www.svethardware.cz
>
>
>

Trh s NFT měl loni údajně objem 25 mld. USD

Trh s NFT měl loni údajně objem 25 mld. USD
, , aktualita
NFT (Non-Fungible Token) jsou poslední měsíce velkou módou a dle různých společností se předpokládá, že mohl mít objem i přes 25 miliard USD. Rekordní prodej pak znamenal částku 69 milionů USD.
K oblíbeným
reklama
V posledních měsících se čím dál častěji setkáváme s pojmem NFT (Non-Fungible Token). Jde o digitální tokeny, které jsou obvykle vázány na digitální umělecká díla, ale koketují s nimi i zavedené společnosti jako Adidas, Nike nebo Coca Cola a mohou mít i jinou povahu. Podle společnosti DappRadar loni tvořil trh s NFT 25 miliard USD (530 mld. Kč), a to hovoří jen o transakcích, které se podařilo zachytit. Největší transakcí byl prodej kolekce 5000 obrazů od instagramera Beepla za 69,3 mil. USD.
 
NFT
ilustrační obrázek, autor: NFT MCH+, CC0, přes Wikimedia Commons
 
Pro zajímavost, rok 2020 znamenal prodej NFT ve výši jen 94,9 mil. USD, jde tedy o více než 260násobek. Jiné firmy jsou ve svých odhadech střízlivější, např. CryptoSlam odhaduje trh s NFT na 18,3 mld. USD, NonFungible.com pak na 15,7 mld. USD. Na druhou stranu tyto částky nezahrnují prodeje mimo tradiční platformy, takže skutečná čísla mohou být naopak ještě vyšší.
 
Celkově se nákupů a prodejů zúčastnili uživatelé s celkem 28,6 milionu různých peněženek, což je 52násobný nárůst proti předchozímu roku, kdy jich bylo jen 545 tisíc. 10 % obchodníků je zodpovědných za 85 % veškerých transakcí a nejčastější částka pro prodej NFT je mezi 100 a 1000 USD. Poměrně velkou část tvoří i levná NFT s cenou do 10 USD, počet je o něco více než poloviční.
 
reklama
Nejnovější články
TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD
Společnosti TDK, SDK a Toshiba společně vyvíjí technologie pro pevné disky blízké budoucnosti. Další slibnou technologií je MAS-MAMR, který díky mikrovlnnému působení opět o něco zvyšuje hustotu dat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem
Pozice nejlépe placeného youtubera se pro rok 2021 změnila a vítězem se stal MrBeast. Jeho videa dosud nasbírala přes 14 miliard zhlédnutí a za rok si vydělá desítky milionů dolarů. Ty ale zpravidla rozdává.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin
Jacka Dorseyho známe především z Twitteru, ten ale nedávno opustil. Věnovat se chce nyní kryptoměnám a jeho firma Block hodlá vrátit těžbu Bitcoinu zase k běžným lidem a více ji decentralizovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache? Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache?
Většina procesorů Alder Lake je právem považována za horké novinky, a přitom ještě letos mají na trh nastoupit procesory Raptor Lake, které jsme dříve viděli spíše jako "Alder Lake Refresh", ale postupně se ukazuje něco jiného. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake
Už označení NUC 11 Essential nám napovídá, že tu nepůjde o nejmodernější mikroarchitekturu a ani ne o výkonné počítače. Máme tu však i tak relativně nové procesory Jasper Lake v podobě Pentií a Celeronů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek