reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

TrendForce: ceny spotřebitelských DRAM budou brzy stoupat

22.3.2021, Jan Vítek, aktualita
TrendForce: ceny spotřebitelských DRAM budou brzy stoupat
Špatnou zprávu má pro nás společnost TrendForce, dle níž budou paměti DRAM pro spotřebitelské produkty brzy zdražovat. Důvod je přitom vcelku zřejmý a není odlišný od toho co v této době neustále slýcháme. 
Jde pochopitelně v jádru o pandemii koronaviru, která ovlivnila mnohá světová odvětví a v případě elektroniky přinesla obrovský zájem zákazníků a téměř až paniku některých firem, které se rozhodly do zásoby skupovat vše, co mohou. Všechno to způsobuje nedostatek čipů všemožných typů, který už dávno ohrožuje i výrobu automobilů a dokonce nutí některé firmy přerušit výrobu. Není tak divu, že tu nakonec půjde i o paměti DRAM, jak uvádí TrendForce
 
 
TrendForce tak má pro nás novou projekci cen, dle níž půjde cena spotřebitelských pamětí DRAM nahoru až o 20 procent, což se týká DDR3 a pak o 18 procent v případě DDR4. Nás bude zajímat především cena PC DRAM, kde to pochopitelně nebude jiné a vzhledem k tomu, že dnes jsou aktuální jen a pouze DDR4, pak bude růst odpovídat spotřebitelským DDR4, čili 13 až 18 procent. 
 
A aby toho nebylo málo, vzrostou rovněž ceny pamětí DRAM pro grafické karty, i když by se dalo říci, že až 15procentní nárůst cen pamětí GDDR se do dnešních přemrštěných cen celkem snadno schová.
 
Na vině je tak pochopitelně vysoká poptávka, kvůli níž se vyprazdňují sklady a ceny rostou. Prozatím byl přitom růst spíše mírný, a to v případě pamětí pro PC asi o 5 procent, tudíž se moc neprojevil. Sada 2x 8 GB pamětí DDR4-3200 se dá stále koupit za 2000 Kč s daní, ovšem na vývoji cen je už znát rostoucí tendence. Pokud tak někdo má zálusk na koupi nových pamětí DDR4, dle aktuálních zpráv není na co čekat.  


reklama