Testy před a po: jak se změnily vlastnosti RTX 3000 s opravnými ovladači?

Testy před a po: jak se změnily vlastnosti RTX 3000 s opravnými ovladači?
, , aktualita
NVIDIA vypustila na trh ovladače, které mají za úkol především zajistit vyšší stabilitu karet RTX 3000. Dle starších informací tak činí i snížením taktů, takže je nasnadě otázka, jak ovlivní výkon oproti původním testům. 
K oblíbeným
reklama
NVIDIA tak přinesla vlastní řešení pro nestabilní karty RTX 3000, a to především RTX 3080, které má dle uživatelů samotných pozorovatelný dopad i ve snížení taktů a mohlo by také jít o jiné nastavení turba, aby neměnilo frekvenci grafického čipu tak agresivně. Nicméně o nižších taktech se už mluvilo, takže bude vhodné se podívat na výsledky testů, které nám srovnají výkon s novými a starými ovladači. Co se týče stability, pak ta se zcela jistě také zlepšila, ale NVIDIA se dosud nijak nezmínila o tom, co konkrétního v ovladačích změnila, aby dosáhla vyšší stability. 
 
 
Server Tom's Hardware testoval celkem čtyři karty s novými (456.55) ovladači vedle starých (456.38 pro 3090 a 456.16 pro 3080). Jde o karty RTX 3080 a 3090 Founders Edition a pak o RTX 3090 Gigabyte Eagle a RTX 3080 Asus TUF. 
 
Hned na začátku tu máme mezi testy překvapení. Takty GPU pod novými ovladači v praxi (Metro Exodus, 1440p) neklesly a pokud lze mluvit o změně, tak naopak mírně stouply. Ovšem jde přinejlepším o 10 MHz, takže je to v podstatě zanedbatelné. PCWorld navíc hlásí, že dle zástupce NVIDIE nové ovladače nemají za úkol udržovat takty GPU pod 2 GHz, což samozřejmě neznamená, že ovladače takty vůbec neřeší. Těžko se v tom vyznat. 
 
Co však dle testů pod novými ovladači kleslo, to jsou teploty, i když jde jen o mírný pokles. V případě spotřeby by se s dávkou fantazie dalo mluvit také o poklesu, ale rozdíly jsou skutečně titěrné. Že by si ale NVIDIA trošku pohrála s nastavením napájecího napětí GPU? Ostatně taková RTX 3090 FE měla s novými ovladači v provozu nejen mírně nižší teplotu (o necelé 3 stupně), ovšem zároveň s tím mohla i výrazně snížit otáčky svých ventilátorů, takže celkový rozdíl tak malý není. Na druhou stranu, spotřeba se snížila jen o 2 W, což při celkové výši kolem 360 W není téměř nic. 
 
 
Dle těchto informací by se dalo usuzovat, že rozdíly ve výkonu budou malé až neměřitelné. A skutečně takové jsou. V článku ani nejsou uvedeny grafy, protože by byly zbytečné, když rozdíly se pohybovaly mezi 0,2 až 0,5 %. Majitelé RTX 3000 se tak skutečně nemusejí obávat, že by jim nové ovladače snížily výkon. Spíše naopak, mohou nás potěšit mírným snížením provozních teplot a snad i nižší hlučností. 
 
Zatím to tak nevypadá, že by některé již prodané karty měly takové problémy s nestabilitou, že by se to nedalo jednoduše vyřešit pomocí nových ovladačů a muselo by přijít na řadu jejich vracení. O tom ostatně ze strany AIB výrobců i NVIDIE dosud nepadlo ani slovo. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Xbox Game Bar pro Windows 10 nyní ukáže, které aplikace zpomalují systém Xbox Game Bar pro Windows 10 nyní ukáže, které aplikace zpomalují systém
Microsoft dnes vydal nový widget pro Xbox Game Bar, který zobrazuje procesy využívající CPU, GPU a RAM. Uživatel může snadno ukončit ostatní aplikace bez opouštění hry. Další funkce potom prozradí, zda je počítač připraven na DirectX 12 Ultimate.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Google přichází se službou VPN v balíku Google One Google přichází se službou VPN v balíku Google One
Společnost Google přichází s novou službou pro své zákazníky. V rámci nejvyšší verze svého balíčku Google One zpřístupňuje uživatelům službu VPN pro zařízení s Androidem. Služba ale nebude dostupná všude.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Finanční výsledky Applu: daří se, ale iPhony a Čína dělají potíže Finanční výsledky Applu: daří se, ale iPhony a Čína dělají potíže
Společnost Apple zveřejnila své finanční výsledky. Nebyly sice zrovna špatné, ale bylo zde několik závažných propadů. Vrásky na čele způsobila především Čína, ale moc radosti nebylo ani z prodejů iPhonů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Spotify má 320 milionů aktivních uživatelů, o 29 % více než před rokem Spotify má 320 milionů aktivních uživatelů, o 29 % více než před rokem
Streamovací služba Spotify může částečně slavit. Počet posluchačů se mezi ročně opět výrazně zvýšil, a to o 29 % na nynějších 320 milionů lidí. Bohužel ohledně ziskovosti to už není tak moc slavné.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel Rocket Lake na Z590 proti Comet Lake, jak si vede? Intel Rocket Lake na Z590 proti Comet Lake, jak si vede?
Na světlo světa se dostaly testy nového osmijádrového procesoru generace Intel Rocket Lake-S, takže my si můžeme výsledky už srovnat s tím, co předvádí aktuální generace Comet Lake-S. Vypadá to na výrazné zvýšení výkonu na takt? 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář