reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Tim Cook v rozhovoru vyzdvihl AR, byl méně kritický než v minulosti

4.4.2023, Milan Šurkala, aktualita
Tim Cook v rozhovoru vyzdvihl AR, byl méně kritický než v minulosti
Tim Cook, nynější CEO společnosti Apple, byl v minulosti k metaversu a systémům virtuální reality skeptický. Nyní už je trochu méně kritický a smysl vidí především v rozšířené realitě, což ale není vůbec překvapivé. Produkty Applu ji umí už dávno.
Systémy virtuální a rozšířené reality vyvíjelo mnoho společností, nemálo z nich už s tím také skončilo, nebo projekt výrazně omezilo. Apple ale do vlaku teprve chce nastoupit. Tim Cook, který je v čele Applu už pěknou řádku let po smrti Steva Jobse, se ještě v roce 2015 k podobným brýlím vyjadřoval docela kriticky. Tehdy řekl, že podle Applu nejsou chytré brýle zrovna dobrým krokem, protože je lidé nebudou chtít nosit. Jsou obtěžující místo toho, aby samotnou technologii upozaďovaly. Tehdy také řekl, že si v Applu vždy mysleli, že tato technologie na trhu propadne a dosud se tak vždy stalo. Nyní, o 8 let později, se na tom zas až tak moc nezměnilo. Ve větším technologii virtuální reality propaguje společnost Meta, jejíž divize VR je sice extrémně ztrátová (příjmy jsou jen pětinou(!) nákladů), nicméně několik desítek milionů prodaných headsetů není zas až tak malé číslo. V zásadě jde o stejné řády jako u herních konzolí.
 
Tim Cook
ilustrační foto, autor: iphonedigital, CC BY-SA 2.0, přes Flickr
 
Tim Cook dal nedávno rozhovor pro GQ v rámci udělování cen Global Creativity Awards 2023, interview vedl Zach Baron. Když se ho zeptal v souvislosti na blízké uvedení headsetu na jeho kritické vyjádření z roku 2015, Cook řekl, že se jeho myšlení pořád vyvíjí a že jestli ho Steve Jobs něco dobře naučil, tak je to to, že by se nikdy neměl "oženit" se svými včerejšími přesvědčením. Přesto je vidět, že nadále moc nevěří virtuální realitě a metaversu. Velký smysl očividně vidí v rozšířené realitě, se kterou se už v produktech Applu setkáváme několik let, což platí především o iPadech nebo iPhonech.
 
Cook zmínil užitečnost AR zejména v tom, kdy můžete skutečný fyzický svět překrýt digitální vrstvou, což výrazně vylepší komunikaci a spojení mezi lidmi, také to má umožnit dosáhnout věcí, které dosud nebyly možné. Zmiňuje např. spolupráci na něčem, co vyžaduje brainstorming, a někdo z přítomných jen do diskuze vloží nějaký digitální námět, který se zobrazí všem zúčastněným v brýlích, přičemž na tom mohou všichni dále snáze společně pracovat. Může to dle jeho názoru urychlit kreativitu a přinést nové způsoby, jak dělat některé kreativní procesy. Celý rozhovor si můžete přečíst na serveru gq.com, nicméně oblasti AR se věnuje jen závěr. Začátek se věnuje Cookovu životu, jeho nástupu do Applu (poté, co ve své době výrazně pomohl např. IBM nebo Compaqu), převzetí role CEO Applu a dalším věcem. Ty si můžete v detailu přečíst i v jeho životopise od Leandera Kahneyho.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama