www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Trh s PC se loni opět propadl, a to o 6,2 %

Trh s PC se loni opět propadl, a to o 6,2 %
, , aktualita
Další celkový propad trhu s PC není nic neočekávaného, neboť herní hardware nemůže jeho celkový pokles zastavit. Jde tak za rok 2016 již o pátý pokles v řadě a celkové číslo mluví o 269,7 milionech prodaných počítačů.
K oblíbeným
reklama
Dá se říci, že hernímu hardwaru se loni celkem dařilo. Lidé mají větší zájem o herní monitory, které se jako jeden z mála typů hardwaru rychle rozvíjí a pak tu byl i nástup nových grafických karet se 14nm a 16nm čipy, z čehož těžila především NVIDIA. Ta ostatně zaznamenala rekordní tržby, marže i výdělek, a to především díky svým grafickým čipům Pascal. Ale ani AMD si se svými GPU Polaris nevedlo špatně. Dále se mohlo očekávat, že poté, co Microsoft v polovině roku oficiálně ukončil nabídku upgradu z Windows 7 a Windows 8.x na Windows 10 zdarma, bude to mít vliv na celkově vyšší prodeje počítačů. Jisté je, že to dohromady ani zdaleka nedokázalo zabránit celkovému poklesu na trhu s PC, který se objevil už popáté v řadě a oproti roku 2015 činí dle společnosti Gartner 6,2 procent.

Toto procento se tak netýká hodnoty prodaných počítačů, ale jejich kusů. Jde tak o spíše střední hodnotu s ohledem na čísla, která se ukazují od začátku propadu v roce 2012. Nejhorší byl rok 2013, kdy byl propad asi desetiprocentní a i v minulém roce to bylo slušných 8 procent. Nutno dodat, že různé analytické společnosti mohou ukazovat odlišná čísla, ale shodnou se na jednom: pokles na trhu s PC trvá a zatím moc nezpomaluje.

Co se týče nejsilnějších segmentů na trhu s PC, které v posledních letech vykazují stabilní růst, jsou levné notebooky a zařízení 2 v 1, o něž je tak stabilní zájem. To pochopitelně vedle již zmíněného herního hardwaru. Důvodem dalšího poklesu je jako obvykle obecná nechuť upgradovat sestavy, které leckomu stále stačí a PC také dále ohrožují stále schopnější mobilní telefony.

Firmy také uvádí, že lidé si kupují nové počítače spíše z nutnosti, než aby je chtěli. Jde tak o to, že si nový pořídí až v době, kdy ten starý doslouží, než aby chtěli nový počítač kvůli jeho schopnostem. To je ostatně už zmíněná nechuť upgradovat sestavy v bledě modrém. Znamená to také, že prodejní události jako Black Friday už přestávají být vhodné pro prodej nových PC a v poslední době se prodejci mají více zaměřovat na jiné produkty, jako třeba s cloudem propojené reproduktory, nositelnou elektroniku a jiný moderní hardware.

Z toho všeho vyplývá, že pro PC už těžko nastanou zlaté časy stabilního růstu, však co by se muselo stát, aby běžný uživatel opět prahl po novém počítači kvůli tomu, že ten mu dovolí pracovat/lelkovat/hrát lépe a efektivněji? To mohlo platit v době Athlonů, Pentií III nebo v případě notebooků před rokem 2011, ale dnes už ne, zvláště když se k tomu přidá chabý pokrok posledních let.

Dle prvotních odhadů se mimochodem stala největším výrobcem počítačů za rok 2016 společnost Lenovo s více než 20% podílem, za níž je v závěsu HP s 19,4 % a pak tu je Dell se 14,6 %. Ten je sice až třetí, ale jako jediný z uvedených měl zaznamenat růst prodejů.

Zdroj: KitGuru
reklama
Nejnovější články
NASA: program Artemis by měl mít dalších šest misí NASA: program Artemis by měl mít dalších šest misí
Kosmická agentura NASA se připravuje na plánovaný program Artemis, který slibuje návrat astronautů na Měsíc. Vypadá to, že se k plánovaným třem misím programu Artemis přidá ještě dalších šest.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490 Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490
Už dobře víme, že desky se sadou Intel Z490 obecně podporují rozhraní PCIe 4.0, ovšem ne všechny a zcela jistě ne s procesory Comet Lake-S. Tato věc se chystá až pro Rocket Lake-S, přičemž Asus na tom ve srovnání s konkurencí není nejlépe.
Včera, aktualita, Jan Vítek
ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy
European Southern Observatory a konkrétně její Very Large Telescope zachytil náhlé zmizení jinak velice jasné proměnné hvězdy v cizí galaxii. Ta nyní už prostě není vidět a jsou tu dvě hlavní teorie, proč tomu tak je.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Intel musel dočasně přestat dodávat HW pro Inspur, 3. světového výrobce serverů Intel musel dočasně přestat dodávat HW pro Inspur, 3. světového výrobce serverů
Po společnosti Huawei se nyní Američané zaměřili na Inspur, kterážto další čínská společnost je bezpečně největším výrobcem serverů včetně AI systémů ve své domovině a celosvětově je pak třetí největší. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA odmítá nařčení investorů ze záměrně zavádějících finančních zpráv NVIDIA odmítá nařčení investorů ze záměrně zavádějících finančních zpráv
V letech 2017 a 2018 se NVIDIA, a nejen ona, těšila z velkého zájmu těžařů kryptoměn o grafické karty. Investoři ji poté obvinili z toho, že záměrně podhodnocovala výdělky z tohoto segmentu, což se projevilo na pozdějších výdělcích.
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů