www.svethardware.cz
>
>

TrendForce: ceny DRAM možná mírně porostou, NAND Flash budou zlevňovat

TrendForce: ceny DRAM možná mírně porostou, NAND Flash budou zlevňovat
, , aktualita
V říjnu se mluvilo o tom, že ceny pamětí DRAM i NAND Flash mají ve zbytku letošního roku spíše ještě klesat, ovšem nyní se TrendForce přihlašuje už s předpovědí týkající se první čtvrtiny příštího roku. 
K oblíbeným
reklama
TrendForce se pochopitelně může ve svých předpovědích mýlit a především nemůže dopředu počítat s nenadálými událostmi, jako jsou přírodní katastrofy, politické problémy a jiné faktory, které mohou prudce zahýbat s cenami pamětí na trhu, a to bohužel z našeho pohledu spíše v tom negativním směru. 
 
 
Dá se říci, že na našem trhu se cena pamětí DRAM v modulech DDR4 už dlouho drží na stabilní úrovni a ceny SSD stále vytrvale a postupně (velice) mírně klesají. Samozřejmě ale záleží na tom, jaké produkty sledujeme, neboť to neplatí pro všechny bez výjimek. 
 
Dle TrendForce v nejbližších třech měsících nemají přijít žádné velké změny, co se týče cen pamětí DRAM a NAND Flash. V případě pamětí pro PC mají být spíše stále stejné a jen mírně klesat mají v případě serverových pamětí a bohužel pak i v případě pamětí pro grafické karty. Tím se potvrzují nedávné zprávy o tom, že NVIDII i AMD trápí nedostatek GDDR6. Pokud ale máme v zaměřovači nové moduly DRAM pro naše PC, nemusíme s jejich nákupem moc spěchat, alespoň ne kvůli cenám. 
 
 
Nedávno byl také Tchaj-wan zasažen sérií zemětřesení, jež vycházela právě v oblasti poblíž průmyslově silného severu ostrova. Avšak jak ukazuje doprovodná grafika, následovaly pouze kontroly, které nenašly žádný problém ani v jednom případě. Vliv na produkci a případně na ceny DRAM tak nebyl žádný. 
 
 
V případě pamětí NAND Flash na trhu stále vládne přetlak nabídky nad poptávkou a výhled na první kvartál je dle TSMC jasný, ceny budou dále klesat o 5 až 15 procent dle sektoru, takže se můžeme těšit na pokračující mírný pokles cen SSD na trhu. Dle analytiků je tato situace výsledkem toho, že počet výrobců NAND Flash dalece překračuje počet výrobců pamětí DRAM a i díky tomu je na trhu nadbytek, přičemž mnozí výrobci neustále navyšují svou produkci s ohledem na kapacitu, a to především díky zavádění nových technologií zvyšujících počet paměťových vrstev. 
 
Zdroj: TrendForce


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Podle Steamu je mezi hráči více GeForce RTX 3090 než Radeonů RX 6000 Podle Steamu je mezi hráči více GeForce RTX 3090 než Radeonů RX 6000
Tradiční průzkum hardwaru od společnosti Steam ukazuje jednu zajímavou skutečnost. Na platformě se používá tak moc karet GeForce RTX 3090, že překonávají celou řadu nových Radeonů RX 6000 dohromady.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Spotify Plus: plán za $0,99 s neomezeným přeskakováním, ale i reklamami, v testu Spotify Plus: plán za $0,99 s neomezeným přeskakováním, ale i reklamami, v testu
Vedle služby YouTube se rýsuje na nový plán předplatného i u streamovací služby Spotify. Ta zkouší Spotify Plus za 0,99 USD měsíčně, nicméně reklamy zůstanou. Uživatelé ale dostanou pár užitečných věcí navíc.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Crucial uvedl SSD P5 Plus s PCIe 4.0 a rychlostí až 6600 MB/s Crucial uvedl SSD P5 Plus s PCIe 4.0 a rychlostí až 6600 MB/s
Crucial představil nová SSD řady P5 Plus, která využívají rychlého rozhraní PCIe 4.0. Nabídnou vysoké přenosové rychlosti zejména u čtení, přičemž využívají 176vrstvých čipů TLC NAND Micronu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně
Reklamy jsou jedním ze způsobů, jak se financuje chod platformy YouTube a jak vydělávají youtubeři. Pokud ale uživatelé nechtějí sledovat reklamní spoty, mají nově možnost levnějšího předplatného Premium Lite.
4.8.2021, aktualita, Milan Šurkala38 komentářů
Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX
Společnost Minisforum zařazuje do své nabídky čím dál zajímavější modely minipočítačů ve stylu NUC. Nyní tu máme model založený na mobilním APU AMD Ryzen 9 5900HX, čili téměř nejvýkonnějším čipu svého typu
4.8.2021, aktualita, Jan Vítek