www.svethardware.cz
>
>

Světově největší čip Cerebras CS-1 se ukazuje v praxi, jaký bude nástupce?

Světově největší čip Cerebras CS-1 se ukazuje v praxi, jaký bude nástupce?
, , aktualita
Už několikrát jsme se zmínili o čipu firmy Cerebras, který využívá téměř celý wafer, a tak si zaslouží označení Wafer Scale Engine (WSE). Ten už nyní pracuje pro National Energy Technology Laboratory (NETL). 
K oblíbeným
reklama
Cerebras je kalifornský startup, který oživil myšlenku o výrobě čipů rozprostírajících se na celém waferu. A pochopitelně nejde o jeden tak velký čip, který by zabíral celý křemíkový plát, ale o velké množství vzájemně spolupracujících čipů, které jsou vytvořeny na jednom 300mm waferu a namísto toho, aby se ten pak jako obvykle rozřezal na jednotlivé čipy, je ponechán vcelku, i když ořezaný do podoby čtverce. 
 
 
Vzniká tak Wafer Scale Engine (WSE), který lze popsat jako matici vzájemně spolupracujících jader (12 x 7), která jsou sama ještě rozdělena na konečné jednotky či jádra, jichž obsahují 51 x 89, čili celkem 4.539. Prostým výpočtem tak dojdeme k tomu, že celý WSE obsahuje 381.276 jednotek, což platí samozřejmě pro ideální případ, když by byl celý waferový čip vyroben bez jediné chybičky. S nimi se však počítá, takže určitá část jednotek bude neaktivní. 

Každá jednotka je vybavena vlastní pamětí SRAM s kapacitou 48 kB, hardwarem určeným především pro AI a pak routerem, který je napojen na čtyři sousední jednotky. 
 
celková plocha čipu Cerebras CS-1 je 462 cm2
 
Společnost Cerebras spolupracuje s výzkumníky z National Energy Technology Laboratory (NETL), kde se testuje, jak její WSE může být užitečný například pro předpovědi počasí, vývoj aerodynamických tvarů křídel či další podobné úkoly. V NETL přitom mají k dispozici také superpočítač Joule 2.0 založený na 86.400 jádrech Intel Xeon a přes 300 tisíc GB operační paměti (jde o 81. nejrychlejší superpočítač dle TOP 500, dříve byl na 51. pozici).
 
A právě oproti celému Joule 2.0 je Cerebras CS-1 ve výše zmíněných úlohách až 200násobně výkonnější, což dle výrobce odráží jeho vysokou interní propustnost s nízkými latencemi a vůbec celou architekturu, která je optimalizována pro rychlé přesuny dat. Jde zrovna o interní SRAM s celkovou kapacitou cca 18 GB a propustností 9 petabajtů za sekundu.
 
 
Víme už také, že Cerebra si chystá další verzi CS-2, kterou už bude vyrábět TSMC ne na 16nm, ale na 7nm procesu. Není tak divu, že počet tranzistorů se více než zdvojnásobí z 1,2 na 2,6 bilionů a s tím i počet jader na cca 850 tisíc. Další údaje zatím nejsou známy, ale brzy bychom se měli dozvědět víc. 
 
Zdroj: Hexus


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čtyři nové monitory Philips na českém trhu: pro hry i do práce Čtyři nové monitory Philips na českém trhu: pro hry i do práce
Philips 326P1H a 329P1H jsou monitory vhodné i pro práci vyžadující vysokou přesnost obrazu. Vybaveny jsou dokem USB-C a kamerou s Windows Hello. Philips 242E1GAEZ a 272E1GAEZ s FreeSync Premium naproti tomu najdou využití i při hraní her.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
AutoX vypouští flotilu autonomních taxi bez řidičů v čínském Šen-čenu AutoX vypouští flotilu autonomních taxi bez řidičů v čínském Šen-čenu
Máme zde další projekt autonomních vozů, který se zbavil záložních řidičů. Jde o AutoX, které do čínského Šen-čenu vypustilo 25 robotických vozů taxi bez těchto řidičů. V jiných městech jsou ještě stále přítomni.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
YouTube bude detekovat urážlivé komentáře, dá šanci se nad nimi zamyslet YouTube bude detekovat urážlivé komentáře, dá šanci se nad nimi zamyslet
Tzv. hate speech je dnes velkým tématem. Platforma YouTube proto zavede další kroky, které ji mají omezit. Při detekci urážlivého komentáře pisatele upozorní, zda ho chce opravdu odeslat a zda si nechce rozmyslet jinou formulaci.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Qualcomm naznačuje, že díky Apple M1 se zdá být W10 pro ARM správným krokem Qualcomm naznačuje, že díky Apple M1 se zdá být W10 pro ARM správným krokem
I když Apple nemá nic společného s operačním systémem Windows, Qualcomm naznačuje, že právě Apple M1 je tou pravou vzpruhou pro tento systém. Konkrétně jde o verzi určenou pro procesory na architektuře ARM.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
MSI omylem zveřejnilo specifikace procesoru Rocket Lake MSI omylem zveřejnilo specifikace procesoru Rocket Lake
Společnosti MSI se povedlo zveřejnit dva screenshoty z utility CPU-Z, které ukazují řadu podrobností o procesoru Intel Rocket Lake-S. Bohužel to ještě není finální model, ale inženýrský vzorek, ale i tak jde o zajímavé informace.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře