reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Technologie pro rok 2015: na co se můžeme těšit?

, , článek
Technologie pro rok 2015: na co se můžeme těšit?
Veletrh CES konaný vždy v prvních dnech ledna je nejen výhledem do budoucna, ale také jistým shrnutím předchozího roku. V jeho průběhu se objevily nové technologie, které ukazují i na to, kam se spotřební elektronika a IT bude letos ubírat. Kam tedy?
Poslední kapitola bude věnována LCD monitorům. Na trh stále přichází nové a nové modely s 22 - 24" obrazovkami a rozlišením Full HD, mezi nimiž se snad nikdo nemůže vyznat, aniž by valnou většinu z nich prostě neignoroval. My nyní uděláme to samé s celou skupinou podobných modelů, na nichž už není nic nového a zajímavého, tedy snad s výjimkou technologií synchronizace. V této době ale letí LCD monitory s vysokým rozlišením, příslušně velkou obrazovkou a také se můžeme těšit na souboj technologií NVIDIA G-Sync a AMD FreeSync, čili opět - synchronizace. Zapomenout nemůžeme ani na další novinku, a sice zahnuté obrazovky.


Rozlišení: 4K není pro Apple dost


Vysoké rozlišení je pro tento rok hitem nejen v případě televizorů, ale také v oblasti počítačových monitorů a troufám si tvrdit, že právě v případě monitorů má větší smysl. Jednak se nemusíme trápit s tím, zda bude k dispozici obsah v příslušném rozlišení a potom jde i o to, že na monitor obvykle koukáme z mnohem kratší vzdálenosti, tudíž jemnější rastr může mít větší smysl. Je ale jasné, že to závisí i na úhlopříčce.

Pokud tedy máte pro koupi nového monitoru dost financí a chcete jít s dobou, má smysl se podívat po vhodném monitoru s rozlišením 4K (3840 x 2160), nebo i 5K. Právě pro rozlišení 5K, čili 5120 x 2880, se rozhodla společnost Apple, která na podzim přišla s novými 27" iMac s displejem Retina 5K. Ve světě PC je však standardem 4K, i když to neznamená, že si samostatný monitor s 5K nekoupíte. V prodeji už je například Dell UP2715K, ale na ten si připravte přinejmenším 47.000 Kč.

Monitorů s rozlišením 4K je na našem trhu nepoměrně více a v současné době už více než 20 od firem Dell, Philips, Acer, Asus, Samsung, AOC, Lenovo, iiyama či NEC. Máme tedy na výběr, a to za ceny již od cca 11.000 Kč s DPH, takže už nejde o tak drahé zboží a za zmínku stojí také fakt, že v drtivé většině případů se v cenách těchto monitorů dosud neodrazil poslední vývoj kurzu koruny k dolaru.

Aktuální nabídka levnějších 4K monitorů se ale skládá z modelů, které mají 28" obrazovku, a to typ TN, který uživateli zvyklému na IPS či VA nemusí být zrovna po chuti. Jistou výjimkou je model Dell P2415Q s obrazovkou IPS, který je na trhu mezi nejlevnějšími, ale ten má "pouze" 24" úhlopříčku. Mezi těmito monitory je tedy prostor pro zlepšení i pro pokles cen, tedy co se týče příchodu nových modelů s lepšími displeji a zlevnění těch stávajících s TN displeji. Na trhu již pochopitelně jsou velké 4K monitory s IPS, ale jejich ceny jsou zatím velmi vysoké, přičemž pod hranici 20 tisíc se zatím dostala pouze jedna vlašťovka - Acer S277HK.


AMD FreeSync vs. NVIDIA G-Sync


Technologie NVIDIA G-Sync je aktuální již více než rok, ovšem nyní získala vážnou konkurenci v podobě FreeSync od AMD. Existují mezi nimi dva zásadní rozdíly. G-Sync je chráněnou firemní technologií, která vyžaduje použití karty GeForce a příslušně vybaveného monitoru pomocí modulu, který zvyšuje celkové náklady tohoto řešení. Na druhou stranu FreeSync je už dle svého jména volně k dispozici v rámci specifikací DisplayPort 1.2a a má být i levnější. NVIDIA by tedy mohla FreeSync podporovat, ale ona pochopitelně nechce a na svých kartách bojkotuje i nejnovější specifikace DisplayPort.

Je tedy zřejmé, že FreeSync a G-Sync stojí proti sobě a docílit mají stejného cíle, a sice dokonalé synchronizace výstupu grafické karty s obnovovací frekvencí monitoru. Díky tomu bude každý hotový frame zobrazen ihned po svém vykreslení, a to celý, neroztrhaný, přičemž díky tomu bude i zpoždění obrazu minimální.

Čas pro FreeSync přišel na začátku tohoto roku, kdy své modely představilo několik výrobců. Jde o následujících sedm, přičemž na cestě jsou další.


Výrobce​ModelÚhlopříčka​RozlišeníMax. obnovovací frekvence
​BenQ​XL2730Z​27”​QHD (2560x1440)​144Hz
​LG Electronics​29UM67​29”​2560x1080​75Hz
​LG Electronics​34UM67​34”​2560x1080​75Hz
​Nixeus​NX-VUE24​24”​1080p​144Hz
​Samsung​UE59023,6”, 28”​4K​60Hz
​Samsung​UE85023.6”, 28”, 31.5”​4K​60Hz
​Viewsonic​VX2701mh​27”​1080p​144Hz


Technologii AMD můžete v akci dobře vidět v následujícím videu, kde monitor bez zapnutého FreeSync zůstává na obnovovací frekvenci 60 Hz (viz pravý spodní roh) a obraz je trochu roztrhaný. S FreeSync se ale monitor sladí s grafickou kartou, která do něj posílá 44 - 45 obrázků za sekundu, čemuž tedy odpovídá i jeho obnovovací frekvence. Pak už záleží pouze na nás, zda se spokojíme se 60 Hz, nebo budeme chtít více, třeba až 144, stačí si vybrat.Zahnuté obrazovky: zbytečná módní záležitost?


Už jsme mohli zaregistrovat zahnuté mobily a v prodeji jsou i televizory se zahnutými obrazovkami, tak proč by nemohly být takové i monitory, že? Ve větším počtu se objevily i na letošním CES, a to v podobě LG Curved UltraWide Multi-Display (34UC87M), Philips BDM3490UC nebo Samsung Electronics SE790C.

Ve všech třech jmenovaných případech jde o něco exkluzivního, designového a tomu budou odpovídat i specifikace. Nepůjde tedy o low-endové panely typu TN, ale o IPS či VA s vysokým rozlišením a širokoúhlou obrazovkou, čímž nemám na mysli 16:9, ale spíše 21:9. A právě kvůli takovémuto poměru stran má mít monitor s úhlopříčkou kolem 34" smysl. Pokud by byl plochý, pak by měl uživatel k okrajům daleko, takže svým zakřivením se mu okraje přiblíží a obraz nebude tak deformovaný. Pak už jde jen o to, zda výrobce zvolí tu pravou míru zakřivení.

Osobně jsem toho názoru, že zahnuté obrazovky mají smysl právě u velkých a širokoúhlých monitorů využívaných pro práci. Pokud někdo dokáže dobře využít nabízenou plochu s poměrem 21:9, pak by měl ocenit, že nebude muset k okrajům monitoru koukat dalekohledem.

V letošním roce nám tedy IT průmysl přinese nové procesory, APU a celé platformy, grafické karty, úložná zařízení, monitory a snad se už dočkáme i té virtuální reality, kterou nám už dlouho slibuje Oculus. Co se tedy týče desktopových počítačů, jde o pokrok na všech frontách, a to je jen dobře, PC hardware potřebuje jít dopředu.
reklama
reklama
reklama
reklama