Toyota investuje 50 milionů USD do vývoje chytrých aut na Standfordu a MIT

Toyota investuje 50 milionů USD do vývoje chytrých aut na Standfordu a MIT
, , aktualita
Automobilka Toyota je zatím známá spíše jako vývojář nových technologií pohonu pro budoucnost. Nově ale hodlá pracovat i na poli chytrých aut. Má v plánu investovat 50 milionů dolarů do vývoje na Standfordské univerzitě a MIT.
K oblíbeným
reklama
Koncept chytrých aut se stále rozmáhá a přidávají se další a další automobilky. Společnost Toyota zatím pracovala spíše na poli pohonů do budoucna. Velmi dobře známý je její hybrid Toyota Prius, jehož čtvrtá generace se představí 8. září, nemluvě o hybridních verzích běžných modelů. Představila také vodíkové auto Toyota Mirai (na obrázku). Nově se chce ale vrhnout také na vývoj chytrých aut, která budou ovládána z čím dál větší části počítačem. Připomeňme, že s částečnou podporou řidiče při řízení už koketuje od 90. let.


Toyota Mirai


Vyhradila si tedy 50 milionů dolarů, které investuje do Standforské univerzity a MIT (Massachusetts Institute of Technology). Po dobu dalších pěti let by měly univerzity spolu s Toyotou vyvíjet technologie pro autonomní vozidla jak ve výzkumném centru v Silicon Valley, tak i v centru v Massachusetts. Na rozdíl od Googlu nebo Uberu, kteří vyvíjejí plně autonomní vozidla, Toyota není tak optimistická a nevěří, že by během následující dekády měla autonomní vozidla nějak rozumně fungovat. Místo toho se chce snažit jen převzít některé úkony, řidiči do značné míry pomáhat a soustředit se na zvýšení bezpečnosti provozu.


MIT logo


Jde např. o inteligentní asistenční systémy, které by měly rozpoznat, že se řidič plně nevěnuje řízení a případně převzít kontrolu nad řízením nebo řidiči pustit veselou písničku, když má špatnou náladu. Cílem projektu je také např. to, umožnit řidiči předat řízení vozidlu např. v zácpě nebo na dálnici, kdy řízení člověka nudí, ale přitom lidem umožnit plné řízení tehdy, když chtějí řídit. MIT se bude soustředit zejména na monitorování okolí a vyhnutí se kolizím (v týmu budou lidé mající zkušenosti s monitorováním okolí pomocí laserů a LIDARu), Standfordská univerzita zase na analýzu chování řidiče. Šéfem projektu je Gill Pratt, který původně pracoval v agentuře DARPA. Autonomní vozidla vedle Googlu a Uberu vyvíjí např. Nissan, Mercedes, Audi, Volvo, Ford, GM a Honda.

Zdroj: wired.com, nytimes.com
reklama
Nejnovější články
Zabugovaný software arizonských věznic drží vězně za mřížemi déle, než by měl Zabugovaný software arizonských věznic drží vězně za mřížemi déle, než by měl
Nejen u nás jsou výsledky státních zakázek na software často změtí programů plných chyb. Své si užívají i v arizonských vězeních. Software ACIS by měl zajišťovat evidenci vězňů i doby jejich propouštění, místo pomoci ale spíše škodí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře