www.svethardware.cz
>
>
>
>

Tesla chystá levnější akumulátory i verze úplně bez kobaltu

Tesla chystá levnější akumulátory i verze úplně bez kobaltu
, , aktualita
Automobilka Tesla se snaží posouvat schopnosti svých elektromobilů i energetiky obecně. Jedním z dalších kroků má být další zlevnění akumulátorů a také uvedení článků, které nebudou obsahovat žádný kobalt.
K oblíbeným
reklama
Elektromobilita a energetika budoucnosti jsou velkými tématy. Obvykle tu máme dva nesmiřitelné tábory, zastánce a odpůrce elektromobilů a velkých vyrovnávacích akumulátorů. Odpůrci často argumentují vcelku správnými argumenty, které jsou ale často dohnány do extrému a především neberou v úvahu další vývoj. Pravdou je, že akumulátory jsou dnes (a důležité je zdůraznit slovo "dnes") opravdu ekologickou pohromou a z elektromobilů dělají něco, co není zdaleka tak "zelené", jak by se mnohým líbilo. Nejenže výroba elektřiny není úplně čistá (někde více, někde méně), ale také výroba akumulátoru jejich ekologičnost značně snižuje. Jenže vývoj nových akumulátorů pokračuje a vedle výkonů se vědci soustředí i na jejich ekologický dopad.
 
Tesla Supercharger
ilustrační obrázek, autor: Jakob Härter / CC BY-SA, přes Wikimedia Commons
 
Jedním z témat je např. kobalt. Odpůrci často argumentují tím, že elektromobilita je nereálná právě kvůli potřebě enormní potřebě kobaltu. To by byl pochopitelně problém s akumulátory dnešního typu, jenže jeho množství se stále snižuje, takže v budoucnu to nemusí být takový problém navzdory většímu množství akumulátorů. Mnozí už totiž dokázali množství kobaltu značně snížit a v případě Tesly jsou některé jejich články na čtvrtině dnešního typického množství. Tesla navíc spolupracuje s čínskou společností Contemporary Amperex Technology Ltd (CATL) na vývoji nových článků a hovoří se o tom, že by už v příštím roce měla nasadit nové NMC články se sníženým množstvím kobaltu v katodě. S CATL mají být vyvíjeny i akumulátory, které neobsahují dokonce vůbec žádný kobalt. Výhodou článků se sníženým množstvím kobaltu má být i vysoká životnost.
 
Tesla také už několikrát hovořila o "milionových" článcích, které mají vydržet na ujetí milionu mil (1,6 mil. km) a jejichž cena má údajně klesnout pod magickou hranici $100 za kWh, čímž by se cena elektromobilů opět více přiblížila cenám spalovacích aut. I tato technologie byla vyvinuta spolu se společností CATL. Akumulátory by navíc po vyřazení z elektromobilů mohly nacházet svůj další život právě v oněch vyrovnávacích bateriích pro energetiku. Některý z nových typů akumulátorů chce Tesla nasadit u Modelu 3 pro Čínu už v brzké době a později by se měly objevit i v dalších modelech vyráběných i na jiných místech ve světě. Jaké přesné změny ale můžeme očekávat, to zatím nevíme.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CoreCycler: nová utilita pro ladění procesorů Ryzen 5000 CoreCycler: nová utilita pro ladění procesorů Ryzen 5000
Člen komunity serveru ComputerBase vytvořil utilitu, která je určena pro ladění procesorů AMD Ryzen, pro které AMD připravilo funkci Curve Optimizer. Jde tak v důsledku o ladění výkonu, ale i spotřeby procesorů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
"Tom Cruise" v deepfake videu: nyní již nepoznáme, že to není originál "Tom Cruise" v deepfake videu: nyní již nepoznáme, že to není originál
Bylo zřejmé, že je pouze otázka času, než se někomu povede vytvořit deepfake video, v němž bude počítačem vykreslený člověk k nerozeznání od originálu. Nové s "Tomem Cruisem" už je přesně takové a přináší naléhavé otázky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Core i7-11700K už byl otestován na Anandtechu, jak je na tom? Core i7-11700K už byl otestován na Anandtechu, jak je na tom?
Server Anandtech dokázal získat jeden z procesorů Core i7-11700K v jeho finální prodejní verzi, což není nic podivného vzhledem k tomu, že tyto procesory už byly v Německu v prodeji. Provést tak mohl už podrobný test.
Dnes, aktualita, Jan Vítek10 komentářů