
Na tuto skutečnost měl jako první upozornit holandský prodejce 123inkt, který se specializuje právě na tiskárnové náplně, přičemž jeho zjištění už potvrdil samotný výrobce, takže to je oficiální. Firma k tomu konkrétně řekla, že "důvod této změny je ochránit inovace a duševní vlastnictví firmy HP".
Společnost HP do svých tiskáren a náplní již nějakou dobu instaluje bezpečnostní čipy, kvůli nimž můžete po instalaci neoriginální kazety vidět varování, že ta nepochází od HP. Dosud ale šlo maximálně o upozornění. Ještě v minulém roce ale firma především do podnikových tiskáren rozeslala automatickou aktualizaci firmwaru, která však až v minulém týdnu zapnula funkci, jež využití neoriginálních náplní zcela zamezí. Je tak zřejmé, že HP se na tuto akci dlouho připravovalo a udělalo to formou časované bomby, a to asi aby byl minimalizován počet případů, kdy se lidé budou bránit prostě znemožněním instalace nového firmwaru.
Pokud tak máte takto postiženou tiskárnu a k ní zásobu neoriginálních náplní, nebo je snad dokonce prodáváte, máte aktuálně smůlu, i když cestičky se najdou. V této době byste ale museli najít způsob, jak instalovat starší firmware, nebo novou funkci nějak jinak obejít. Je ale obtížné vůbec pochopit, že i když jste si daný hardware koupili, nemáte nad ním vlastně žádnou kontrolu a nedá se říci, že byste byli tak úplně jeho majitel. Jak by asi reagovali lidé, kteří si koupí mikrovlnku a zjistí, že si v ní mohou ohřát pouze jejím výrobcem prodávaná jídla? Toto se jednoduše nedá považovat za zdravý vztah mezi zákazníkem a výrobcem. Nicméně HP není první firma, co něco podobného zkouší a ani se nedá říci, že by aktivované DRM v jejích tiskárnách mělo vydržet napořád. Firma to může kdykoliv zrušit vydáním nové aktualizace, s čímž asi i počítá v případě, že se zvedne mohutná vlna odporu.
Už dříve také zavedla něco podobného společnost Lexmark, která se soudila s firmou Static Control Components vyrábějící čipy, jež dokázaly obejít ochranu jejích tiskáren a uživatelé tak mohli využívat levnější inkoustové náplně. Svůj spor ale Lexmark prohrál i přes to, že se odvolával na Digital Millennium Copyright Act, dle nějž měl její software podléhat ochraně.
Vypadá to, že HP se snaží zachránit ze zmírajícího trhu s tiskárnami, co se dá. Však tato firma se před dvěma lety rozhodla, že se rozdělí na dvě: Hewlett Packard Enterprise orientovanou na cloud a HP Inc. zabývající se PC a tiskárnami. No a právě PC a tiskárny už dnes moc netáhnou, spíše naopak, takže i pro HP to znamená v případě tiskáren každoroční propad, a to i o 14 procent, přičemž prodeje jejích náplní klesají ještě prudčeji. Pouze letos od jara do léta se snížily o 8 procent, takže tuto hurá akci firmy HP můžeme vidět jako zoufalý pokus o zvrácení situace.
Je tu ale hned jedna dobrá zpráva pro spotřebitele. Prodejce 123inkt už nyní má v ruce čipy, které dokáží DRM zcela obejít a náplně s nimi mají být připraveny během příštího týdne.
Zdroj: Wired.com