Tesla se zbavila NVIDIE, už má nasazeny vlastní AI čipy

Tesla se zbavila NVIDIE, už má nasazeny vlastní AI čipy
, , aktualita
Vypadá to, že Tesla se s konečnou platností zbaví hardwaru firmy NVIDIA pro své AI systémy pro řízení vozů. Mluvilo se o tom už minulý rok a nyní tu máme informace o čipu Tesla FSD, který má nabídnout 21násobek výkonu NVIDIA DGX. 
K oblíbeným
reklama
Včera proběhl Tesla Autonomy Investor Day, kde Elon Musk ohlásil velké změny, které potkají počítače instalované ve vozech Tesla. Ty jsou mimo jiné využívané pro systémy autonomního řízení a v rámci Autopilota verze 3.0 už nevyužijí hardware DGX od NVIDIE, ale firemní čipy FSD, což je zkratka pro Full Self-Driving. Z toho je patrné, že Tesla díky nim cílí na plnou autonomii řízení vozů. 
 
 
Elon Musk se prsil tím, že pro dané účely si Tesla vyvinula "ten nejlepší čip na světě, a to s obrovským náskokem". A co víc, nejde o teprve chystanou změnu, ale o výměnu hardwaru, která výrobu vozů Tesla Model S a Model X potkala už minulý měsíc a Model 3 na nové FSD najely před necelými dvěma týdny. 
 
 
Tesla FSD jsou 14nm FinFET čipy vyráběné firmou Samsung, které se skládají ze 6 miliard tranzistorů na ploše 260 mm2. Kdybychom měli hledat analogii mezi běžným hardwarem, pak by šlo říci, že Tesla FSD jsou jen o trošku větší a složitější než Polaris 10 v kartách Radeon
RX 580 a podobných (5,7 mld. tranzistorů a 232 mm2), čili z pohledu výroby rozhodně nejde o nic, co by se pohybovalo byť jen blízko maxima dnešních technologií a výrobu vozů Tesla takový hardware neprodraží, i když jejich systémy využívají dva takové čipy. 
 
 
Tesla udává, že celkový výkon v TOPS je 144, a to je asi 21násobek oproti NVIDIA DGX, ale takový AGX Pegasus dosahuje 320 TOPS a i úsporný Xavier má až 30 TOPS, takže je otázka, jak a s čím Tesla srovnávala. Ale k tomu se ještě vrátíme.
 
Tesla FSD byl vyvíjen už od roku 2016 a skládá se z celkem 12 jader ARM Cortex-A72 na 2,2 GHz, 1GHz GPU s výkonem kolem 600 GFLOPS, kamerovým subsystémem pro zpracování 2,5 miliardy pixelů za sekundu, kontrolerem pro LPDDR4 RAM, hardwarovým kódováním H.265, bezpečnostním systémem, atp. O výše uvedený výkon se starají dvě jednotky NNA (Neural Network Accelerator) s výkonem 36 TOPS, takže oněch zmíněných 144 TOPS platí pro dva čipy FSD. 
 
 
V praxi to dle Tesly znamená, že oproti systému s Autopilotem 2.5 dokáže nový systém zpracovávat 2300 snímků za sekundu. Jde tak o NVIDIA Drive Xavier, který má ve vozech Tesla dle NVIDIE výkon 21 TOPS, takže oproti výše uvedenému tvrzení nepůjde o to, že FSD má 21násobný výkon oproti konkurenci NVIDIE v TOPS, ale v praxi. 
 
Víme to právě díky vyjádření NVIDIE, která se ohradila proti tomu, aby Tesla svůj FSD stavěla proti Xavieru. Měla jej prý srovnávat právě se zmíněným AGX Pegasus, který už má výkon 320 TOPS. 
 
Zdroj: Hexus.net
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC
Společnost Western Digital si připravila novou produktovou řadu WD_BLACK, která se skládá z externích pevných disků i SSD určených pro počítače PC i herní konzole. Vybaveny jsou rychlým rozhraním a zaujmout chtějí i svým designem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel Tiger Lake-U s grafikou 12. generace spatřen Intel Tiger Lake-U s grafikou 12. generace spatřen
Na světlo světa se dostaly záznamy o raných vzorcích procesorů generace Intel Tiger Lake, které by se měly objevit někdy v příštím roce. Vybaveny přitom mají být už 12. generací grafiky Intel, čili Xe. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla začala pronajímat solární panely od 50 USD na měsíc Tesla začala pronajímat solární panely od 50 USD na měsíc
Pokud někdo nechce investovat do vlastních solárních panelů, které si namontuje třeba na střechu svého domu, může si je nyní od společnosti Tesla pronajmout. Ceny přitom začínají na 50 dolarech měsíčně. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Mléčná dráha by měla obsahovat na 5 až 10 miliard Zemi podobných planet Mléčná dráha by měla obsahovat na 5 až 10 miliard Zemi podobných planet
Díky vesmírnému teleskopu Kepler a mapovacímu Gaia jsou k dispozici informace, z nichž se dá odvodit přibližný počet planet jistého typu. A ty říkají, že naše galaxie by měla být domovem pro až 10 miliard planet srovnatelných se Zemí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
NVIDIA vybavila servery GeForce Now podporou RTX NVIDIA vybavila servery GeForce Now podporou RTX
NVIDIA provozuje vlastní herní streamovou službu, a sice známou platformu GeForce Now. Nyní se dozvídáme, že ta nabídne i možnost hrát hry s podporou technologií RTX. Servery tak byly vybaveny příslušnými kartami.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář