www.svethardware.cz
>
>
>
>

Tchaj-wanská firma straší nedostatkem čipů i v příštím roce

Tchaj-wanská firma straší nedostatkem čipů i v příštím roce
, , aktualita
Bloomberg zpovídal tchaj-wanské firmy zabývající se výrobou počítačových čipů či jejich využitím ve vlastních produktech a dle nich může aktuální nedostatek přetrvat i do hloubi roku 2022. Problémů je celá řada.
K oblíbeným
reklama
Nám v případě PC hardwaru jde především o zoufalý nedostatek grafických karet, který pravidelně přináší nové a nové absurdní situace spojené i s další vlnou těžby kryptoměn. Máme tu jednak návrat letitých GPU na trh, prodej v té době ještě oficiálně nevypuštěných karet RTX 3060 v bazarech, ZOTAC veřejně podporující těžbu na svých herních grafikách, těžbu kryptoměn na noteboocích či přeměnu internetové kavárny na těžební rig. 
 
 
Výroba čipů ale nestačí ani v dalších odvětvích a v případě výroby automobilů výraznou měrou přispěje k jarním ztrátám, které mají přesáhnout v celosvětovém měřítku 60 miliard dolarů. Lze očekávat, že nedostatek čipů může brzy zasáhnout mnohem více oblastí, a to pochopitelně především spotřební elektroniky či počítačových komponent a periferií. Mluví se zvláště o dotykových panelech, displejích či 5G výbavě. 
 
O tom, že obecný nedostatek čipů může přetrvat až do první poloviny roku 2022, se konkrétně vyjádřil James Yang (prezident Innolux Corp., přidružené společnosti Foxconnu). Dle něj jsou dodávky z továren vyrábějících čipy nedostačující, ovšem vedle toho nestíhají ani provozy pro pouzdření čipů a jejich testování. 
 
Projevují se tak dlouhé dodací lhůty, což platí pro výsledné produkty, ale i žádané výrobní vybavení, na které se čeká a bude čekat i 11 měsíců. Továrny tak nejsou schopny v některých případech rozšiřovat kapacitu, a to jmenovitě pro čipy starající se o napájení a pro čipy využívané v displejích. Yang zde mluví především z pohledu jeho společnosti, která vyrábí právě displeje. 
 
Zdaleka tak nejde o jeden velký problém, ale o celou řadu problémů, která může způsobit nedostatek a zdražování zboží. A dá se říci, že tím je ohroženo v podstatě cokoliv, co využívá počítačové čipy bez ohledu na to, zda jsou vyráběny moderní, nebo letitou technologií. Ale uvidíme, zda ještě někdy za rok půjde o aktuální problém, nicméně nesmíme zapomínat na Intel, který si v posledních letech sám procházel tím, co nyní postihlo celý průmysl. Tehdy uváděl, že problém se svou tehdy nedostatečnou 14nm kapacitou dokáže brzy vyřešit, ale jak dobře víme, to se mu dlouhodobě nedařilo i přes postupné navyšování produkce továren, což bylo spojeno právě s navyšující se poptávkou, kvůli které výrobci nestíhají ani dnes. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínská konkurence pro robopsa od Boston Dynamics. AlphaDog stojí zlomek ceny Čínská konkurence pro robopsa od Boston Dynamics. AlphaDog stojí zlomek ceny
Čínská firma Welian prodává robotického psa vybaveného senzory a umělou inteligencí. Ačkoliv se zatím jedná hlavně o hračku, v budoucnu by mohl pomoci při navigování nevidomých. Novinka, která příjemně překvapí svou cenu, zamířila k prvním zákazníkům.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86 Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86
Nvidia přichází s novým procesorem a chce konkurovat platformě x86 se serverovými procesory na bázi ARMu. Její nové CPU Grace má nabídnout až 10× větší výkon v HPC a výpočtech AI proti řešení DGX s procesory x86.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro
I na český trh se v tichosti dostala trojice novinek od Corsairu: kompaktní herní mechanika bez numerického bloku a dvě lehké herní myši, které jsou dostupné s podsvícením RGB i bez něj. Jaké jsou parametry a ceny?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován
Vypadá to, že vypuštění nových APU Ryzen 5000 pro desktopy už na sebe nenechá dlouho čekat, a tak se brzy dozvíme, zda ta budou k dispozici i pro volný prodej v maloobchodě. Mezitím tu máme model Ryzen 7 5700G.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce
Společnost Aaeon specializující se na malé desky pro komerční systémy si připravila speciální model s paticí LGA 1200, který je tak určen pro desktopové procesory Intel Comet Lake. Co taková 3,5" deska nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek