Technologie: Fully Buffered FB-DIMM

Technologie: Fully Buffered FB-DIMM
, , článek
Paměti postavené na modulech DIMM (Dual Inline Memory Module) stále zrychlují. Frekvence již dosáhly přes 250 MHz. To s sebou přináší řadu obtíží, především pak při uchování integrity dat při v současnosti používané přímé komunikaci s čipy a velkém množství pinů. Připravovaná technologie Fully Buffered DIMM nabízí jednoduché a přitom efektivní řešení problému v podobě sériové komunikace.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Technologie: Fully Buffered FB-DIMM
  2. Princip Fully Buffered DIMM
  3. Efekty
reklama
Trendy ve vývoji DRAM pamětí

Uživatelé chtějí od pamětí stále více. Paměti musí být větší a stále rychlejší. Když jsem v osmdesátých letech začínal s počítači, mělo Atari 800XL tehdy přivezené ze západu 64 kB paměti. Do ní se musel vejít celý program, v mém případě tehdy počítačové hry. Kupodivu tehdejší hry jsou i na hardwarové limity doby velmi zdařilé. S příchodem písíček se mnoho změnilo, nároky na paměť jsou mnohem větší. Před deseti lety jsem měl v počítači 4MB Fast Page DRAM, dnes mám půl giga DDR400.
Nárůst kapacity DRAM pamětí je možný především díky vyspělým výrobním technologiím a stále menším transistorům. Paměti jsou vyráběny na waferech a těží ze stejných pokroků, které táhnou dopředu výkon procesorů nebo grafických karet. Graf výše ukazuje, že zatímco v roce 1999 bylo možné mít na jednom čipu kapacitu 128 Mbitů (16 MByte), dnes je možné sehnat i 1 Gbit (128 MByte) čipy. Osm takových čipů na jedné straně tištěného spoje vytváří gigabytový modul DIMM.


DDR SDRAM 64bit DIMM modul tvořený osmi čipy

Protože hustota čipů se zvětšuje exponenciálou, i poptávka reaguje exponenciálou - lidé si za stejné peníze mohou dovolit víc, tak také více nakupují.
Programy jsou stále větší a i v zájmu rychlosti je, aby programy byly větší - podpora více procesorů v rámci více vláken znamená delší kód, optimalizace často také znamenají větší kód - například inlining funkcí zkracuje dobu potřebnou k vykonání kódu o funkční volání, ale také natahuje kód. Jsou tu neefektivní programovací "pajazyky" jako PHP, které na paměťové náročnosti rozhodně neuberou.
Konečně také paměti musí pracovat rychleji. Větší programy pracují rychleji, ale to pouze za předpokladu, že paměť není brzdou.

Problém dnešních pamětí

Zvyšující se hustota při zvyšující se celkové kapacitě a ještě se zvyšující rychlosti neznamenají nic dobrého. Fyzikální zákony nelze překonat a paměti začínají více hřát a především - jejich ovládání je čím dál tím složitější. Vývoj v současnosti používaných pamětí SDRAM (Synchronized Dynamic Random Access Memory) začal již zhruba před deseti lety. První čipset s jejich podporou se objevil v roce 1997 a paměti tehdy pracovaly na 66 MHz. Od té doby se frekvence zvýšila na dnes běžných 200 MHz a data se začaly přenášet dvakrát během jednoho cyklu. Protože rychlost se rapidně zvýšila a s jednotlivými čipy na modulu se komunikuje paralelně, řadiče pamětí již nezvládají obsluhovat víc než 2 moduly DDR400. Jednak řadiče mají problém samy o sobě zvládat tak vysoké frekvence a za druhé...
... jednotlivé moduly mají vlivem rozdílné vzdálenosti od čipsetu různé impedance, tj. trochu jiné charakteristiky spoje s řadičem. To při velkých datových šířkách znamená problémy se synchronizací přísunu dat z jednotlivých modulů. Čím vyšší frekvence, tím hůř.
Zatímco poptávka po kapacitě roste, rychlost pamětí naopak vyžaduje kapacitu malou. Dohromady tyto dva požadavky nelze skloubit. Nejčastěji se používá řešení spočívající ve znásobení počtu řadičů pamětí - namísto jednoho jsou často v čipsetu dva (případ i865, i875, nForce 2, KT880, PT880, řadiče v AMD64 procesorech...).
Integrace více řadičů zvýší propustnost pamětí teoreticky až na dvojnásobek, ale má i negativa - náročnost umístění spojů mezi čipsetem a DIMM sloty je mnohem vyšší, protože nyní musí být na stejném místě dvojnásobné množství vodičů. Tento požadavek obvykle vyústí v použití více vrstev plošných spojů základní desky. A to stojí peníze.
reklama
Nejnovější články
Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro
Autonomní vozítka se objevují v mnoha různých kategoriích dopravy, jednou z nich je i doručování zboží zákazníkům. V Houstonu to takto už brzy rozjede Domino's Pizza s vozítky od společnosti Nuro.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
BenQ uvádí monitory GL2480 a GL2780 s režimem ePaper BenQ uvádí monitory GL2480 a GL2780 s režimem ePaper
Společnost BenQ uvedla na trh dva nové monitory GL2480 a GL2780, které dostávají zajímavý režim ePaper. Monitor by tak měl nabídnout pohodlné čtení a zobrazení velmi podobné elektronickému papíru na elektronických čtečkách knih.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel a Qualcomm lobují proti banu na Huawei Intel a Qualcomm lobují proti banu na Huawei
Ban na společnost Huawei, který uvalila administrativa Donalda Trumpa, může poškodit nejen tuto čínskou společnost, ale do značné míry poškodit i americké firmy. Proti banu tak už lobuje Intel, Qualcomm nebo Xilinx.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
EU sjednocuje pravidla pro létání s drony EU sjednocuje pravidla pro létání s drony
Aby piloti dronů nemuseli v každé zemi EU zjišťovat, co si mohou a nemohou dovolit, rozhodl se Evropský parlament sjednotit tato pravidla. Ta tak budou ve všech zemích vycházet ze stejných nařízení. Zavádí se speciální zóny i kategorie dronů
Dnes, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Doporučené PC sestavy: červen 2019 Doporučené PC sestavy: červen 2019
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek55 komentářů