reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Tencent vyvíjí vlastní SoC jako náhradu západních čipů

4.11.2021, Jan Vítek, aktualita
Tencent vyvíjí vlastní SoC jako náhradu západních čipů
Dobře víme, že velké čínské společnosti se už obecně nechtějí spoléhat na západní procesory, čímž máme na mysli především hotové produkty nabízené firmami AMD a Intel. Nyní se přihlásil i Tencent se svými třemi novinkami. 
Čínské společnosti tak už běžně vyvíjejí vlastní SoC, za čímž ovšem nestojí jen geopolitická situace, ale prostě i to, že řada firem zvládne vytvořit si čipy na míru svým vlastním potřebám, a ty tak mohou být výkonnější a efektivnější než jiná řešení. A to samozřejmě neplatí jen pro čínské firmy, ale třeba také pro Amazon, Microsoft, Apple, Google či jiné západní společnosti. Obvykle přitom jde o produkty založené na architektuře ARM, ale růžky už začíná vystrkovat také konkurenční RISC-V.
 
 
Tencent má nyní v plánu pomocí třech svých chystaných čipů nahradit produkty kupované především od Intelu a NVIDIE, takže nepřekvapí, že jde konkrétněji o AI akcelerátor, čip pro transkódování videa a NPU (Network Processing Unit). Firma je využije ve svých vlastních velkých datových centrech v Číně, a to ve snaze zajistit jejich celkově efektivnější provoz a samozřejmě že se dozvídáme i o bonusu v podobě kompletní kontroly nad používaným hardwarem a softwarem. 
 
Dle South China Morning Post půjde jednak o čip zvaný Zixiao, což bude onen AI akcelerátor, který zvládne z hlediska umělé inteligence zpracovávat obrazová data, video a rovněž mluvené slovo. Tento čip už je dávno hotový a nyní probíhá zkušební výroba jeho vzorků, čili na obzoru je již masová produkce. K výkonu se dozvíme jen to, že má být "o 100 procent lepší než konkurenční nabídka", což nám skutečně nic neřekne. 
 
Canghai je další produkt určený tentokrát pro transkódování videa a v jeho případě se přepokládá o 30 % vyšší výkon, než jaký nabízí konkurence a nakonec tu je Xuanling, na nějž nám zbyla role zmíněného NPU pro sítě cloudových datacenter. Zde už se Tencent ve svých odhadech nijak neomezuje a mluví rovnou o čtyřnásobném výkonu ve srovnání s konkurencí. 
 
Ale je třeba poznamenat, že vyvíjené čipy skutečně mohou být pro dané účely mnohem výkonnější vzhledem k tomu, že budou mít pravděpodobně úzké a specifické zaměření, zatímco výrobci konkurenčních produktů musí myslet na potřeby mnoha různých zákazníků. Jisté také je, že až Tencent rozjede výrobu svých čipů, dosavadní dodavatelé to pocítí a mezi ně může krom Intel a NVIDIE patřit také AMD, Qualcomm, Cisco, Broadcom či jiní. O co tu ale (zatím) nejde, to jsou prosté víceúčelové procesory nebo GPU, ale to může být jen otázka času, ostatně firmy jako Alibaba a Huawei jsou v tomto ohledu dál než Tencent.  


reklama