www.svethardware.cz
>
>
>
>

TDP procesorů Intel: proč neodráží skutečnou spotřebu?

TDP procesorů Intel: proč neodráží skutečnou spotřebu?
, , aktualita
Server Anandtech se hlouběji ponořil do problematiky TDP moderních procesorů Intel a proč už dávno nelze tento údaj brát jako hrubý ukazatel reálné spotřeby. Ostatně tato otázka je nasnadě vzhledem k poslednímu vývoji. 
K oblíbeným
reklama
Když se podíváme na poslední tři generace procesorů Intel, máme tu Coffee Lake Refresh (9. gen), Coffee Lake (8. gen) a Kaby Lake (7. gen). Procesory Coffee Lake jsou vyráběny procesem 14nm++ a Kaby Lake ještě procesem 14nm+, ovšem Intelu se zdánlivě podařila neuvěřitelná věc. Do téměř stejné TDP obálky dokázal v případě Kaby Lake nacpat jen 4C/8T procesor a v generaci Coffee Lake Refresh nám figuruje model s 8C/16T a dokonce vyššími takty. TDP možná zůstalo podobné, ale reálná spotřeba je někde jinde. Zmíněné osmijádro je samozřejmě Core i9-9900K a to si v žádném případě v zátěži nevezme 95 W, ale reálně mezi 160 a 180 W, což už je vzhledem k jeho výbavě adekvátní. 
 
 
TDP samo o sobě není spojené se spotřebou, ale s výdejem tepla a jde o orientační údaj pro výběr správného chladiče. Nicméně výdej odpadního tepla je úzce spjat se spotřebou, protože téměř veškerá energie vložená do procesoru jde pak ven právě v podobě tepla. 
 
Intel to dělá jednoduše tak, že TDP procesoru stanovuje dle výdeje tepla při základním taktu a to je ostatně jasné, když si srovnáme tyto takty u Core i7-7700K (4,2 GHz) a Core i9-9900K (3,6 GHz). Čili tyto procesory s chladičem zvládajícím jen cca 95 W odpadního tepla by měly teoreticky běžet v zátěži všech jader na těchto frekvencích. Tak slabé chladiče se ale na ně zpravidla nemontují a je tu i Turbo Boost, takže výsledné takty jsou zvláště v posledních dvou generacích procesorů mnohem výše, a to i při turbu všech jader. Ostatně zmíněný Core i7 měl "all core turbo" jen 200 MHz a Core i 9 už má 1100 MHz. 
 
Nyní tak platí, že moderní procesory Intelu dosahují svých TDP limitů velice často a nevyhnutelně se spoléhají na turbo, aby nabídly výkon, který Intel slibuje. TDP už tak ani vzdáleně nelze považovat za údaj relevantní k reálné spotřebě. 
 
 
Intel nyní definuje dva rozdílné stavy napájení (PL1 a PL2) plus časový limit tau. PL1 obecně zohledňuje TDP a jde o dlouhodobou spotřebu v čase, zatímco PL2 je spotřeba procesoru v turbo režimu, zatímco tau udává, jak dlouho je tomuto procesoru povoleno pobývat v PL2.  
 
Výrobci desek ale mohou modifikovat nastavení toho, jak jsou PL1, PL2 a tau využity a možné je třeba procesor uvést do stavu PL2 i natrvalo. To ovšem neodpovídá způsobu, jakým by měl být dle Intelu použit, takže to může přinést v některých případech nestabilitu systému. 
 
Anandtech tak v závěru uvádí, že stejný procesor pak může podávat výrazně odlišné výsledky v závislosti na použité základní desce a také chladiči (vzpomeňme na chladič Noctua v testech Principled Technologies proti AMD s BOXem). Rozdíl ve výkonu pak může být až 29 procent, takže by bylo skutečně vhodné, aby Intel udával skutečně maximální TDP ve vztahu k PL2 a pak dlouhodobě udržitelné TDP pro PL1. Ostatně dnes udávaná hodnota TDP je nám v podstatě naprosto k ničemu. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple uvádí kreditní kartu Apple Card Apple uvádí kreditní kartu Apple Card
Apple se snaží výrazně rozšířit portfolio svých služeb. Jednou z novinek, které byly uvedeny na dnešní keynote, jsou i kreditní karty Apple Card. Ty nabídnou nevídané podmínky a až 3% zpětnou odměnu za nákup.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Hackeři na soutěži hackli Teslu Model 3 a vyhráli ji Hackeři na soutěži hackli Teslu Model 3 a vyhráli ji
Jedním ze sponzorů hackerské soutěže Pwn2Own byla letos i Tesla. Ta slíbila, že komu se podaří prolomit jeden ze systémů vozu, může jej získat. Týmu Fluoroacetate se to povedlo a celkem si i z dalších soutěží odnesl 375 tisíc USD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Mars 2020 si přiveze i malou helikoptéru, jak se bude navigovat? Mars 2020 si přiveze i malou helikoptéru, jak se bude navigovat?
Až Mars 2020 odstartuje na cestu, poveze si s sebou i malého pomocníka v podobě helikoptéry. Ta bude první zařízení vyslané na cizí planetu, které (snad) bude schopné opětovného letu a přistání. Jak byla vyřešena navigace?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
ASUS a ASRock zmiňují první desky s čipsetem AMD X570 ASUS a ASRock zmiňují první desky s čipsetem AMD X570
X570 by měl být na rozdíl od předchozích verzí dané řady čipsetů vyvinut samotným AMD a my o něm víme jako zatím o jediném, který přijde po boku desktopových procesorů Ryzen 3000. Nyní už své desky zmiňují dva známí výrobci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft Edge založený na Chromiu se ukázal Microsoft Edge založený na Chromiu se ukázal
Loni v prosinci jsme se dozvěděli, že Microsoft rezignuje na vývoj svého enginu EdgeHTML a raději přejde pod Chromium, což už udělali třeba i vývojáři Opery. Nyní už bylo pomalu na čase, aby se objevila první verze a taky že ano.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře