www.svethardware.cz
>
>
>

Tržby AMD klesly pod miliardu, firma ztrácí na ceně

Tržby AMD klesly pod miliardu, firma ztrácí na ceně
, , aktualita
Společnost AMD jako obvykle nedlouho po Intelu zveřejnila své finanční výsledky za poslední kvartál. Ty rozhodně nejsou příznivé, neboť tržby klesly pod hranici jedné miliardy a v meziročním srovnání jde o rapidní změnu k horšímu.
K oblíbeným
reklama
Takové výsledky jsme ale ostatně mohli očekávat, takže rozhodně nejsou překvapivé. Stejně tak Intel podal očekávaný výkon a v jeho případě šlo o tržby 13,2 miliardy USD, takže je znát, jak se v tomto ohledu firmě AMD vzdaluje. Ta ještě před rokem utržila za druhý kvartál 1,44 miliardy USD a v tomto je to jen 942 milionů, takže můžeme mluvit o polovičním poklesu. Ve srovnání s prvním letošním kvartálem to už tak dramatické není, protože za ten AMD utržilo 1,03 mld USD. Celkový dluh společnosti zůstal stejný, a to 2,27 miliardy.

Pro firmu to znamená ztrátu z provozní činnosti 137 milionů dolarů počítáno dle GAAP principů a 87 milionů dle non-GAAP. Čistá ztráta pak čini 181 nebo 131 milionů, což dělá 0,23 a 0,17 dolaru na akcii. Za chabým výsledkem stojí dle Lisy Su především slabé prodeje procesorů pro PC a celkový pokles trhu s počítači PC, který znamenal snížený zájem OEM výrobců i koncových zákazníků. Před rokem také byl daleko větší zájem o grafické karty AMD, proto tedy onen výrazný rozdíl oproti 2. kvartálu 2014, takže jde především o slabé výsledky segmentu Computing and Graphics. Lisa Su pak zdůraznila, že AMD se nyní chce zaměřit především na budoucí procesory a grafické karty, které mají hrát na trhu vedoucí úlohu, takže není těžké uhodnout, že jde především o architekturu Zen a budoucí 14nm čipy.

Pro právě probíhající kvartál AMD počítá s růstem tržeb o 6 procent (plus/minus 3 procenta), a to v porovnání s druhým kvartálem. I tak ale na zveřejněné výsledky reagovaly akcie AMD poklesem a hodnota společnosti na trhu se dostala na 1,53 miliardy USD. To je pro zajímavost jen zlomek toho, co AMD původně zaplatilo za ATI Technologies, neboť tu téměř před deseti lety akvizovalo za 5,6 miliardy. Konkurenční Intel má na trhu hodnotu 140,8 miliardy a NVIDIA 10,7 miliardy.

Doufejme tedy, že se situace na trhu začne pro AMD brzy měnit k lepšímu a firma co nejdříve představí produkty, které jí to zajistí. Prozatím se ale můžeme těšit spíše na další kolo fám o akvizici AMD Microsoftem, Samsungem či jiným gigantem.

Zdroj: TZ AMD
reklama
Nejnovější články
Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů
A výsledná částka může být ještě mnohem vyšší, neboť VLSI žaluje firmu Intel ve více státech, přičemž ten se pochopitelně brání a chystá se odvolat. O co konkrétně v tomto případu ovšem jde a které patenty měly být porušeny?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál? Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál?
Dobře víme, že rover NASA Perseverance se trefil na předem určené místo přistání v kráteru Jezeru, ovšem kde to přesně je? Na to se můžeme nyní podívat i díky tomu, že si rover i další části sestupového zařízení našla družice TGO. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek