reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Trh s NFT měl loni údajně objem 25 mld. USD

, , aktualita
Trh s NFT měl loni údajně objem 25 mld. USD
NFT (Non-Fungible Token) jsou poslední měsíce velkou módou a dle různých společností se předpokládá, že mohl mít objem i přes 25 miliard USD. Rekordní prodej pak znamenal částku 69 milionů USD.
Trh s NFT měl loni údajně objem 25 mld. USD
V posledních měsících se čím dál častěji setkáváme s pojmem NFT (Non-Fungible Token). Jde o digitální tokeny, které jsou obvykle vázány na digitální umělecká díla, ale koketují s nimi i zavedené společnosti jako Adidas, Nike nebo Coca Cola a mohou mít i jinou povahu. Podle společnosti DappRadar loni tvořil trh s NFT 25 miliard USD (530 mld. Kč), a to hovoří jen o transakcích, které se podařilo zachytit. Největší transakcí byl prodej kolekce 5000 obrazů od instagramera Beepla za 69,3 mil. USD.
 
NFT
ilustrační obrázek, autor: NFT MCH+, CC0, přes Wikimedia Commons
 
Pro zajímavost, rok 2020 znamenal prodej NFT ve výši jen 94,9 mil. USD, jde tedy o více než 260násobek. Jiné firmy jsou ve svých odhadech střízlivější, např. CryptoSlam odhaduje trh s NFT na 18,3 mld. USD, NonFungible.com pak na 15,7 mld. USD. Na druhou stranu tyto částky nezahrnují prodeje mimo tradiční platformy, takže skutečná čísla mohou být naopak ještě vyšší.
 
Celkově se nákupů a prodejů zúčastnili uživatelé s celkem 28,6 milionu různých peněženek, což je 52násobný nárůst proti předchozímu roku, kdy jich bylo jen 545 tisíc. 10 % obchodníků je zodpovědných za 85 % veškerých transakcí a nejčastější částka pro prodej NFT je mezi 100 a 1000 USD. Poměrně velkou část tvoří i levná NFT s cenou do 10 USD, počet je o něco více než poloviční.
 
reklama
reklama
reklama