Syntetické i herní testy RTX 3080: opravdu dvojnásobek RTX 2080?

Syntetické i herní testy RTX 3080: opravdu dvojnásobek RTX 2080?
, , aktualita
Na web unikly další testy grafické karty RTX 3080, které sice lze považovat za předčasné, ale jen kvůli tomu, že NVIDIA ještě neumožnila testy této karty dle stanoveného informačního embarga zveřejnit. 
K oblíbeným
reklama
Hardwarové magazíny budou moci zveřejnit testy karet GeForce RTX 3080 až v pondělí, ale už nyní se objevují výsledky testů, ať už omylem, "omylem", nebo záměrně. Server VideoCardz se nyní s námi podělil o data, která mu zasílají recenzenti ve snaze si ověřit své výsledky. Možná že byli trošku znejistěni tím, že Jensen Huang sliboval od RTX 3080 dvojnásobek výkonu karty RTX 2080, to je konec konců jedno. My se díky tomu můžeme podívat na výsledky testů, dle nichž nová karta v praxi nedosahuje slíbeného dvojnásobku RTX 2080 a spíše jde o dvojnásobek výkonu karty RTX 2060 Super.  
 
 
Je zřejmé, že pokud ve VideoCardz měli k dispozici jen výsledky testů samotné RTX 3080, těžko je mohou srovnávat s výkonem jiných karet tak, jak by se to mělo dělat, čili na stejné platformě, systému, konfiguraci her, atd. Nic lepšího ale zatím nemáme, takže do toho. 
 
Dle dostupných informací byly karty RTX 3080 testovány s ovladači 456.16, které NVIDIA poskytla pro recenze a povedlo se ověřit výkon ve dvou hrách, a to Shadow of the Tomb Raider a FarCry New Dawn. Nejdříve ale 3DMark. 
 
 
Právě dle něj můžeme mluvit o dvojnásobku výkonu karty RTX 2060 Super, i když ani v případě RTX 2070 Super k tomu nemá někdy daleko. O dvojnásobku výkonu RTX 2080 se ale nedá mluvit, alespoň syntetických testech, které zatím nepatří do obvyklých testů.
 
 
 
A pak tu máme slíbené Shadow of the Tomb Raider a FarCry New Dawn, kde to vychází podobně, a to v tom nejlepším případě. Předem je ale třeba říci, že dnes musíme počítat s tím, že v nižších rozlišeních nám už ani s využitím toho nejvhodnějšího procesoru nemusí grafická karta dopomoci k vyšším snímkovacím frekvencím. 
 
Právě to se ukazuje ve Far Cry New Dawn, kde výkonná karta ve Full HD ani na tu nejvyšší kvalitu v podstatě nemá smysl. I RTX 2060 Super je na 89 % výkonu nové RTX 3080 a až v Ultra HD se dostává téměř na polovinu. To ale nemusí platit jinde, kde je úzkým hrdlem naopak výkon grafiky. V Shadow of the Tomb Raider, ačkoliv se netestovalo na Full HD (1080p), ale jen na 1440p a 2160p, jsou rozdíly velice podobné. 
 
A ještě něco se z testu v SOTTR ukázalo díky testům s a bez RT/DLSS. Je vidět, že s využitím ray tracingu a DLSS se výkon starých Turingů k novému Amperu přibližuje více než bez využití těchto technologií. To by mohlo naznačit, že právě s ohledem na RT a DLSS se výkon Ampere zlepšil méně než v prosté rasterizaci. Nicméně do toho mohou později promluvit aktualizace her, nové ovladače a vůbec postupné ladění platforem pro Ampere, takže ještě uvidíme. Nicméně bezbřehé nadšení z nové generace GeForce nám asi bude trošku opadat.
 
Zdroj: VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi
Společnost Epic Games pokračuje ve své bitvě proti obchodu s mobilními aplikacemi pro iOS. Zformovala koalici spolu s dalšími firmami včetně Spotify. Kromě vysokých poplatků vyjmenovali i deset dalších problémů.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP
Společnost AMD významně rozšířila nabídku svých mobilních procesorů o nové Athlony a Ryzeny. Ty jsou určeny především do levných notebooků Chromebok a staví na starších architekturách Zen a Zen+.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED
Pokud máte pocit, že vám ve skříní barevně nesvítí a nebliká dost komponent, můžete si zvolit jeden z nových zdrojů firmy Corsair. Ta představila své první modely s aRGB podsvícením, jež končí na 750 W. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky? Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky?
Microsoft brzy vydá další významnější aktualizaci pro Windows 10. „October 2020 Update“ bude dostupný volitelně a mnoho nových funkcí od něj nečekejte. Přesto nezůstane zcela beze změn.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft zváží nákup ještě dalších herních studií, jaká už má? Microsoft zváží nákup ještě dalších herních studií, jaká už má?
Microsoft před několika dny překvapil více než sedmimiliardovou akvizicí firmy ZeniMax, s níž pod jeho křídla poputuje také Bethesda, id Software a další studia. Těch už tak Microsoft má celkem 23 a tím svůj apetit asi ještě neukonejšil. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek