Trh s HDD se mění a dodávky jdou prudce dolů

Trh s HDD se mění a dodávky jdou prudce dolů
, , aktualita
Přehled dodávek pevných disků na trh reflektující první letošní kvartál nevypadá zrovna dobře. Jde o následek celkových změn na IT trhu, ale i dopad šířící se nemoci Covid-19, což padá na hlavu tradičních firem Western Digital, Seagate či Toshiba.
K oblíbeným
reklama
Meziroční srovnání prvního letošního a loňského kvartálu ukazuje 13procentní propad v počtu dodaných kusů pevných disků, přičemž mezikvartální vývoj byl podobný, a to minus 14 procent. Jedná se o analýzu od společnosti Trendfocus, dle níž se v prvním kvartálu minulého roku dostalo na trh celkem 77 milionů disků a letos toto číslo kleslo na 67 milionů. 
 
 
My přitom dobře víme, že dle prognóz by měl trh s pevnými disky určenými pro běžné spotřebitele do několika let v podstatě zmizet, aby tu zůstal jen trh s podnikovými verzemi pro servery, NAS, atp. Záležet ale bude samozřejmě i na vývoji cen elektronických pamětí, a to konkrétně především NAND Flash. 
 
Za zmíněný pokles ovšem může také Covid-19, který měl srazit právě poptávku běžných zákazníků a dotkl se 3,5" i 2,5" disků. Ta by ale zřejmě klesala i tak, přičemž kategorie nearline/enterprise naopak zaznamenala rekordní dodávky 15,7 milionů kusů. Segment performance/enterprise ale naopak klesl o 12 procent. Podívejme se ale na ucelené údaje:
 
Výrobce HDD (milliony) Odhadovaný mezikvartální vývoj Odhadovaný meziroční vývoj Podíl na trhu
Seagate 27,9-28,7 -14,8% / -12,4% -10,8% / -8,3% 42,0% – 42,1%
Toshiba 14-14,2 -14,1% / -12,8% -24,2% / -23,1% 21,1% – 20,9%
WDC 24,6-25,2 -16,2% / -14,1% -11,7% / -9,5% 37,0% – 37,0%
Celkem 66,5-68,1 -15,2 / -13,1% -14,3% / -12,2% 100%
 
Jak je vidět, zdaleka nejvíce byla postižena Toshiba, pokud jde o ten důležitější ukazatel, čili meziroční vývoj. Firmy Seagate a WDC zaznamenaly víceméně stejný meziroční pokles, i když Seagate je na tom přeci jen asi nejlépe a navíc jde o světovou jedničku se 42 procenty podílu na trhu. 
 
Trendfocus také ukazuje směrem k výrobcům herních konzolí, kteří v tuto dobu obvykle navyšují produkci a plní sklady v očekávání zvyšujících se prodejů, jenomže nyní už pochopitelně přichází naopak útlum. Aktuální konzole PlayStation 4 a Xbox One, které ještě využívají pevné disky, budou brzy výprodejové zboží, pokud už je tak rovnou nyní nemůžeme tak brát. Nahradí je ještě před Vánocemi nová generace a ta už bude spoléhat pouze na SSD, pokud nepůjde o nějaké vedlejší úložiště v podobě externího HDD v USB portu. Právě i konzole tak přispějí k výraznému útlumu výroby pevných disků pro spotřebitele.
 
Není tak asi už moc daleko doba, kdy magnetická média zmizí z domácích počítačů a stanou se raritou, anebo přinejlepším výbavou domácích NAS. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci
Algoritmy umělé inteligence na serveru YouTube byly vždycky záhadné. Společnost Mozilla jim chce přijít na klub a zjistit, proč někdy doporučují podivná videa. Připojit se můžete i vy pomocí doplňku prohlížeče.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000
Netgear přináší pro hráče nový herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 WiFi6 AX5400. Ten má zvládat vysoké přenosové rychlosti, snižovat odezvy a lokalizovat ty nejrychlejší herní servery pro lepší hráčské zážitky.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma
Společnost Crytek nejdříve u fanoušků narazila a rozhodla se odložit nástup hry Crysis Remastered a ještě zapracovat na její kvalitě, respektive vylepšeních. Právě dnes už tento titul přichází na trh. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela
V Německu hackeři vyděračským softwarem omylem napadli nemocnici, což vyústilo v nemalé problémy např. při přijímání pacientů. Nyní se vyšetřuje, zda právě to nestojí za úmrtím jedné z pacientek.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB
Už to dávno viselo ve vzduchu a včera jsme se podívali i na to, že NVIDIA ve svých vlastních materiálech ukazuje, že 10GB karta RTX 3080 nebude jediná. Nyní se můžeme podívat na materiály firmy Gigabyte. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář