní kapacity po 500 nabíjecích cyklech. 50 % bylo nabito za 10 sekund, 80 % za 25 sekund a plná baterie byla dosažena za již zmíněných 100 sekund. Při využití CC nabíjení i vybíjení se sice také dosahovalo okolo 60 mAh/g, ale po 500 cyklech byla kapacita už na pouhých 50 %. Výhodou nově vyvinutých článků je i to, že si své vlastnosti zachovávají při extrémních teplotách a charakteristiky se nijak zásadně nezměnily ani při -24 °C. Dovolují také přímou integraci např. k solárním článkům.
 
Faktem nicméně je, že k uvedení na trh bude potřeba ještě mnoho a mnoho let, pokud se nenajde nějaký zásadní problém. Také nemusí jít o univerzální náhradu lithiových článků, ale jen o akumulátory pro specifická použití.