www.svethardware.cz
>
>
>
>

Test: má cenu upgradovat z generace Sandy Bridge?

Test: má cenu upgradovat z generace Sandy Bridge?
, , aktualita
Generace procesorů Sandy Bridge od Intelu získala velkou oblibu a v mnoha sestavách tato CPU ještě najdeme. Přesto už jde o více než osm let staré čipy, na něž se nyní zaměřil server Anandtech a srovnal je s Kaby Lake a Coffee Lake Refresh.
K oblíbeným
reklama
Server Anandtech se rozhodl otestovat konkrétně procesory Core i7-2600K, Core i7-7700K a Core i7-9700K, přičemž Sandy Bridge byl testován i přetaktovaný na 4,7 GHz. To bylo od Anandtechu vhodné rozhodnutí i vzhledem k tomu, že by bylo lepší testovat spíše Core i7-2700K. Nicméně to je pouze o 100 MHz rychlejší procesor, takže rozdíl není velký.
 
 
Základní takt pro all-core turbo na procesoru Core i7-2600 GHz je 3,5 GHz, takže 4,7 GHz napříč jádry je velice pěkný frekvenční zisk a my uvidíme, zda bude generace Sandy Bridge díky tomu schopna překonat novější 14nm generaci Kaby Lake, jejíž 7700K by měl pracovat se všemi jádry na 4,4 GHz. 
 
Sandy Bridge i Kaby Lake jsou 4jádrové procesory, ale nakonec je tu ještě vysoko taktované osmijádro Core i7-9700K s all-core turbem 4,6 GHz. To by tak mělo první dva procesory porazit na hlavu především ve vícevláknových testech. 
 
Nutno ještě dodat, že nepřetaktovaný Sandy Bridge měl 16 GB DDR3 jen na 1333 MHz, zatímco přetaktovaný už je měl na 2400 MHz. Pro test Kaby Lake se využily DDR4-2400 s 32GB kapacitou a Coffee Lake je měl na 2666 MHz. 
 
 
Podívat se můžeme hned na závěrečné grafy shrnující provedené testy, a to nejdříve testy samotných CPU. Je vidět, že overclocking na 4,7 GHz je v případě Sandy Bridge rozhodně znát, nicméně ani v jednom případě se tento procesor nevyrovnal níže taktovanému modernějšímu Kaby Lake, i když v některých případech je rozdíl mizivý. Osmijádrový procesor však jasně vede v úkolech, jako je rendering, kódování videa nebo kompilování kódu, kde se může naplno využít jeho potenciál, ale i v jiných úlohách je Coffee Lake jasně vpředu. Cena 374 dolarů navíc není oproti cca 300 až 330 za předchozí dva procesory přemrštěná, ale my dobře víme, komu za tuto skutečnost můžeme především vděčit. 
 
 
Nezbytné herní testy nám ukáží, že největší rozdíly se zcela logicky ukáží v nízkém rozlišení. Je to logické, protože se použila karta GeForce GTX 1080, jejíž třída už se pomalu dostává do mainstreamu a Navi by z ní už mohly udělat opravdový mainstream. Je pak jasné, že ve 4K jsou rozdíly mezi procesory mizivé, když právě grafika zde tvoří úzké hrdlo. Ve Full HD jsou ale značné.
 
Na druhou stranu to může prostě znamenat, že hra poběží jako v případě Far Cry 5 na 76 FPS na nepřetaktovaném Sandy Bridge a na 133 FPS v případě Coffee Lake. A pokud někdo využívá běžný monitor s obnovovací frekvencí 60 Hz, může mu být oněch 133 FPS zcela ukradených, ale i to není jednoznačné, neboť je třeba počítat s propady FPS, a to na Sandy Bridge i hluboko pod 60 FPS. V každém případě se ukazuje, že i s osm let starým procesorem se dá bez problémů spokojit. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů
Elon Musk a jeho společnost SpaceX pořádá soutěž, ve které spolu soupeří vozy pro systém Hyperloop. Pro příští ročník se Musk rozhodl, že vybuduje novou a delší testovací dráhu. Ta by měla být dlouhá deset kilometrů. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch
Origin Big O by se dal marketingovou řečí označit za ultimátní herní stanici, která v sobě kombinuje čtyři platformy, abychom se nemuseli rozhodovat, k čemu se posadíme. Máme tu tak jednak výkonné PC a k němu tři konzole. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se? AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek11 komentářů