Trh s HDD se mění a dodávky jdou prudce dolů

Trh s HDD se mění a dodávky jdou prudce dolů
, , aktualita
Přehled dodávek pevných disků na trh reflektující první letošní kvartál nevypadá zrovna dobře. Jde o následek celkových změn na IT trhu, ale i dopad šířící se nemoci Covid-19, což padá na hlavu tradičních firem Western Digital, Seagate či Toshiba.
K oblíbeným
reklama
Meziroční srovnání prvního letošního a loňského kvartálu ukazuje 13procentní propad v počtu dodaných kusů pevných disků, přičemž mezikvartální vývoj byl podobný, a to minus 14 procent. Jedná se o analýzu od společnosti Trendfocus, dle níž se v prvním kvartálu minulého roku dostalo na trh celkem 77 milionů disků a letos toto číslo kleslo na 67 milionů. 
 
 
My přitom dobře víme, že dle prognóz by měl trh s pevnými disky určenými pro běžné spotřebitele do několika let v podstatě zmizet, aby tu zůstal jen trh s podnikovými verzemi pro servery, NAS, atp. Záležet ale bude samozřejmě i na vývoji cen elektronických pamětí, a to konkrétně především NAND Flash. 
 
Za zmíněný pokles ovšem může také Covid-19, který měl srazit právě poptávku běžných zákazníků a dotkl se 3,5" i 2,5" disků. Ta by ale zřejmě klesala i tak, přičemž kategorie nearline/enterprise naopak zaznamenala rekordní dodávky 15,7 milionů kusů. Segment performance/enterprise ale naopak klesl o 12 procent. Podívejme se ale na ucelené údaje:
 
Výrobce HDD (milliony) Odhadovaný mezikvartální vývoj Odhadovaný meziroční vývoj Podíl na trhu
Seagate 27,9-28,7 -14,8% / -12,4% -10,8% / -8,3% 42,0% – 42,1%
Toshiba 14-14,2 -14,1% / -12,8% -24,2% / -23,1% 21,1% – 20,9%
WDC 24,6-25,2 -16,2% / -14,1% -11,7% / -9,5% 37,0% – 37,0%
Celkem 66,5-68,1 -15,2 / -13,1% -14,3% / -12,2% 100%
 
Jak je vidět, zdaleka nejvíce byla postižena Toshiba, pokud jde o ten důležitější ukazatel, čili meziroční vývoj. Firmy Seagate a WDC zaznamenaly víceméně stejný meziroční pokles, i když Seagate je na tom přeci jen asi nejlépe a navíc jde o světovou jedničku se 42 procenty podílu na trhu. 
 
Trendfocus také ukazuje směrem k výrobcům herních konzolí, kteří v tuto dobu obvykle navyšují produkci a plní sklady v očekávání zvyšujících se prodejů, jenomže nyní už pochopitelně přichází naopak útlum. Aktuální konzole PlayStation 4 a Xbox One, které ještě využívají pevné disky, budou brzy výprodejové zboží, pokud už je tak rovnou nyní nemůžeme tak brát. Nahradí je ještě před Vánocemi nová generace a ta už bude spoléhat pouze na SSD, pokud nepůjde o nějaké vedlejší úložiště v podobě externího HDD v USB portu. Právě i konzole tak přispějí k výraznému útlumu výroby pevných disků pro spotřebitele.
 
Není tak asi už moc daleko doba, kdy magnetická média zmizí z domácích počítačů a stanou se raritou, anebo přinejlepším výbavou domácích NAS. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů
Těžba kryptoměn opět začíná ohrožovat trh s grafickými kartami, a to v tu nejméně vhodnou dobu. Do toho přichází zpráva, že NVIDIA měla přímo těžařům prodat nové Ampere v hodnotě 175 milionů dolarů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Microsoft Productivity Score: jen přehled, nebo kladivo na zaměstnance? Microsoft Productivity Score: jen přehled, nebo kladivo na zaměstnance?
Mnozí zaměstnanci se letos přesunuli domů, aby svým dílem pomohli "zploštit křivku", ovšem zaměstnavatelé leckdy zjistili, že mají jen omezené možnosti, jak kontrolovat jejich produktivitu. Do toho přišel Microsoft. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář