www.svethardware.cz
>
>
>

Tajemství tmavého Merkuru? Nejspíše uhlík

Tajemství tmavého Merkuru? Nejspíše uhlík
, , aktualita
Jedna z pozoruhodných vlastností planety Merkur je, že je oproti jiným planetám a ostatním tělesům v naší soustavě velice tmavý. Odráží tedy málo slunečního světla a díky sondě Messenger se nyní ukázalo, proč tomu tak je.
K oblíbeným
reklama
Albedo Merkuru, čili poměr mezi dopadajícím a odraženým elektromagnetickým zářením, je nižší než v případě Země, Venuše i Marsu. Vědci dosud nevěděli, co za tím stojí. Určité bylo jen to, že to nebude železo, neboť toho je na povrchu Merkuru méně než na našem Měsíci a má se za to, že většina železa Merkuru se nachází v jeho jádře. To by ostatně mělo být doposud tekuté, ačkoliv síla magnetického pole Merkuru je oproti poli Země pouze setinová.

Odpověď na záhadu tmavého Merkuru přišla díky datům odeslaným sondou Messenger, která se v minulém roce zřítila na jeho povrch, neboť jí již došly pohonné hmoty, díky nimž by mohla upravovat kurz. Nyní si můžeme na Nature Geoscience přečíst o tom, co tato sonda zjistila. Na základě dat si nyní vědci myslí, že Merkur měl dříve "plovoucí kůru" vytvořenou z grafitu, která vznikla díky celoplanetárnímu oceánu magmatu. Kvůli pozůstatkům této kůry má tedy dnes tak nízké albedo.

To se přidává k celkově záhadné minulosti této planety, neboť má či měla jako jediné známé těleso naší soustavy takovou krustu grafitu. Oproti Zemi má také pozoruhodně velké jádro, které zabírá celkem 42 procent jeho hmoty oproti 17 procentům. Jsou různé teorie o vývoji Merkuru, které však vesměs začínají tak, že byl dříve asi dvakrát větší. Teorie se tedy liší v tom, jak Merkur o svou hmotu přišel. Je možné, že se část z něj prostě vypařila vlivem mladého Slunce a nebo že se Merkur srazil s dalším tělesem a velká část vyvrženého materiálu také skončila ve Slunci. To by podpořilo i teorii o tom, že by grafitová kůra vznikla z oceánu magmatu, který by vznikl jako následek srážky.


Uvidíme tedy, zda nám data z Messengeru neprozradí o Merkuru ještě něco jiného. Šlo totiž o první sondu, která se na Merkur podívala opravdu důkladně a zblízka, neboť starší Mariner kolem něj jen proletěl. Messenger měl čas na pořízení nějakých 255 tisíc fotografií jeho povrchu plného kráterů. Na jejich základě bude NASA moci lépe naplánovat budoucí mise k této planetě, díky níž je naše soustava oproti jiným unikátní.

Při zkoumání jiných soustav je totiž běžné zjištění, že nejblíže hvězdám se nachází tzv. horké Jupitery, tedy exoplanety, které mají podobné rozměry a vlastnosti jako náš Jupiter, ale na rozdíl od něj mají ke své hvězdě daleko blíže, a to i na pouhé osmině vzdálenosti Slunce - Merkur. V takovém případě je v podstatě vyloučeno, aby taková soustava obsahovala planetu podobnou našemu Merkuru, co se týče typu a vzdálenosti od hvězdy. Je ale také třeba poznamenat, že horké Jupitery se právě díky jejich velikosti a oběhu blízko hvězdy nejlépe odhalují. Neznamená to tedy, že by naše soustava byla ve vesmíru objektivně unikátní a jde spíše o to, že menší planety typu Merkuru se daleko hůře odhalují.

Zdroj: Nature Geoscience

reklama
Nejnovější články
Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál? Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál?
Dobře víme, že rover NASA Perseverance se trefil na předem určené místo přistání v kráteru Jezeru, ovšem kde to přesně je? Na to se můžeme nyní podívat i díky tomu, že si rover i další části sestupového zařízení našla družice TGO. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů