www.svethardware.cz
>
>

TrendForce: ceny DRAM možná mírně porostou, NAND Flash budou zlevňovat

TrendForce: ceny DRAM možná mírně porostou, NAND Flash budou zlevňovat
, , aktualita
V říjnu se mluvilo o tom, že ceny pamětí DRAM i NAND Flash mají ve zbytku letošního roku spíše ještě klesat, ovšem nyní se TrendForce přihlašuje už s předpovědí týkající se první čtvrtiny příštího roku. 
K oblíbeným
reklama
TrendForce se pochopitelně může ve svých předpovědích mýlit a především nemůže dopředu počítat s nenadálými událostmi, jako jsou přírodní katastrofy, politické problémy a jiné faktory, které mohou prudce zahýbat s cenami pamětí na trhu, a to bohužel z našeho pohledu spíše v tom negativním směru. 
 
 
Dá se říci, že na našem trhu se cena pamětí DRAM v modulech DDR4 už dlouho drží na stabilní úrovni a ceny SSD stále vytrvale a postupně (velice) mírně klesají. Samozřejmě ale záleží na tom, jaké produkty sledujeme, neboť to neplatí pro všechny bez výjimek. 
 
Dle TrendForce v nejbližších třech měsících nemají přijít žádné velké změny, co se týče cen pamětí DRAM a NAND Flash. V případě pamětí pro PC mají být spíše stále stejné a jen mírně klesat mají v případě serverových pamětí a bohužel pak i v případě pamětí pro grafické karty. Tím se potvrzují nedávné zprávy o tom, že NVIDII i AMD trápí nedostatek GDDR6. Pokud ale máme v zaměřovači nové moduly DRAM pro naše PC, nemusíme s jejich nákupem moc spěchat, alespoň ne kvůli cenám. 
 
 
Nedávno byl také Tchaj-wan zasažen sérií zemětřesení, jež vycházela právě v oblasti poblíž průmyslově silného severu ostrova. Avšak jak ukazuje doprovodná grafika, následovaly pouze kontroly, které nenašly žádný problém ani v jednom případě. Vliv na produkci a případně na ceny DRAM tak nebyl žádný. 
 
 
V případě pamětí NAND Flash na trhu stále vládne přetlak nabídky nad poptávkou a výhled na první kvartál je dle TSMC jasný, ceny budou dále klesat o 5 až 15 procent dle sektoru, takže se můžeme těšit na pokračující mírný pokles cen SSD na trhu. Dle analytiků je tato situace výsledkem toho, že počet výrobců NAND Flash dalece překračuje počet výrobců pamětí DRAM a i díky tomu je na trhu nadbytek, přičemž mnozí výrobci neustále navyšují svou produkci s ohledem na kapacitu, a to především díky zavádění nových technologií zvyšujících počet paměťových vrstev. 
 
Zdroj: TrendForce


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Jack Dorsey draží první tweet, zatím bylo přihozeno na 2,5 mil. USD Jack Dorsey draží první tweet, zatím bylo přihozeno na 2,5 mil. USD
Zakladatel Twitteru, Jack Dorsey, draží první tweet na světě z roku 2006. Nabízen je jako tzv. non-fungible token (NFT), což je koncept prodeje digitálních děl, který je v poslední době velmi populární.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
ICON už vyrábí domy pomocí 3D tisku i v Texasu ICON už vyrábí domy pomocí 3D tisku i v Texasu
Společnost ICON začala pro amerického developera 3Strands stavět domy pomocí 3D tisku. Ty by měly být bezpečnější, být odolnější vůči požáru a jiným přírodním živlům. Po Mexiku tak jde o druhý velký projekt.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus
Telefony s Androidem mají poslední dobou takové množství operační paměti RAM, že by se za to nemuselo stydět ani solidní PC. SK Hynix nyní začalo sériovou výrobu 18GB setů pamětí LPDDR5 pro telefony Asus ROG Phone.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře