Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Tržby AMD klesly pod miliardu, firma ztrácí na ceně

17.7.2015, Jan Vítek, aktualita
Tržby AMD klesly pod miliardu, firma ztrácí na ceně
Společnost AMD jako obvykle nedlouho po Intelu zveřejnila své finanční výsledky za poslední kvartál. Ty rozhodně nejsou příznivé, neboť tržby klesly pod hranici jedné miliardy a v meziročním srovnání jde o rapidní změnu k horšímu.
Takové výsledky jsme ale ostatně mohli očekávat, takže rozhodně nejsou překvapivé. Stejně tak Intel podal očekávaný výkon a v jeho případě šlo o tržby 13,2 miliardy USD, takže je znát, jak se v tomto ohledu firmě AMD vzdaluje. Ta ještě před rokem utržila za druhý kvartál 1,44 miliardy USD a v tomto je to jen 942 milionů, takže můžeme mluvit o polovičním poklesu. Ve srovnání s prvním letošním kvartálem to už tak dramatické není, protože za ten AMD utržilo 1,03 mld USD. Celkový dluh společnosti zůstal stejný, a to 2,27 miliardy.

Pro firmu to znamená ztrátu z provozní činnosti 137 milionů dolarů počítáno dle GAAP principů a 87 milionů dle non-GAAP. Čistá ztráta pak čini 181 nebo 131 milionů, což dělá 0,23 a 0,17 dolaru na akcii. Za chabým výsledkem stojí dle Lisy Su především slabé prodeje procesorů pro PC a celkový pokles trhu s počítači PC, který znamenal snížený zájem OEM výrobců i koncových zákazníků. Před rokem také byl daleko větší zájem o grafické karty AMD, proto tedy onen výrazný rozdíl oproti 2. kvartálu 2014, takže jde především o slabé výsledky segmentu Computing and Graphics. Lisa Su pak zdůraznila, že AMD se nyní chce zaměřit především na budoucí procesory a grafické karty, které mají hrát na trhu vedoucí úlohu, takže není těžké uhodnout, že jde především o architekturu Zen a budoucí 14nm čipy.

Pro právě probíhající kvartál AMD počítá s růstem tržeb o 6 procent (plus/minus 3 procenta), a to v porovnání s druhým kvartálem. I tak ale na zveřejněné výsledky reagovaly akcie AMD poklesem a hodnota společnosti na trhu se dostala na 1,53 miliardy USD. To je pro zajímavost jen zlomek toho, co AMD původně zaplatilo za ATI Technologies, neboť tu téměř před deseti lety akvizovalo za 5,6 miliardy. Konkurenční Intel má na trhu hodnotu 140,8 miliardy a NVIDIA 10,7 miliardy.

Doufejme tedy, že se situace na trhu začne pro AMD brzy měnit k lepšímu a firma co nejdříve představí produkty, které jí to zajistí. Prozatím se ale můžeme těšit spíše na další kolo fám o akvizici AMD Microsoftem, Samsungem či jiným gigantem.

Zdroj: TZ AMD