Trh s HDD se mění a dodávky jdou prudce dolů

Trh s HDD se mění a dodávky jdou prudce dolů
, , aktualita
Přehled dodávek pevných disků na trh reflektující první letošní kvartál nevypadá zrovna dobře. Jde o následek celkových změn na IT trhu, ale i dopad šířící se nemoci Covid-19, což padá na hlavu tradičních firem Western Digital, Seagate či Toshiba.
K oblíbeným
reklama
Meziroční srovnání prvního letošního a loňského kvartálu ukazuje 13procentní propad v počtu dodaných kusů pevných disků, přičemž mezikvartální vývoj byl podobný, a to minus 14 procent. Jedná se o analýzu od společnosti Trendfocus, dle níž se v prvním kvartálu minulého roku dostalo na trh celkem 77 milionů disků a letos toto číslo kleslo na 67 milionů. 
 
 
My přitom dobře víme, že dle prognóz by měl trh s pevnými disky určenými pro běžné spotřebitele do několika let v podstatě zmizet, aby tu zůstal jen trh s podnikovými verzemi pro servery, NAS, atp. Záležet ale bude samozřejmě i na vývoji cen elektronických pamětí, a to konkrétně především NAND Flash. 
 
Za zmíněný pokles ovšem může také Covid-19, který měl srazit právě poptávku běžných zákazníků a dotkl se 3,5" i 2,5" disků. Ta by ale zřejmě klesala i tak, přičemž kategorie nearline/enterprise naopak zaznamenala rekordní dodávky 15,7 milionů kusů. Segment performance/enterprise ale naopak klesl o 12 procent. Podívejme se ale na ucelené údaje:
 
Výrobce HDD (milliony) Odhadovaný mezikvartální vývoj Odhadovaný meziroční vývoj Podíl na trhu
Seagate 27,9-28,7 -14,8% / -12,4% -10,8% / -8,3% 42,0% – 42,1%
Toshiba 14-14,2 -14,1% / -12,8% -24,2% / -23,1% 21,1% – 20,9%
WDC 24,6-25,2 -16,2% / -14,1% -11,7% / -9,5% 37,0% – 37,0%
Celkem 66,5-68,1 -15,2 / -13,1% -14,3% / -12,2% 100%
 
Jak je vidět, zdaleka nejvíce byla postižena Toshiba, pokud jde o ten důležitější ukazatel, čili meziroční vývoj. Firmy Seagate a WDC zaznamenaly víceméně stejný meziroční pokles, i když Seagate je na tom přeci jen asi nejlépe a navíc jde o světovou jedničku se 42 procenty podílu na trhu. 
 
Trendfocus také ukazuje směrem k výrobcům herních konzolí, kteří v tuto dobu obvykle navyšují produkci a plní sklady v očekávání zvyšujících se prodejů, jenomže nyní už pochopitelně přichází naopak útlum. Aktuální konzole PlayStation 4 a Xbox One, které ještě využívají pevné disky, budou brzy výprodejové zboží, pokud už je tak rovnou nyní nemůžeme tak brát. Nahradí je ještě před Vánocemi nová generace a ta už bude spoléhat pouze na SSD, pokud nepůjde o nějaké vedlejší úložiště v podobě externího HDD v USB portu. Právě i konzole tak přispějí k výraznému útlumu výroby pevných disků pro spotřebitele.
 
Není tak asi už moc daleko doba, kdy magnetická média zmizí z domácích počítačů a stanou se raritou, anebo přinejlepším výbavou domácích NAS. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Podíl Windows 7 spadl pod čtvrtinu mezi desktopovými OS, příliš však neklesá Podíl Windows 7 spadl pod čtvrtinu mezi desktopovými OS, příliš však neklesá
Microsoft letos v lednu ukončil rozšířenou podporu operačního systému Windows 7, takže se dalo očekávat, že jeho obliba půjde dolů, jak lidé začnou více přecházet na jiné systémy. Nynáí se můžeme podívat na čerstvá čísla z NetMarketShare. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Už i Snapchat se staví proti Donaldu Trumpovi, končí s jeho propagací Už i Snapchat se staví proti Donaldu Trumpovi, končí s jeho propagací
Sociální sítě si s Donaldem Trumpem užijí mnohé. Po jeho výpadech na Twitteru a Facebooku mají s jeho příspěvky problém i na Snapchatu. Agresivní příspěvky amerického prezidenta způsobily, že zmizí z propagované sekce.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
AMD zpřístupnilo virtuální prohlídku superpočítače Hawk s EPYC 2 ve Stuttgartu AMD zpřístupnilo virtuální prohlídku superpočítače Hawk s EPYC 2 ve Stuttgartu
Pokud vás zajímá, jak to asi vypadá v místnosti s instalovaným superpočítačem, pak přesně na takovou (virtuální) prohlídku vás zve společnost AMD. Jde konkrétně o moderní superpočítač Hawk instalovaný v německém Stuttgartu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Roadmap 2020 - 2021: NUC s Tiger Lake nenabídnou grafiku Xe Roadmap 2020 - 2021: NUC s Tiger Lake nenabídnou grafiku Xe
Leaker Momomo_US zveřejnil dvě uniklé roadmap firmy Intel, které ukazují její plány ohledně nových počítačů třídy NUC - Next Unit of Computing. Zajímavé je na nich především to, že ačkoliv zahrnují i Tiger Lake, nefiguruje v nich grafika Xe. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Moddeři už běžně využívají AI pro vylepšení textur starých her Moddeři už běžně využívají AI pro vylepšení textur starých her
Kvalita textur je jeden z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících grafickou stránku her a jejich vylepšením můžeme ze staré hry, nad kterou by už většina lidí ohrnula nos, udělat ještě vizuálně ucházející titul. Právě zde se už často uplatní umělá inteligence.
Včera, aktualita, Jan Vítek