Trh s HDD se mění a dodávky jdou prudce dolů

Trh s HDD se mění a dodávky jdou prudce dolů
, , aktualita
Přehled dodávek pevných disků na trh reflektující první letošní kvartál nevypadá zrovna dobře. Jde o následek celkových změn na IT trhu, ale i dopad šířící se nemoci Covid-19, což padá na hlavu tradičních firem Western Digital, Seagate či Toshiba.
K oblíbeným
reklama
Meziroční srovnání prvního letošního a loňského kvartálu ukazuje 13procentní propad v počtu dodaných kusů pevných disků, přičemž mezikvartální vývoj byl podobný, a to minus 14 procent. Jedná se o analýzu od společnosti Trendfocus, dle níž se v prvním kvartálu minulého roku dostalo na trh celkem 77 milionů disků a letos toto číslo kleslo na 67 milionů. 
 
 
My přitom dobře víme, že dle prognóz by měl trh s pevnými disky určenými pro běžné spotřebitele do několika let v podstatě zmizet, aby tu zůstal jen trh s podnikovými verzemi pro servery, NAS, atp. Záležet ale bude samozřejmě i na vývoji cen elektronických pamětí, a to konkrétně především NAND Flash. 
 
Za zmíněný pokles ovšem může také Covid-19, který měl srazit právě poptávku běžných zákazníků a dotkl se 3,5" i 2,5" disků. Ta by ale zřejmě klesala i tak, přičemž kategorie nearline/enterprise naopak zaznamenala rekordní dodávky 15,7 milionů kusů. Segment performance/enterprise ale naopak klesl o 12 procent. Podívejme se ale na ucelené údaje:
 
Výrobce HDD (milliony) Odhadovaný mezikvartální vývoj Odhadovaný meziroční vývoj Podíl na trhu
Seagate 27,9-28,7 -14,8% / -12,4% -10,8% / -8,3% 42,0% – 42,1%
Toshiba 14-14,2 -14,1% / -12,8% -24,2% / -23,1% 21,1% – 20,9%
WDC 24,6-25,2 -16,2% / -14,1% -11,7% / -9,5% 37,0% – 37,0%
Celkem 66,5-68,1 -15,2 / -13,1% -14,3% / -12,2% 100%
 
Jak je vidět, zdaleka nejvíce byla postižena Toshiba, pokud jde o ten důležitější ukazatel, čili meziroční vývoj. Firmy Seagate a WDC zaznamenaly víceméně stejný meziroční pokles, i když Seagate je na tom přeci jen asi nejlépe a navíc jde o světovou jedničku se 42 procenty podílu na trhu. 
 
Trendfocus také ukazuje směrem k výrobcům herních konzolí, kteří v tuto dobu obvykle navyšují produkci a plní sklady v očekávání zvyšujících se prodejů, jenomže nyní už pochopitelně přichází naopak útlum. Aktuální konzole PlayStation 4 a Xbox One, které ještě využívají pevné disky, budou brzy výprodejové zboží, pokud už je tak rovnou nyní nemůžeme tak brát. Nahradí je ještě před Vánocemi nová generace a ta už bude spoléhat pouze na SSD, pokud nepůjde o nějaké vedlejší úložiště v podobě externího HDD v USB portu. Právě i konzole tak přispějí k výraznému útlumu výroby pevných disků pro spotřebitele.
 
Není tak asi už moc daleko doba, kdy magnetická média zmizí z domácích počítačů a stanou se raritou, anebo přinejlepším výbavou domácích NAS. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář