www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC: 2021 bude rokem 5nm procesu

TSMC: 2021 bude rokem 5nm procesu
, , aktualita
Společnost TSMC už od letošního roku nabízí výrobu 5nm čipů, ostatně právě díky tomu mohl Apple nedávno představit své nové telefony. Ovšem až v příštím roce se 5nm výroba řádně rozjede a bude činit vysoký podíl na celkových tržbách.
K oblíbeným
reklama
TSMC začalo s výrobou 5nm procesem zhruba v polovině tohoto roku a my dobře víme, že jej použilo například pro nová SoC pro telefony firmy Apple a také pro čipy Kirin 9000, jež si objednala společnost HiSilicon pro Huawei, a to ještě než byla tato spolupráce znemožněna. V příštím roce bychom se ale možná mohli dočkat i 5nm novinek pro PC, i když to spíše bude až v roce 2022, ale uvidíme. 
 
 
V rozhovorech s investory k výsledkům 3. kvartálu přitom zazněl i předpoklad toho, co bude pro TSMC z finančního hlediska znamenat 5nm proces v příštím roce. Uvádí se přitom, že v závěrečném kvartálu se bude na tržbách celé firmy podílet přibližně z 8 procent. Za celý rok 2021 to ale už bude 20 procent, a tak není divu, že firma už dříve označil 5nm proces za velice významný, a to s tím, že bude nejspíše ještě významnější než dnes rozšířený 7nm. 
 
Oněch 20 procent je ale velice hrubý odhad s tím, že realita může být odlišná, přičemž valná většina 5nm produktů bude patřit na trhy HPC (High-Performance Computing) a 5G (mobilní SoC). A lze předpokládat, že hlavním zákazníkem bude i nadále firmy Apple, která ke svým mobilním SoC v dohledné době přidá i výkonnější SoC (a možná i samostatné grafické čipy) pro počítače Mac. 
 
Výsledný podíl 5nm procesu na tržbách tak bude záviset na zájmu zákazníků i na souvisejícím vývoji klíčových trhů. Obecný předpoklad je ale ten, že TSMC spíše nebude stíhat uspokojit poptávku, než aby nemělo do čeho píchnout.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
GeForce RTX 3060 Ti se dostává do nabídky obchodů, kolik stojí? GeForce RTX 3060 Ti se dostává do nabídky obchodů, kolik stojí?
Už příští týden se začne prodávat grafická karta GeForce RTX 3060 Ti, která by tak už nějaký ten den měla proudit na sklady obchodů. Ty už také pomalu zveřejňují její ceny a zatím tu máme třeba lotyšský Dateks. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TSMC dokončilo hrubou stavbu své 3nm továrny, výroba začne v roce 2022 TSMC dokončilo hrubou stavbu své 3nm továrny, výroba začne v roce 2022
Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. dokončila hrubou stavbu své továrny, v níž se začnou vyrábět čipy pomocí 3nm technologie. Tu jsme kdysi vnímali jako součást velice nejisté budoucnosti, ovšem ta už je téměř zde.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jaká byla dostupnost nereferenčních Radeonů RX 6000? Jaká byla dostupnost nereferenčních Radeonů RX 6000?
AMD včera umožnilo vyslat do prodeje i nereferenční verze Radeonů, jejichž recenze se objevily už ve středu a byla tady jistá naděje, že právě do těchto karet putovalo podstatně více nových čipů. Nyní se ale ukazuje, že neputovalo.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
ASRock ROMED4ID-2T: EPYC nyní už i na trošku přerostlé Mini ITX ASRock ROMED4ID-2T: EPYC nyní už i na trošku přerostlé Mini ITX
Pokud má někdo zájem, může si díky společnosti ASRock postavit sestavu založenou na procesoru AMD EPYC i na desce formátu Mini ITX. Je to pravda trošinku přerostlá Mini ITX, ale ne o moc. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 7 5800U na Zen 3 ukazuje vysoký nárůst IPC v Single-Core AMD Ryzen 7 5800U na Zen 3 ukazuje vysoký nárůst IPC v Single-Core
AMD nám udělalo poněkud nepořádek ve značení procesorů, a tak tu máme mobilní Ryzen 7 5700U na architektuře Zen 2 a 5800U, který už bude mít Zen 3. A jak ukazují první testy, jednovláknový výkon šel opravdu hodně nahoru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů