Společnost byla založena v roce 1995 (mezi jinými) Paulem Allenem (spoluzakladatel Microsoftu), Davidem Ditzelem (jeho jméno je spojena s ranými procesory AT&T a později firmou Sun) a Linusem Torvaldsem (zakladatel a iniciátor operačního systému Linux). Veškerý vývoj byl přísně utajován, takže se dokonce objevily spekulace o používání mimozemských technologií (Američané hodně sledují Akta X), výsledek je však zcela pozemského původu.
Podle patentu (pokud vás to zajímá, má číslo 5.832.205) si překládá Transmeta intelovské (x86) instrukce do mnohem výhodnějšího formátu označovaného jako VLIW (Very Long Instruction Word). V podstatě se jedná o kombinaci několika jednoduchých instrukcí do jediné dlouhé instrukce, která pak může být vykonána mnohem efektivněji a hlavně rychleji.
Pokud se stane skutečností to, co je zatím na papíře, bude nový čip schopen vykonávat běžné windows aplikace rychleji než současné procesory, nebo alespoň bude mít výhodnější poměr ceny k výkonu. Tato nová technologie může být podle tvůrců použita i v jiných typech čipů, nejen v Intel kompatibilních procesorech.
Transmeta je kombinací hardwaru a softwaru, který převádí instrukce do tvaru zpracovatelného procesorem. Tento "Code morphing" překládá instrukce "za běhu" a přeložené instrukce ukládá k případnému pozdějšímu použití. Tím se vyhýbá dalšímu relativně pomalému překladu. Instrukce jsou převedeny samozřejmě do formátu VLIW. Transmeta také používá techniku ukládání procesorových informací v dočasných (temporary) registrech, takže mohou být snadno obnoveny při výskytu chyby.
Skutečná síla nového čipu tkví v kombinaci několika technologií a jejich integraci do hardwarově-softwarového řešení. Spojuje v sobě mnoho dobře známých postupů, ale do velmi elegantního celku.
Transmeta nepoužívá x86 architekturu ani jiné patentované technologie Intelu, takže by nemělo dojít k patentovým tahanicím. Předmětem zájmu by se mohl stát snad jiný "method patents" patent Intelu.
Transmeta procesor bude zřejmě velmi rychlý, ačkoliv v patentu se o jeho rychlosti nehovoří. Byl však navrhován s ohledem na vysoké frekvence. Jeho velikost by měla být čtvrtinová ve srovnání s intelovskými čipy. I díky tomu by měl také mnohem levnější, ovšem stejně jako výkon, je i cena zatím opředena tajemstvím. Stejně tak není nic bližšího známo o tom, kdo bude Transmeta čipy vyrábět (mezi kandidáty jsou IBM či Texas Instruments), ani kdy budou k dispozici (pravděpodobně už příští rok).
Podle CNet