Testy RTX 3080: AMD Ryzen vs. Intel Core

Testy RTX 3080: AMD Ryzen vs. Intel Core
, , aktualita
Procesory AMD Ryzen 4000 jsou sice již za rohem, ale generace Ryzen 3000 Matisse je stále aktuální. V testů se tak může ukázat konkrétně Ryzen 9 3900XT, čili nová verze původního 12jádra a pak nový Core i9-10900K. 
K oblíbeným
reklama
Autor sice v testu nepoužil na rozdíl od sestavy s Intelem hi-end procesor AMD, čili Ryzen 9 3950X, ale udělal v podstatě dobře. Na hry je 12 jader až moc a model Ryzen 9 3900XT má stejné turbo jako 3950X a navíc výrazně vyšší základní takt, i když na něm zde asi zrovna záležet nebude. V každém případě daný procesor není špatná volba a platformě AMD nijak neubližuje. Spíše naopak, jde o nejbližšího soupeře pro Core i9-10900K. 
 
 
Myšlenka je tak jasná, jde o to porovnat platformy vybavené stejnou kartou, ale výsledky jsou přeci jen bohatší a zahrnují také v případě platformy AMD nastavení sběrnice karty na PCIe 3.0 a PCIe 4.0, dále přetaktované Core i9 nebo jeho nastavení na max. Power Limit. 
 
Pokud něco testy serveru TechPowerUp ukazují, pak je to pokračující nadvláda Intelu nad AMD coby výrobce nejvýkonnějších herních procesorů. To by však mělo zajímat zvláště ty, kteří hraní v nižších rozlišeních a zvláště pak ve Full HD. Karta jako GeForce RTX 3080 ale není zrovna určena pro hraní ve Full HD s výjimkou těch, kteří vyžadují co nejvyšší snímkovací frekvenci synchronizovanou s monitorem. 
 
I tak se ovšem Core i9 v testech ve vysokém rozlišení dokáže odměnit o trošku vyšším výkonem, ovšem ne všude. Pokud jde o hry jako Control či Red Dead Redemption 2, které jsou samy o sobě graficky mimořádně náročné, pak rozdíl téměř nepoznáme ani ve Full HD. V titulech jako Death Stranding, Far Cry 5, Anno 1800 mohou být rozdíly značné. Core i9 z nich ale v podstatě vždy vychází jako vítěz. 
 
Shrnutím výkonu všech testovaných her se ukázalo, že využitím Ryzenu 9 oproti Core i9 ztratíme ve Full HD cca 10 procent výkonu, ve 2560 x 1440 už je to cca 7 procent a v rozlišení 4K už je rozdíl v podstatě zanedbatelný.
 
Závěr je tedy zřejmý a doporučení závisí na tom, v jakém cílovém rozlišení chceme hrát. Bude pak zajímavé sledovat, co nám v říjnu nabídne AMD v nové řadě procesorů Ryzen 4000 a jak na to dokáže odpovědět Intel svými chystanými Rocket Lake. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD
ViewSonic si připravil nový monitor, který bude vyhovovat zákazníkům neprahnoucím po Ultra HD, ale už ani Full HD. Quad HD je tak střední cesta šetrná i pro naše peněženky. ViewSonic XG270Q je také cenově výhodnější alternativa pro model XG270QG.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software
Microsoft získal nový cenný skalp z řad herních společností. Do xboxového světa se bude nově řadit ZeniMax Media, mateřská společnost studia Bethesda Softworks. Microsoft tak získá i práva na mnohé známé herní řady. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy
Americký prezident Donald Trump se rozhodl vydat výkonný příkaz, který měl uvalit ban na čínský komunikátor WeChat. Okresní soud mu to ale zatrhl a říká, že ban byl založen na základě nepodložených obvinění.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači
34letý Australan si chtěl přivydělat těžbou kryptoměn, nezvolil k tomu ale tu nejšťastnější metodu. Místo svého hardwaru použil výpočetní techniku určenou pro vědecké účely, což mu vyneslo 15měsíční trest.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců
Akvizici firmy Arm Ltd. NVIDIÍ ještě zdaleka nelze považovat za dokonanou a vypadá to, že NVIDIA se bude muset zavázat k řadě věcí, aby její záměr prošel skrz regulační orgány. To ostatně platí i pro SoftBank. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek