www.svethardware.cz
>
>
>
>

Tesla vykázala třetí ziskové čtvrtletí za sebou

Tesla vykázala třetí ziskové čtvrtletí za sebou
, , aktualita
Navzdory pandemii se společnosti Tesla podařilo udržet se v zisku a má tak už třetí ziskové čtvrtletí za sebou. Přestože to pro Teslu bylo horší než minule, čistý zisk byl vykázán v metrice GAAP i non-GAAP.
K oblíbeným
reklama
Elon Musk a jeho automobilka Tesla mohou slavit. Je tu už totiž třetí ziskové čtvrtletí za sebou, což mnozí nevěřili, že se někdy stane. Kvůli koronavirové pandemii, omezování provozu a prodejů se však výsledky koncem čtvrtletí začaly zhoršovat a totéž můžeme čekat určitě i pro (minimálně) začátek tohoto čtvrtletí. Celkové příjmy společnosti meziročně (proti Q1/19) vzrostly ze 4,541 mld. USD na 5,985 mld. USD (+31,8 %). Bohužel je to propad proti minulým třem čtvrtletím a např. v Q4/19 to bylo 7,384 mld. USD.
 
Tesla logo
 
Pokud jde o automobily, tak ty meziročně vzrostly o 37,8 % z 3,724 na 5,132 mld. USD, menší podíl na tom měly ale i prodeje emisních kreditů, které v tomto čtvrtletí dosáhly rekordní výše 354 mil. USD. Pro zajímavost, v minulém čtvrtletí přinesla auta Tesle příjmy ve výši 6,368 mld. USD. Energetický sektor nicméně zaznamenal meziroční propad z 324 na 293 mil. USD (-9,6 %), ještě horší je to ve srovnání s minulým čtvrtletím, kdy to bylo 436 mil. USD. Naopak docela slušné to bylo se službami, které během roku vzrostly o 13,6 % ze 493 na 560 mil. USD, nicméně i zde jde o propad proti 580 milionům z minulého čtvrtletí.
 
Co je však nejdůležitější, je výsledná ziskovost. A tam je na to Tesla dobře v mnoha různých metrikách. Provozní zisk společnosti dosáhl výše 283 mil. USD, což je sice méně než 359 mil. USD v minulém čtvrtletí, ale jde o výrazně lepší číslo, než byla ztráta 522 mil. USD před rokem. Čistý zisk pak dle non-GAAP činí 227 mil. USD (v minulém čtvrtletí 386 mil. USD) a dle GAAP pak jen 16 mil. USD (Q4/19 přineslo 105 mil. USD). Není to sice vysoké číslo, ale už třetí kladné číslo za sebou. Tesla je tak dle GAAP sice za poslední rok stále ztrátová, dle non-GAAP a provozním ziskem už ale vykázala celoroční zisk. V hotovosti má pak 8,08 mld. USD, což je výrazný nárůst proti loňským 2,198 mld. USD i proti 6,268 mld. USD z minulého čtvrtletí.
 
Tesla Model 3
 
Výroba Modelů S/X meziročně vzrostla o 9 % ze 14163 na 15390 vozů, ale proti minulému čtvrtletí došlo k poklesu o 14 % (ze 17933 vozů). U Modelů 3/Y se produkce meziročně zvýšila o 39 % z 62975 na 87282 vozů, proti minulému čtvrtletí se takřka nezměnila (šlo o 86958 aut). Výraznější rozdíly jsou v dodávkách vozů. Ty meziročně u Modelu S/X vzrostly jen o 1 %, proti minulému čtvrtletí ale klesly o 37 %. U Modelu 3/Y to bylo +50 %, resp. -18 %.
 
Pokud jde o solární střechy, Tesla nainstalovala panely s instalovaným výkonem 35 MW, což je propad o -26 %, resp. o -35 %. Dále byly instalovány akumulátory s celkovými 260 MWh, což znamená +14 %, resp. -51 %. Tesla proti minulému čtvrtletí postavila dalších 5 prodejen a má jich celkem 434. Dále má 1917 SuperChargerů (loni 1490, před čtvrt rokem 1821) a počet nabíjecích stojanů je už 17007 (loni 12767, čtvrt roku zpět 16104).
 
Tesla Shanghai
 
Tesla dále řekla, že kapacita továrny ve Fremontu dosahuje 90 tisíc vozů Model S/X ročně a 400 tisíc aut Model 3/Y, přičemž do konce roku by se měla zvýšit na více než 500 tisíc. Je třeba zdůraznit, že je řeč o "instalované kapacitě", skutečná výroba bude kvůli koronavirové pandemii o něco nižší. Továrna v Šanghaji rozbíhá výrobu a má dosáhnout instalované kapacity 200 tisíc vozů ročně v polovině letošního roku. V průběhu tohoto dubna se v Číně začíná rozbíhat i nabídka verze Long Range a Performance.
 
Novinkami je vylepšení autopilota o rozpoznávání značek a semaforů, DashCam Viewer (možnost přehrát záznamu z kamer přímo na obrazovce ve voze), dále v průběhu posledního čtvrtletí došlo ke zvýšení dojezdu Modelu S/X bez toho, aniž by se měnila velikost akumulátoru. Zatímco Model Y se na trhu objevil dříve, než bylo plánováno, truck Tesla Semi se naopak odkládá až na rok 2021.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře