Transport budoucnosti: bude Hyperloop svištět po Slovensku?

Transport budoucnosti: bude Hyperloop svištět po Slovensku?
, , aktualita
Hyperloop je projekt, který přináší řešení dopravy budoucnosti. Je rychlý a šetrný k životnímu prostředí a vypadá to, že první dráha se bude stavět přímo za rohem - u našich slovenských sousedů v Bratislavě.
K oblíbeným
reklama
Hyperloop je nápad, který má na svědomí americký podnikatel Elon Musk, jehož můžete znát i jako CEO automobilky Tesla Motors. Sám se však projektu vzdal a ujaly se ho soukromé firmy, jež nyní usilují o realizaci tohoto transportu budoucnosti.

O co se vlastně jedná? Hyperloop vypadá jako obří potrubí umístěné na sloupech vysoko nad zemí. V tubusech se pak obrovskou rychlostí pohybují hliníkové kabiny s pasažéry nebo nákladem. S obrovskou rychlostí až 1200 km/h je Hyperloop schopen efektivně a rychle dopravit cestující či zboží na požadovanou vzdálenou destinaci.

Tunel je podtlakovaný, takže v něm není téměř žádné tření. To slibuje především nízké energetické náklady na pohon Hyperloopu - ten bude zajištěn elektromotorem.Celý systém je také šetrný k životnímu prostředí, a mohl by tak vyřešit světový problém s dopravou. Tím, že je postaven na sloupech, nezasahuje do přírody a neničí ji jako cesty pro auta. Tunely povedou co nejpříměji - aby cesta byla co nejkratší a aby se při zatáčení nemuselo zpomalovat.

Prvotní plán firmy Hyperloop Transportation Technologies byl postavit dráhu v Americe, a to konkrétně mezi městy San Franciscem a Los Angeles, nyní však přišla s novým nápadem. Protože chce HTT začít na kratších vzdálenostech, zaměřila se na naše sousedy a první trasa by měla vést přes slovenskou Bratislavu.

Protože se jedná o rychlý dálkový transport, dává smysl, že Hyperloop bude spojovat hlavní města. První trasa bude propojovat tři blízké metropole - povede přes Vídeň do Bratislavy a pak do Budapešti.

V budoucnosti se Hyperloop bude stavět na mnohem větší vzdálenosti, nyní ale postačí 56 km vzdušnou čarou mezi Vídní a Bratislavou a zbývajících 160 km do Budapešti. Co je však podstatné, za cestu z rakouského hlavního města do Bratislavy by člověk stihl akorát tak posvačit, Hyperloop je totiž schopný vzdálenost překonat za 8 minut. Do Maďarska to nebude trvat o moc déle, jen 10 minut.


Cestující i náklad, na souši i ve vodě (Zdroj: hyperlooptech.com)

Dále je zde i možnost, že k Bratislavě by se Hyperloopem daly připojit i Košice, které jsou už přece jen trochu dál - 400 km. Jenže ani jedna z drah není zatím jistá, nic není oficiálně dohodnuto. Je to zatím jedna z možností.

V současné době mají Hyperloop Transportation Technologies v plánu především vybudovat testovací okruh v Kalifornii ve Quay Valley, ten má být hotový do roku 2018. Druhá, konkurenční společnost, jež se o Hyperloop zajímá, je Hyperloop Technologies, ta bude testovat v Nevadě.

Zda Hyperloop na Slovensku skutečně bude, se dozvíme až v následujících několika letech. Jisté ale je, že slovenský ministr hospodářství Vazil Hudák je projektu nakloněn.

Zdroj: engadget.com
reklama
Nejnovější články
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
Včera, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
26.2.2021, aktualita, Jan Vítek5 komentářů