Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Tesla Gigafactory 1 pěkně roste, podívejte se na ni ze vzduchu

27.12.2016, Jan Vítek, aktualita
Tesla Gigafactory 1 pěkně roste, podívejte se na ni ze vzduchu
Až bude továrna Gigafactory 1 společnosti Tesla dokončena, stane se tak největší stavbou dle zabrané podlahové plochy. Zatím jí není, ale i tak už jde o pozoruhodnou stavbu, na jejíž aktuální stav se můžeme podívat díky dronu.
Tesla Gigafactory 1 roste v podstatě v pustině, ovšem ve skutečnosti jde o průmyslovou oblast Tahoe Reno Industrial Center (TRIC) v americké Nevadě. Bude to druhá největší budova světa dle využitelného prostoru, ale pokud srovnáváme zabranou plochu, půjde o zcela největší budovu. V továrně se přitom již začalo vyrábět, a to zařízení Powerwall a Powerpack s využitím bateriových článků produkovaných jinde, ale až bude továrna v roce 2018 dokončena, stane se světově největším provozem pro výrobu lithium-iontových článků. Těch by měla produkovat tolik, co všechny továrny světa v roce 2013. Ovšem nebude vyrábět pouze je a výsledné produktym ake také elektrické motory pro vozy Tesla.

Nyní je postaven pouze zlomek celkové plánované stavby, a to jen cca 15 procent. Aktuální stav ukazuje nové video youtubera Matthewa Robertse, který se vydal ke Gigafactory 1 společně s dronem vyzbrojeným kamerou s rozlišením 4K. V Robertsově portfoliu mimochodem najdete i videa zachycující různé fáze výstavby nového Apple Campus 2 nebo ústředí společnosti NVIDIA.


Gigafactory 1 je také stavěna s ohledem na možnost budoucí expanze. Už v roce 2015 společnost Tesla oznámila, že má možnost zakoupit dalších 750 hektarů půdy hned vedle původních 400 hektarů, na nichž bude továrna stát, takže tu je možnost dalšího růstu. Aktuálně se ale plánuje, že továrna bude mít celkovou podlahovou plochu asi 1 kilometr čtverečný v maximálně dvou patrech, ale to se ještě uvidí. Každopádně Tesla také chce v příštím roce oznámit, kde bude stát továrna Gigafactory 2, což jistě budeme sledovat, neboť by měla být postavena na území Evropy a vyrábět bude baterie i automobily. Jisté je jen to, že Elon Musk k tomu bude potřebovat dostatek místa s dobrou dopravní obslužností a rovněž tisícovky zaměstnanců. Však Gigafactory 1 dle plánů společnosti do roku 2022 zaměstná na 6500 lidí, čímž naplní své personální kapacity.

A co se týče výrobních kapacit první Gigafactory, na rok 2020 bylo plánováno, že se ročně vyrobí bateriové články s celkovou kapacitou 105 gigawatthodin a s využitím dodávek jiných továren to budou hotové baterie s 150 GWh. Ty budou stačit pro roční produkci jednoho a půl milionu automobilů Tesla, ovšem na ně půjdou "jen" dvě třetiny vyrobených baterií a zbylé půjdou do zařízení jako Powerwall a Powerpack.

Zdroj: Matthew Roberts